نخ دندان، نخ کشیدن دندان، بهداشت دندان

نخ دندان چیست چگونه نخ دندان بزنیم؟

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: 0 | مهر ۸ام, ۱۳۹۶

نخ دندان چیست؟

نخ دندان وسیله ی مکمل مسواک برای تمیزنگاه داشتن سطوح بین دندان می باشد.

  • انواع نخ دندان وجود دارد:
    نخ دندان حاوی فلوراید
    نخ دندان نازک تر برای دندان هایی که تماس دندانی زیادی دارند
    نخ دندان مخصوص ارتودنسی و بریج های دندان
    نخ دندان های موم دار برای تسهیل عبور نخ دندان از تماس دندانی

 

نخ دندان معمولی

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم؟

همانطور که احتمالاً می دانید، برس های مسواک توانایی تمیز کردن نواحی بین دندانی را ندارند. مسواک نمی تواند گیر مواد غذایی در بین دندان ها را که باعث پوسیدگی بین دندانی می شود تمیز کند. حتی در حالتی که سطح جونده ی دندان ترمیم شده است باز هم مسواک توانایی رفع کامل گیر غذایی را ندارد.
تمام مارک های محصولات بهداشت دهان و دندان نخ دندان تولید می کنند.

 

 

چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟

نخ دندان باید به ملایمت با حرکت های کوتاه جلو و عقب از تماس بین دندانی رد شود بدون اینکه به لثه بخورد و باعث احساس ناراحتی شود. نخ دندان سپس به دیواره قدامی و خلفی کشیده شود تا دیوارها تمیز شوند بعد خارج شود.مطابق شکل زیر:

 

 

روش صحیح استفاده از نخ دندان

نخ دندان باید به دیواره های قدامی و خلفی دندان کشیده شود

درصورتی که هنگام نخ دندان کشیدن، لثه دچار خون ریزی شود نشانه ی وجود التهاب لثه است این بدان معنی نیست که نخ دندان کشیدن نباید انجام شود. بلکه هشدار وجود ناراحتی لثه می باشد که به مرور زمان با تداوم رعایت بهداشت ناحیه، با مسواک و نخ دندان،آب نمک قرقره کردن و انجام جرم گیری، مشکل برطرف می شود همچنین در صورتی که در هنگام نخ دندان کشیدن نخ پاره شود و یا بدبو است نشانه ی وجود پوسیدگی در ناحیه بین دندانی می شود که باید به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

روش صحیح نخ دندان کشیدن

– حدود ۳۰ سانتی متر از نخ دندان را جدا کنید و دور انگشت سبابه دو دست بپیچانید. نخ دندان را محکم با انگشت شست و میانی نگه دارید.
– نخ دندان را به آرامی از بین تماس دندان رد کنید. طوریکه محکم به لثه نخورد و باعث درد نشود.
– وقتی نخ دندان از تماس دندانی رد شد، یک بار دیواره دندان قدامی و یک بار دیواره دندان خلفی را با آن تمیز کنید. برای این کار در اصل شکل نخ دندان به شکل C در می آید.
– بعد از تمیز شدن دیواره با همان حرکت آرام بالا پایین، نخ دندان را از تماس دندانی خارج کنید.

 

روش صحیح استفاده از نخ دندان

دنا در حال آموزش دادن روش صحیح استفاده از نخ دندان های معمولی

 

 

 

دنادر حال توضیح روش صحیح استفاده از نخ دندان های هولدر دار

ویدئوی دنا را ببینیند

 

اول مسواک بزنم یا اول نخ دندان؟

 اگر اول نخ دندان بکشید، باعث می شود مسواک زدن خیلی موثرتر عمل کند چون غذاهایی که بین دندان های شما گیر کرده است را حذف می کنید اگر چگونه دست گرفتن نخ دندان شما را گیج می کند از هولدر (نگهدارنده) های نخ دندان موجود در داروخانه ها استفاده کنید. برای مسواک زدن، شانه های مسواک را با زاویه ۴۵ درجه در لب لثه قرار دهید و با یک حرکت چرخشی ملایم شانه ها در جای خود، مسواک را در فک بالا، از بالا به پایین و در فک پایین از پایین به بالا حرکت دهید. این حرکت را در هر منطقه که شامل ۲ تا ۳ دندان می باشد را چندین بار تکرار کنید در نهایت از یک دهان شویه حاوی فلوراید برای تقویت مینای سطح دندان استفاده کنید.

 

 

خلال دندان

 اگر نخ دندان در دسترس ندارید، خلال دندان برای حذف مواد غذایی که بین دندان ها گیر کرده است خوب است اما خیلی سفت بین دندان ها فشار ندهید چون ممکن است به لثه شما آسیب بزند. بهتر است خلال دندان های چوبی را طوری نصف کنید که سر باریک تری ایجاد شود و راحت تر بین دندان ها را تمیز کند.

خلال دندان

ارسال پاسخ