عصب کشی دندان

سوالات ریز و درشت شما در مورد عصب کشی

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۶

عصب کشی چیست؟

۱ – عصب کِشی یا عصب کُشی یا روت کانال یا …؟
واژه عامیانه ای که برای ترجمه root canal therapy استفاده می شود عصب کِشی یا عصب کُشی است. در اصل بافت همبند داخل دندان که شامل اعصاب هم می باشد هم خارج می شود و هم کشته می شود. ولی ترجمه درست و علمی این واژه (Root Canal Therapy) درمان ریشه است.
۲ – تعداد کانال های هر دندان چندتاست؟
بسته به قدامی و خلفی بودن دندان ها و تعداد ریشه های آن، تعداد کانال ها متفاوت است. دندان های قدامی تک کاناله هستند و دندان های خلفی ۴ – ۳ کاناله و دندان های آسیای کوچک ۲ – ۱ کاناله هستند.

 

پانسمان عصب کشی چیست؟

۳ – پانسمان دندان عصب کشی شده چیست؟
در جلسه اول که درمان ریشه برای دندان انجام می شود بعد از پایان کار دندان پانسمان می شود. در نتیجه نیاز به هماهنگی برای وقت جلسه دوم برای پر کردن تاج دندان وجود دارد. پانسمان دندان معمولاً بعد از ۲ – ۱ روز کمی شسته می شود. در نتیجه طبیعی است که احساس کنید درون دندان کمی گود شده است. این گود شدگی و ترمیم قطعی دندان در جلسه کاری بعد از عصب کشی انجام می شود.
۴ – کانال دندان چیست؟
کانال دندانی در اصل مسیری است که بافت همبند از انتهای ریشه دارد. ناحیه تاجی دندان می شود. وجود بافت همبند به همراه اعصاب باعث می شود که دندان زنده باشد و در اصل حس داشته باشد. یعنی محرک های بیرونی مثل سرما، گرما را احساس کند. همین موضوع باعث می شود در صورت ایجاد پوسیدگی، در اکثر مواقع بیمار احساس درد دارد.

 

هزینه عصب کشی دندان

۵ – هزینه عصب کشی دندان چقدر است؟
فاکتورهای تعیین کننده هزینه درمان ریشه شامل تعداد کانال های دندان، درمان مجدد و یا اولیه بودن، انجام کار توسط دندان پزشک عمومی و یا متخصص است. باید بدانید که با سه کاناله بودن دندان، هزینه روت کانال سه برابر نمی شود و با یک کاناله بودن ان، هزینه تقسیم بر سه نمی شود.

 

استفاده از نخ دندان

 

۶- چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم؟

همانطور که احتمالاً می دانید، برس های مسواک توانایی تمیز کردن نواحی بین دندانی را ندارند. مسواک نمی تواند گیر مواد غذایی در بین دندان ها را که باعث پوسیدگی بین دندانی می شود تمیز کند. حتی در حالتی که سطح جونده ی دندان ترمیم شده است باز هم مسواک توانایی رفع کامل گیر غذایی را ندارد.
تمام مارک های محصولات بهداشت دهان و دندان نخ دندان تولید می کنند.

 

 

۷- چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟

نخ دندان باید به ملایمت با حرکت های کوتاه جلو و عقب از تماس بین دندانی رد شود بدون اینکه به لثه بخورد و باعث احساس ناراحتی شود. نخ دندان سپس به دیواره قدامی و خلفی کشیده شود تا دیوارها تمیز شوند بعد خارج شود.مطابق شکل زیر:

 

 

روش صحیح استفاده از نخ دندان

نخ دندان باید به دیواره های قدامی و خلفی دندان کشیده شود

درصورتی که هنگام نخ دندان کشیدن، لثه دچار خون ریزی شود نشانه ی وجود التهاب لثه است این بدان معنی نیست که نخ دندان کشیدن نباید انجام شود. بلکه هشدار وجود ناراحتی لثه می باشد که به مرور زمان با تداوم رعایت بهداشت ناحیه، با مسواک و نخ دندان،آب نمک قرقره کردن و انجام جرم گیری، مشکل برطرف می شود همچنین در صورتی که در هنگام نخ دندان کشیدن نخ پاره شود و یا بدبو است نشانه ی وجود پوسیدگی در ناحیه بین دندانی می شود که باید به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

 

 

ارسال پاسخ