سوالات ریز و درشت شما در مورد عصب کشی

عصب کشی دندان

سوالات ریز و درشت شما در مورد عصب کشی

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: 8 | شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۶

عصب کشی چیست؟

۱ – عصب کِشی یا عصب کُشی یا روت کانال یا …؟

واژه عامیانه ای که برای ترجمه root canal therapy استفاده می شود عصب کِشی یا عصب کُشی است. در اصل بافت همبند داخل دندان که شامل اعصاب هم می باشد هم خارج می شود و هم کشته می شود. ولی ترجمه درست و علمی این واژه (Root Canal Therapy) درمان ریشه است.

۲ – تعداد کانال های هر دندان چندتاست؟

بسته به قدامی و خلفی بودن دندان ها و تعداد ریشه های آن، تعداد کانال ها متفاوت است. دندان های قدامی تک کاناله هستند و دندان های خلفی ۴ – ۳ کاناله و دندان های آسیای کوچک ۲ – ۱ کاناله هستند.

پانسمان عصب کشی چیست؟

۳ – پانسمان دندان عصب کشی شده چیست؟

در جلسه اول که درمان ریشه برای دندان انجام می شود بعد از پایان کار دندان پانسمان می شود. در نتیجه نیاز به هماهنگی برای وقت جلسه دوم برای پر کردن تاج دندان وجود دارد. پانسمان دندان معمولاً بعد از ۲ – ۱ روز کمی شسته می شود. در نتیجه طبیعی است که احساس کنید درون دندان کمی گود شده است. این گود شدگی و ترمیم قطعی دندان در جلسه کاری بعد از عصب کشی انجام می شود.

پانسمان عصب کشی

 

 

دکتر آذر اصلانی مقدم در حلا شکل دادن به پانسمان عصب کشی

۴ – کانال دندان چیست؟

کانال دندانی در اصل مسیری است که بافت همبند از انتهای ریشه دارد. ناحیه تاجی دندان می شود. وجود بافت همبند به همراه اعصاب باعث می شود که دندان زنده باشد و در اصل حس داشته باشد. یعنی محرک های بیرونی مثل سرما، گرما را احساس کند. همین موضوع باعث می شود در صورت ایجاد پوسیدگی، در اکثر مواقع بیمار احساس درد دارد.

 

کانال دندان

 

هزینه عصب کشی دندان

۵ – هزینه عصب کشی دندان چقدر است؟

فاکتورهای تعیین کننده هزینه درمان ریشه شامل تعداد کانال های دندان، درمان مجدد و یا اولیه بودن، انجام کار توسط دندان پزشک عمومی و یا متخصص است. باید بدانید که با سه کاناله بودن دندان، هزینه روت کانال سه برابر نمی شود و با یک کاناله بودن ان، هزینه تقسیم بر سه نمی شود.

بسیاری از بیماران معتقداند که هزینه های دندان پزشکی بالا است. در پاسخ باید گفت که به عنوان مثال، در کشور آمریکا هزینه درمان ریشه دندان ۳ کاناله ۱۵۰۰ دلار است که مبلغ قابل توجهی است. اما بیماران در آن جا برای جلوگیری از پرداخت چنین هزینه هایی، سطح بهداشت دهان و دندان را بسیار بسیار بالا می برند و معاینات سالانه دندان پزشکی انجام می دهند. اما در این جا بیماران بهداشت فردی را به خوبی رعایت نمی کنند و از طرفی از هزینه های دندان پزشکی ناراضی هستند و شکایت دارند. در صورتیکه هزینه های دندان پزشکی به نظرتان بالا است، تصمیم بگیرید که بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید و هر شش ماه یک بار برای معاینه دندانها ، به دندان پزشک مراجعه کنید.

استفاده از نخ دندان

۶- چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم؟

همانطور که احتمالاً می دانید، برس های مسواک توانایی تمیز کردن نواحی بین دندانی را ندارند. مسواک نمی تواند گیر مواد غذایی در بین دندان ها را که باعث پوسیدگی بین دندانی می شود تمیز کند. حتی در حالتی که سطح جونده ی دندان ترمیم شده است باز هم مسواک توانایی رفع کامل گیر غذایی را ندارد.
تمام مارک های محصولات بهداشت دهان و دندان نخ دندان تولید می کنند.

۷- چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟

نخ دندان باید به ملایمت با حرکت های کوتاه جلو و عقب از تماس بین دندانی رد شود بدون اینکه به لثه بخورد و باعث احساس ناراحتی شود. نخ دندان سپس به دیواره قدامی و خلفی کشیده شود تا دیوارها تمیز شوند بعد خارج شود.مطابق شکل زیر:

روش صحیح استفاده از نخ دندان

نخ دندان باید به دیواره های قدامی و خلفی دندان کشیده شود

 

نخ دندان باید به دیواره های قدامی و خلفی دندان کشیده شود
درصورتی که هنگام نخ دندان کشیدن، لثه دچار خون ریزی شود نشانه ی وجود التهاب لثه است این بدان معنی نیست که نخ دندان کشیدن نباید انجام شود. بلکه هشدار وجود ناراحتی لثه می باشد که به مرور زمان با تداوم رعایت بهداشت ناحیه، با مسواک و نخ دندان،آب نمک قرقره کردن و انجام جرم گیری، مشکل برطرف می شود همچنین در صورتی که در هنگام نخ دندان کشیدن نخ پاره شود و یا بدبو است نشانه ی وجود پوسیدگی در ناحیه بین دندانی می شود که باید به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

 

 

2017 09 19_235346
دکتر آذر اصلانی در حال عصب کشی دندان
2017 09 20_000709
دکتر آذر اصلانی در حال تهیه عکس های رادیوگرافی قبل از اقدام به عصب کشی دندان
 
dental cyst
کیست دندان چیست؟ کیست ریشه ی دندان معمولا در اثر عفونت ریشه دندان ایجاد می شود. عفونت ریشه ی دندان، می تواند در اثر درمان ناقص ریشه دندان یا عصب کشی ناقص قبلی ایجاد شود.
dentist azar
ترس‌ها و نگرانی‌های شما را در مورد درمان درک می‌کنیم ولی تلاشمان این است، بهترین و کم عارضه‌ترین تجربه عصب کشی شما را ارائه کنیم. دکتر آذر اصلانی مقدم متخصص روت کانال تراپی
discoloration after root canal therapy
تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی: سابقاً دندانهایی که درمان ریشه می‌شدند به مرور تیره‌تر می‌شدند، ولی امروزه با پیشرفتهای تکنیکی، احتمال این تغییر رنگ ناچیز بوده و اگر اتفاق افتاد، نیز با استفاده از روشهای سفید کردن و یا روکشهای چینی و لامینت می‌توان با آن مقابله کرد.
discoloration after root canal therapy2
تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی: در دندان‌های عصب‌کشی شده، ماده‌ای که برای پرکردن داخل ریشه استفاده می‌شود هم ممکن است که عامل تغییر رنگ باشد.
examination
دکتر آذر اصلانی در حال معاینه بیمار، قبل از شروع عصب کشی دندان
experience
دندانپزشک متخصص عصب کشی، علاوه بر گذراندان دوران دندانپزشکی عمومی سه سال به صورت اختصاصی در زمینه درمان ریشه دندان آموزش می بیند.
final radiography
رادیگرافی فاینال دندان بعد از انجام عمل عصب کشی
isolation colleagues
تکنیک های عصب کشی دندان
laser destistry
کاربردهای لیزر در دندان پزشکی: زدودن پوسیدگی های دندان، حذف باکتری ها حین عصب کشی دندان، برداشتن بیوپسی برای مطالعات پاتولوژیک بعدی، فعال سازی محلول پراکسید و تسریع فرایند سفید کردن دندان
myths
یکی شایعات عصب کشی، نگرانی از دردناک بودن آن است.
numbness
دکتر آذر اصلانی در حال تزریق داروی بی حسی به بیمار قبل از عصب کشی: در آمپول دندان‌پزشکی به دلیل اینکه ماده بی‌حسی در یک محفظه کپسول مانند قرار دارد برای تزریق آن به ناچار از یک سرنگ فلزی بلند استفاده می‌شود. 
parvandeh
تشکیل پرونده اولین مرحله از عصب کشی دندان است.
pensement shaping
شکل دادن به پانسمان عصب کشی دندان
preserve tooth
اگر به دندان‌های جلویی شما در اثر زمین خوردن، ضربه وارد شود، رگ‌های خونی داخل دندان پاره و مواد رنگی خون به داخل عاج دندان نفوذ می‌کند و به مرور زمان، رنگ دندان را تیره می‌کند. به همین شکل اگر پس از عصب کشی دندان، بقایای عصب دندان و مواد پرکننده ریشه دندان درون تاج دندان پاک نشوند، موجب تغییر رنگ دندان خواهد شد. پیشگیری همیشه بهتر از درمان بوده و هست. این روزها با در نظر گرفتن هزینه‌های نسبتا بالای درمان ریشه دندان، پیشگیری اهمیتی بالاتر از هر زمان دیگر دارد.
questions shakhes
برای پاسخ سوالات خود در مورد درمان ریشه (عصب کشی) می‌توانید به وبسایت من مراجعه کنید، نظر بگذارید،‌ ای میل بزنید.
radiography on Monitor
رادیوگرافی فاینال دندان به منظور ارزیابی موفقیت درمان ریشه دندان بعد از عصب کشی تهیه می شود.
root canal myths
شایعات عصب کشی
 
root canal pensement
پانسمان عصب کشی دندان قبل از شکل داده شدن
teeth root canal
پر کردن ریشه دندان یکی از مراحل عصب کشی است. کانال های ریشه دندان با موادی به نام گوتا پرکا Gutta-percha پُر می گردد. این مواد سازگار با بافت های انسانی است و توسط رادیوگرافی قابل مشاهده می باشد. در ضمن توانایی شکل پذیری و فشرده شدن را دارد.
tooth pain
درد دندان: در هیچ یک از مراحل عصب کشی دندان نیازی به تحمل درد دندان نمی باشد. نه در حین عصب کشی و نه بعد از درمان ریشه دندان، درد نخواهید داشت. دکتر آذر اصلانی مقدم
root canal final2.wmv_000004395
تزریق داروی بی حسی به دندان قبل از شروع عصب کشی توسط دکتر آذر اصلانی مقدم
root canal final2.wmv_000010218
آماده سازی حفره دسترسی دندان قبل از شروع عصب کشی
root canal final2.wmv_000024525
قرار دادن رابر دم به منظور ایزوله کردن دندانی که باید درمان ریشه (عصب کشی) شود.
root canal final2.wmv_000177193
پانسمان دندان عصب کشی شده
root canal final2.wmv_000183868
دندان پانسمان شده بعد از عصب کشی: پانسمان روی دندان شما موقت بوده و در کوتاه ترینزمان ممکن، بعد از خاتمه درمان ریشه، باید پر شود. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بعد از عصب کشی منعی ندارد. فقط روی پانسمان موقت را با مسواک نسابید و نخ دندان را در ناحیه پانسمان وارد نکنید.
root canal final2.wmv_000195319
گرفتن عکس رادیوگرافی فاینال دندان بعد از عصب کشی
root canal final2.wmv_000209281
رادیوگرافی اولیه و رادیوگرافی فاینال بعد از عصب کشی دندان

دیدگاه ها

8 thoughts on “سوالات ریز و درشت شما در مورد عصب کشی

 1. جمشید عبدی

  با عرض سلام وخسته نباشید سوالی درمورد درد شدید دندونم داشتم خواهشمندم پاسخ دهید ؛ من دندون شماره ۱ سمت راست فک بالا رو اعصاب کشی کرده بودم بعد حدود ۱ ماه درد دندونم شروع شد اما خیلی حاد نبود رفتم پیش دکترم گفت دوباره ببر پیش دکتر ریشه تا مجددا اعصاب کشی کنه شاید ریشه فرعی داشته باشه که باعث درد میشه ؛ خلاصه رفتم پیش متخصص ریشه و اعصاب کشی مجدد کردم با اینکه ۱ هفته از اعصاب کشی من میگذره دندون درد شدید دارم نمیتونم چیزی بخورم وقتی دندونم بهم میخوره به شدت درد میگیره واگه دارو ایپوپروفین نخورم غیر قابل تحمل میشه ؛ رفتم پیش دکترم گفت عفونت داره واسه همینه اما خب من تا کی باید درد بکشم و قرص مصرف کنم خواهش میکنم پاسخ بدین و منو راهنمایی کنین که به شدت دندون درد دارم خیلی ممنونم

  پاسخ دادن

  • دکتر آذر اصلانی مقدم

   این که می فرمایید متخصص درمان ریشه اقدام به درمان نموده و این مشکلات به وجود آمده، عجیب است. اما به هر حال راه حل مشکل شما، درمان دو مرحله ای است. به این ترتیب که در مرحله اول داخل ریشه با استفاده از مواد آنتی بیوتیک رفع شود و در جلسه جداگانه ای اقدام به پرکردن ریشه گردد. ضمنا دندان یک بالا هیچ گاه کانال فرعی ندارد و این فرضیه که درد دندان شما مربوط به این موضوع بوده صحت ندارد. باکتری های باقی مانده در دندان موجب آبسه می شود. تا زمانی که باکتری های داخل ریشه دندان شما حذف نشود این وضعیت باقی مانده و حتی ممکن است دچار کیست ریشه دندان شوید.

   پاسخ دادن

 2. setarehahmadi

  سلام وقت شما بخیر خانم دکتر
  من برای عصب کشی به دکتر مراجعه کردم دندون ۴ از بالا نزدیک دندان نیش چون مطالب سایت شما رو خونده بودم از قبل متوجه شدم که مرحله ی پر کردن ریشه رو دکتر با استفاده گوتاپرکا انجام ندادن و بعد از باز کردن کانال دندون فقط پانسمان کردن من همه ی این مراحل رو خودم متوجه شدم چون فیلم های آموزشیشو دیده بود این کار انجام نشده یعنی عصب کشی دندون من به طور کامل انجام نشده ؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ دادن

  • دکتر آذر اصلانی مقدم

   سلام به شما،
   خدمت شما عرض شود خيلى وفتها دندانپزشك درمان ريشه يا عصب كشى را در دو جلسه انجام مىدهد.در جلسه اول صرفا كانال خالى ميشود و در جلسه دوم با گوتا پركا پر ميشود.اگر ريشه دندان شما در راديوگرافى خالى باشد حتما احتياج به جلسه دوم براى تكميل درمان ريشه هست

   پاسخ دادن

 3. mohamad

  سلام وقت بخیر
  یک سوالی داشتم
  من پیش دندانپزشک مراجعه کردم و پس از عصب کشی و پرکردن عصب (دندان پر نشده)، به دلیل اینکه نیاز به روکش داشت و از طرفی اخر سال بود، دندانپزشک برای ۴۰ روز آینده برای من وقت دادن
  آیا صرف پانسمان برای یک بازه ۴۰ روز مشکل ایجاد نمیکند؟

  با تشکر

  پاسخ دادن

 4. Nazila

  سلام و خسته نباشید
  دکتر دندون شماره چهار من…که پیش دندون نیش هست…درد شدید داشت و هر روز خون میومد…قبلا پر کرده بودم که پر کردگی شکست و این درد و خون به وجود اومد…دندون بعدیش رو هم بدون عصب کشی روکش کردم هفت سال پیش و مشکلی هم نداره…چون همزمان با اون چهار تا دیگه هم رو کش کردم همشون خوبن…یعنی دندون پنج رو….حالا من سه هفته پیش رفتم دکتر و دندون چهار رو عصب کشی کرد و پر کرد…الان همین دندون چهار من درد داره..هنگام اب خوردن..میوه خنک…یا غذا….رفتم پیش دکتر…دکتر میگه حتی اگه به بدترین شکل هم عب کشی بشه دندون دیگه به اب سرد و باد و گرما حساس نمیشه…دندون بقلیته که مشکل داره…ولی همین دندونم بجز غذا خوردن و گرما و سرما با ضربه کوچیک به سطحش هم درد داره…دکترم میگه دندون بقلیت نپوسیده عصب کشی نشده و نیاز به عصب کشی داره…و باید روکششو برداشت..الان به نظر شما من از کجا بدونم کدوم دندونم مشکل داره…خودم صد در صد درد رو مربوط به دندون شماره چهار میدونم و رو اون احساس میکنم

  پاسخ دادن

  • دکتر آذر اصلانی مقدم

   سلام به شما، ببخشيد بابت دير پاسخ دادن.
   خدمت شما عرض شود هموتطور كه دكترتون گفتن دندانى كه روت كانال(عصب كشى) شده نميتونه حساس به سرما و گرما باشه. درد دندون ها به هم ارجاع ميشه و ملاك تشخيص دندونى نيست كه بيمار به اون اشاره ميكنه.
   البته مقوله حساسيت دتدان بعد از روت كانال به دق طبيعى هست و تا مدتى ادامه داره.
   پوسيدگى زير روكش در راديوگرافى مشاهده نميشه و نياز به خارج كردن روكش براى تشخيص هست،مگر اينكه پوسيدكى انقدر وسيع شده باشد كه از زير روكش هم ديده شود

   پاسخ دادن

ارسال پاسخ