محصولات سفیدکننده دندان

آشنایی با محصولات سفیدکننده دندان

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | شهریور ۲۰ام, ۱۳۹۶

 

محصولات سفیدکننده دندان که در داروخانه و سوپرمارکت عرضه می شود در اصل جایگزین ارزان قیمت تر درمان های بلیچینگ هستند که در مطب دندانپزشکی صورت می گیرد. این محصولات شامل دهان شویه، خمیردندان، قلموهای سفیدکننده، نخ دندان، آدامس های جویدنی و نوارهای سفیدکننده می باشد.

 

سفید کردن دندان روش ارجح، محافظه کارانه و ایمنی برای ایجاد زیبایی دندانی است که نتایج رضایت بخشی هم دارد. استفاده کنترل شده از کاربامید پراکسید ۱۰% (CP) با tray هایی که برای هر شخص ساخته می شود روش قابل پیش بینی برای این کار است. نتایج خوبی که به این صورت بدست می آید باعث شده محصولات و تکنیک های جدید بسیاری برای بلیچینگ به بازار بیاید.

 
از آنجاییکه دندانپزشکی زیبایی در طی این سالها توجه جامعه را به خودش جلب کرده و بیماران بیشتری متقاضی انجام درمانهای زیبایی دندانپزشکی هستند، طبیعتاً توجه کارخانجات تولید محصولات زیبایی دندانی هم به این موضوع جلب شده است.

 

 
تغییر رنگ دندانی می تواند عامل درونی یا بیرونی داشته باشد. عوامل درونی روی خواص مینا و عاج دندان تأثیر می گذارند در حالی که عوامل بیرونی با رسوب رنگدانه های غذا یا نوشیدنی ها روی سطح دندان ایجاد می شوند.

 

 
استفاده از tray های ساخته شده برای بیمار برای bleaching که تحت نظارت دندانپزشک صورت می گیرد و از CP 10% استفاده می شود، یک روش است. این تری ها حداقل به مدت دو هفته در شب ها استفاده می شوند. بیشترین عارضه جانبی گزارش شده، حساسیت دندانی و التهاب لثه ای است که با توقف استفاده از تری و یا استفاده از موادی مثل پتاسیم نیترات یا سدیم فلوراید متوقف می شود.
مزایایی که با استفاده از bleaching باtray به دست می آید باعث شده که مارکت محصولات OTC برای bleaching ایجاد کند. این محصولات در آمریکا از سال ۲۰۰۰ شروع به عرضه شدن کردند که در عین حال که قیمت کمتری داشتند، تمام راهنمایی های لازم برای استفاده بیمار را به همراه داشند.

 

 

 

خمیردندان های سفیدکننده موجود در بازار و bleaching:

خمیردندان هایی که ادعا می کنند خواص سفیدکنندگی دارند، بیشتر از ۵۰% محصولات OTC را شامل می شوند. این خمیردندان ها به ندرت حاوی کاربامید یا هیدروژن پراکسید هستند. بلکه خاصیت سفیدکنندگی آنها به دلیل وجود مقادیر قابل توجهی از ساینده ها می باشد که باعث از بین رفتن تغییر رنگ های خارجی می شود. ترکیب اصلی این خمیردندان ها شامل آنزیم هایی است که مولکول آلی را می شکند. بعلاوه ساینده هایی مثل آلومینا و سیلیکا و دی کلسیم فسفات باعث حذف رنگ دانه ها می شوند.
مطالعات زیادی تغییرات در رنگ دندان را با استفاده از خمیردندان های سفیدکننده مورد بررسی قرار داده اند. به طور کلی وقتی خمیردندان های سفیدکننده و معمولی با هم مقایسه می شوند، نتایج نشان داده است که استفاده از این نوع خمیردندان سفیدکننده می تواند باعث حذف و جلوگیری از ایجاد رنگدانه خارجی شود.

 

خمیر دندان سفید کننده

 

دهان شویه های سفیدکننده دندان موجود در بازار و bleaching:

دهان شویه های سفیدکننده به تازگی در بازار پدیدار شده اند و تبلیغ آنها مبنی بر این است که رنگدانه ها را حذف می کنند و جلوی تشکیل پلاک را می گیرند. اینها غلظت های پایینی از هیدروژن پراکسید دارند (۱٫۵%) و سدیم هگزا متا فسفات موجود در اینها نیز سطح دندان را از رنگدانه جدید حفاظت می کند.

 

دهان شویه های سفید کننده دندان

 

نخ دندان های سفیدکننده دندان و bleaching:

نخ دندان های سفیدکننده دندان ادعا می کنند که رنگدانه های دندانی در نواحی بین دندانی و زیرلثه ای را از بین می برند. این خاصیت به دلیل وجود سیلیکا در ترکیب اینها می باشد که سایندگی در سطح بین دندانی ایجاد می کند.

 

 

آدامس های جویدنی سفیدکننده دندان و bleaching:

آدامس های جویدنی با ۷٫۵% – ۴ سدیم هگزا متا فسفات که در بازار موجود است، ادعا می کنند که جلوی تشکیل رنگدانه های خارجی را می گیرند. البته در مقایسه ای که بین دو آدامس دارویی از نوع نیکوتینی و سفیدکننده به عمل آمده است، نشان داده شده است که آدامس نیکوتینی بهتر از آدامس های سفیدکننده در حذف رنگدانه عمل می کند.

 

آدامس های جویدنی سفید کننده دندان

رنگ – ژل ها یا وارنیش های سفیدکننده دندان و bleaching:

این رنگ-ژل ها قلمویی دارند که بیمار سوسپانسیون حاوی کاربامید و هیدروژن پراکسید را روی سطح دندان می مالد و این ماده به سطح مینای دندان می چسبد. دلیل اینکه در مطالعات نشان داده شده که این روش اثر کمی در سفید کردن دندان دارد این است که زمان تماس این محصولات با سطح مینای دندان کم است.

 

 

ژل های OTC که با نور فعال می شوند و bleaching:

یک محصول جدید حاوی تری یونیورسال است که توسط خود شخص روی دندان ها تطابق پیدا می کند. بعد داخل تری یک ژل قرار می گیرد که با نور LED ست می شود. تولیدکننده ادعا می کند که اثر سفیدکنندگی آن مشابه تری bleaching است که توسط دندانپزشک داده می شود. اما ماده فعال آن را مشخص نکرده است. البته مسئله تطابق یا عدم تطابق مناسب تری می تواند باعث آسیب به بافت نرم دهان شود و یا مشکل در اکلوژن بیمار ایجاد کند و در نتیجه بیمار، درمان را به طور کامل ادامه ندهد.

 

 

استریپ های سفیدکننده دندان و bleaching:

دلیل تولید این محصولات این بوده است که احتیاج به tray نباشد. اینها حاوی محصولات bleaching هستند که به دندان های قدامی باند می شود و برای مدت محدودی (۶۰ – ۵ دقیقه) مواد فعال آزاد می کنند و یک تا دو بار در روز مصرف می شوند. ماده فعال هیدروژن پراکسید ۱۴% – ۵ می باشد.

 

 

 
در مقایسه بین استریپ ها و تری حاوی CP 10%، تأثیر در سفیدکنندگی مشابهی گزارش شده است. البته میزان حساسیت دندانی در استریپ ها بیشتر بوده است. باید بدانید که ژل CP 10% حاوی ۳٫۳% هیدروژن پراکسید است که در اصل نصف غلظت استریپ می باشد ولی تفاوت در این است که حجم ژلی که در تری استفاده می شود، به مراتب بیشتر از مواد فعال موجود در استریپ است.
به دلیل آسان بودن استفاده از استریپ، قیمت پایین و نتیجه زیبایی قابل قبولی که حاصل می شود، استفاده از استریپ به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

ارسال پاسخ