دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی و بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۶

۱ – آیا انجام اعمال دندانپزشکی طی دوران بارداری ایمن است؟

این سوال اکثر مادران باردار می باشد. انجام جرمگیری و معاینات روتین سالانه طی حاملگی نه تنها مضر نیست، بلکه توصیه می شود. افزایش سطح هورمون ها طی بارداری باعث تورم لثه، خونریزی می شود. در نتیجه حتما نیاز به جرمگیری جهت جلوگیری از التهاب لثه وجود دارد. چرا که وجود بیماری لثه ممکن است منجر به زایمان زودرس شود.

 

انجام جرم گیری حین بارداری الزامیست

۲ – در مورد درمان های دیگر دندانپزشکی در دوران بارداری چطور؟

درمانهایی مثل ترمیمی و یا روکش، باید انجام شود تا احتمال عفونت کاهش پیدا کند. بهترین زمان برای انجام درمانهای دندانپزشکی، سه ماهه دوم بارداری است. در سه ماهه سوم ممکن است خوابیدن روی یونیت برای مدت طولانی برای مادر باردار مشکل باشد.

بهترین کار تعویق درمانهای غیرضروری تا زمان تولد کودک می باشد. البته گاهی اوقات درمان اورژانس احتیاج است. مثل روت کانال و یا کشیدن دندان، درمان های انتخابی مثل سفید کردن دندان و یا درمان های زیبایی باید به بعد از تولد کودک موکول شود. در هر صورت بهترین کار این است که جلوی هر ریسک جزیی گرفته شود.

۳ – در مورد داروهای بکار گرفته شده در دندانپزشکی چطور؟

لیدوکایین که در ماده بی حسی دندانپزشکی استفاده می شود در category B قرار دارد. به این معنا که از جفت عبور نمی کند. اگر نیاز به کار دندانپزشکی وجود دارد، مقدار بی حسی به کار برده شده در حدی باشد که بیمار زیر دست دندانپزشک راحت باشد و دردی تجربه نکند. در این صورت مقدار استرسی که به شما و کودک وارد می شود، حداقل خواهد بود و هرچه شما راحت تر باشید، بی حسی هم بهتر کار می کند. امکان دارد کار دندانپزشکی شما برای جلوگیری و یا کنترل عفونت نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشد. در این صورت آنتی بیوتیک هایی مثل پنی سیلین، آموکسی سیلین و کلیندامایسین که در category B قرار دارند، برای شما تجویز می شوند.

۴ – در مورد رادیوگرافی حین دندانپزشکی چطور؟

رادیوگرافی هایی که به صورت روتین برای معاینات سالانه به عمل می آمدند، لزومی ندارد انجام شوند.. رادیوگرافی برای بعضی از درمانهای دندانپزشکی لازم است. خصوصاً در موارد اورژانس. طبق نظر American College of Radiology، هیچ رادیوگرافی تشخیصی تکی که به عمل می اید، اثرات سویی روی جنین در حال تکامل ندارد.

طبق نظر ADA و ACOG انجام رادیوگرافی طی بارداری با انجام پوشش سربی مناسب کاملاً ایمن است. بعضی از زنان باردار از انجام درمان های دندانپزشکی در سه ماهه اول اجتناب می کنند چون این حساس ترین زمان برای تکامل جنین است. اگرچه شواهدی مبنی بر آسیب رسیدن به بچه در این زمان وجود ندارد.

اگر نیاز به درمان غیراورژانس در سه ماهه دوم هست، بهتر است تا بعد از زایمان به تأخیر بیافتد تا از ریسک زایمان زودرس جلوگیری شود.

پیشنهادات برای بیماران بارداری که نیاز به درمان دندانپزشکی دارند:

  • ADA پیشنهاد می کند که مادران باردار رژیم بالانس شده ای داشته باشند. رعایت بهداشت را به صورت روتین با خمیردندانی که میزان فلوراید آن از نظر ADA تأیید شده دو بار در روز انجام دهند و نخ دندان بکشند.
  • معاینات پیشگیرانه قبل و حین حاملگی داشته باشند و حین بارداری حتماً جرمگیری انجام دهند.
  • درمانهای غیراورژانس را در صورت امکان تا سه ماهه دوم یا بعد از حاملگی به تعویض بیاندازید.
  • درمان های انتخابی مثل بلیچینگ و درمان های زیبایی به بعد از بارداری موکول شود.
  • جریان خون سلامت را با موازی قرار دادن پاها روی یونیت دندانپزشکی و استفاده از بالش برای راحتی خودتان و کودک به حداکثر برسانید.
  • هدفون خودتان را بیاورید و حین کار به موزیک مورد علاقه تان گوش دهید.

رفرنس: americanpregrancy.org

ارسال پاسخ