تغییر رنگ دندان

دلایل تغییر رنگ دندان

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۶

تغییر رنگ دندان به دلایل خارجی و یا داخلی ایجاد می شود. ظاهر تغییر رنگ، علت، شدت و موقعیت آن و میزان چسبندگی آن به دندان متفاوت است.

تغییر رنگ دندان – عوامل داخلی

تغییر رنگ داخلی وقتی اتفاق می افتد که تغییری در ساختمان مینا و یا عاج رخ می دهد. در این حالت مواد تولیدکننده رنگ در طول شکل گیری دندان و یا بعد از رویش آن در ساختار دندان قرار می گیرند. همچنین سایش دندان و ضخیم شدن عاج دندان (به دلیل افزایش سن و یا التهاب پالپ) روی عاج و مینا تأثیر گذاشته و باعث تغییر رنگ می شود.
افزایش میزان فلوراید در ساختار دندان، مصرف تتراسایکلین در دوران کودکی، مشکلات تکامل و زردی در کودکی می تواند باعث تغییر رنگ دندان به صورت داخلی شود.

تغییر رنگ دندان – عوامل خارجی

تغییر رنگ خارجی در نتیجه فاکتورهایی مثل سیگار کشیدن، غذاهایی مثل شراب قرمز، قهوه و چای ایجاد می شود.
رنگدانه های پرتقال و هویج، مصرف تنباکو (جویدن یا کشیدن) نیز باعث تغییر رنگ خارجی می شود.

 

تغییر رنگ دندان در اثر نوشیدن چای یا قهوه

نوشیدن چای یا قهوه می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.

 

چند نکته برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان

جلوی تغییر رنگ دندان را با جوش شیرین بگیرید

 اگر عاشق قهوه، چای، شراب قرمز یا دیگر غذاهایی که باعث رنگ گرفتن دندان هایتان می شود هستید، ماهی ۲ بار جوش شیرین روی دندان هایتان بمالید. دقیقا مثل خمیر دندان و بعد بشوئید اگر جوش شیرین خالص دندان ها و لثه های شما رو تحریک می کند از خمیر دندانی استفاده کنید که جوش شیرین دارد.

 

 

غذاهایی که موجب تغییر رنگ دندان می شود

 این فرضیه وجود دارد که توت فرنگی می تواند خواص سفید کنندگی دندان ها را داشته باشد که البته تا به حال اثبات نشده است پس بهترین کار این است که بعد از خوردن غذاهایی که باعث تغییر رنگ دندان می شود مثل قهوه، بلوبری یا سیگار کشیدن مسواک بزنید. برای به حداقل رساندن تغییر رنگ دندان، سیب گلابی هویج یا کرفس گاز بزنید که این ها باعث ترشح بیشتر بزاق که شوینده دندان است می شود و دندان های شما را سفیدتر نگاه می دارد

ارسال پاسخ