نخ دندان چیست؟ چگونه نخ دندان بزنیم؟

نخ دندان، نخ کشیدن دندان، بهداشت دندان

نخ دندان چیست؟ چگونه نخ دندان بزنیم؟

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: 0 | مهر ۸ام, ۱۳۹۶

نخ دندان چیست؟

نخ دندان (دنتال فلاس) وسیله ی مکمل مسواک برای تمیزنگاه داشتن سطوح بین دندان می باشد.

 • انواع دنتال فلاس وجود دارد:
  نخ دندان حاوی فلوراید
  نخ دندان نازک تر برای دندان هایی که تماس دندانی زیادی دارند
  نخ دندان مخصوص ارتودنسی و بریج های دندانى و ايمپلنت
  نخ دندان های موم دار برای تسهیل عبور نخ دندان از تماس دندانی و نخ دندان هاى طعم دار(نعنا)

 

 

نخ دندان معمولی

نخ دندان های هولدر دار

 در صورتی که نخ دندان کشیدن با نخ دندان های معمولی  برایتان مشکل است، اولا در نظر داشته باشید که هر مهارتی با تمرین کردن قابل یادگیری است. اما می توان به عنوان راه حل جایگزین از نخ دندان های هولدر دار استفاده نمود. به این صورت که هولدر را در دست گرفته و با نخ دندان ، ناحیه بین ۲ دندان را تمیز می کنید.

 شاید نخ دندان کشیدن با استفاده از نخ دندان های هولدر دار سخت تر از نخ دندان کشیدن با نخ های معمولی باشد. اما این کاملا یک مهارت فردی است.پس بستگی به شما دارد که با کدام روش را حت تر هستید و آن روش را انتخاب کنید.

نخ دندان هولدر دار

 

 

نخ دندان مورد علاقه دکتر آذر اصلانی چیست؟

 نخ دندان مورد علاقه دکتر آذر اصلانی که مصرف روزانه ایشان می باشد نخ دندان ارکید است که یک نخ دندان ایرانی است .استفاده از آن به شما توصیه می شود.

 

نخ دندان ارکید مورد علاقه خانم دکتر آذر اصلانی

 

دنتال فلاس ارکید ۲ مدل دارد:

 • یکی از آن ها نازک تر است و مناسب وقتی است که تماس بین دو دندان سفت تر يا محكمتر است. 
 • مدل دیگری از نخ دندان ارکید معمولى است.اين مدل در شكل خانواده،كتابى و رنگى عرضه ميشود. نوع كتابى نخ دندان اركيد به راحتى در جيب جا ميشود و همه جا ميتواند همراه شما باشد، مثل موبايل شما!

 

 

نخ دندان و مسواک مناست برای کسانی که ارتودنسی کرده اند

 برند GUM  برای بیمارانی که ارتودنسی می کنند محصولات متنوعی ارائه نموده است. مثلا دنتال فلاسى دارد که هولدر داشته و توسط آن می توان نخ را از فاصله بین سیم های براکت دندان عبور داد.درنتيجه ميتوانيد لای دندان هایی که حتی براکت دارند را تمیز کنید.  بنابراین هیچ عذری برای بیماران ارتودنسی از این لحاظ که نمی توانند بین دندان ها را تمیز کنند وجود ندارد.

 

نخ دندان مناسب ارتودنسی

 

همچنین برند فوکس مسواک های بین دندانی متنوعی دارد که یک مدل از آن در این تصویر نشان داده شده است. این مسواک می تواند به راحتی لای براکت های دندانی وارد ميشود.همچنين لای بریج ها و ایمپلنت ها را تمیز نماید. به عبارت دیگر نواحی که گیر غذایی دارد با برس های بین دندانی به راحتی قابل تمیز کردن می باشد.

 

 

مسواک های فوکس

 

نخ دندان مینا

یکی دیگر از محصولات ایرانی بسیار خوب نخ دندانی مینا می باشد. این نخ دندان هم همانند بسیاری دیگر دنتال فلاس ها این خاصیت را دارد که طمع دار هستند.پس به شما کمک می کنند در عین حال که به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی می کنید در دهانتان احساس طراوت نمائید.

 

 

نخ دندان مینا

 

 

نخ دندان هایی که پُف می کنند!

 دنتال فلاس دیگری نیز وجود دارد که در تماس با رطوبت ازهم باز شده و خاصیت تمیز کنندگی آن افزایش می یابد.دنتال فلاس نشان داده شده در این شکل از برند اورال بی می باشد.اما برندهای دیگر نیز دارای این نوع از دنتال فلاس می باشند. این نخ دندان ها بهتر می توانند وارد خلل و فرج و یا پاکت های بین دندانی شوند.

یک سر این نخ دندان های سوپرفلاس انعطاف ناپذیر است. به این ترتیب شما می توانید همانند سوزن و نخ آن را از لابلای سيم ارتودنسى عبور دهید.با ناحیه ضخیم تر جاهایی را که دندان ها از هم فاصله بیشتر دارند تمیز نمایید.

 

 

نخ دندان هایی که پف می کنند

نخ دندان های حاوی فلوراید

انواع دیگری از دنتال فلاس همچنین وجود دارد که حاوی فلوراید می باشد. مزیت این نوع نخ دندان آن است که فلوراید به نواحی بین دندانی نیز رسانده می شود.

 

 

چرا باید از دنتال فلاس استفاده کنیم؟

همانطور که احتمالاً می دانید، برس های مسواک توانایی تمیز کردن نواحی بین دندانی را ندارند. مسواک نمی تواند گیر مواد غذایی در بین دندان ها را که باعث پوسیدگی بین دندانی می شود تمیز کند. حتی در حالتی که سطح جونده ی دندان ترمیم شده است باز هم مسواک توانایی رفع کامل گیر غذایی را ندارد.
تمام مارک های محصولات بهداشت دهان و دندان نخ دندان تولید می کنند.

 

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از نظر اقتصادی به صرفه نیست!

شاید تنها جمله ای که بتوانم بگویم تا شما را به رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان ترغیب کنم این باشد که هزینه های درمانی خودتان کاسته خواهد شد. با رعایت بهتر بهداشت دهان و دندان وقت کمتری در کلینیک های دندان پزشکی خواهید گذراند. بنابراین هم در هزينه و هم زمان صرفه جويى ميكنيد.

از آنجاييكه رابطه علت و معلولی بين ايجاد پوسيدگى و عدم رعايت بهداشت وجود دارد، بنابراین شما می توانید با رعایت بهتربهداشت جلوی هزینه های دندان پزشکی را که از نظر بسیاری از بیماران سنگین است را بگيريد.

 

 

چگونه از دنتال فلاس استفاده کنیم؟

نخ دندان باید به ملایمت با حرکت های کوتاه جلو و عقب از تماس بین دندانی رد كنيد. بدون اینکه به لثه بخورد و باعث احساس ناراحتی شود. نخ دندان سپس به دیواره قدامی و خلفی دندان کشیده شود تا دیواره ها تمیز شوند بعد خارج شود.مطابق شکل زیر:

 

 

روش صحیح استفاده از نخ دندان

نخ دندان باید به دیواره های قدامی و خلفی دندان کشیده شود

درصورتی که هنگام نخ دندان کشیدن، لثه دچار خون ریزی شود نشانه ی وجود التهاب لثه است .این بدان معنی نیست که نخ دندان کشیدن نباید انجام شود. بلکه هشدار وجود ناراحتی لثه می باشد.به مرور زمان با تداوم رعایت بهداشت ناحیه، مسواک و نخ دندان،آب نمک قرقره کردن و انجام جرم گیری، مشکل برطرف می شود.

همچنین در صورتی که در هنگام نخ دندان کشیدن نخ پاره شود و یا بدبو است نشانه ی وجود پوسیدگی در ناحیه بین دندانی می باشد.در اين حالت  باید به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

بزرگسالان چگونه نخ دندان بزنند؟

 

۲۰ سانتیمتر از نخ را جدا می کنیم سپس روی یکی از انگشتان به مقدار کم تر و روی انگشت دست دیگر به مقدار بیشتر می پیچیم.

نخ کشیدن را خیلی به آرامی شروع میکنیم و با حرکت رفت و برگشت از تماس ناحیه بین دندان ها رد می کنیم.

مراقب باشید که نخ دندان را به صورت ناگهانی روی لثه فشار نیاورید چرا که ایجاد آزردگی می کند و موجب می شود که شما از این کار پا پس بکشید.

 به آرامی نخ را از تماس بین ۲ دندان رد می کنیم. وقتی که رد شد دیواره دندان جلو و دیواره دندان عقب را تمیز می کنیم سپس نخ دندان را خارج می کنیم.

بعد از آن که فاصله بین ۲ دندان را تمیز کردید کمی از انگشتی که نخ بیشتر دارد را آزاد کنید و انگشت دستی که نخ کمتری دارد وارد کنید به این ترتیب ناحیه ای که آلوده است در دندان های مجاور تکرار نشود.

 

اگر موقع دنتال فلاس لثه خون آمد چطور؟

اگر در هنگام استفاده از نخ دندان، لثه دچار خونریزی شد به آن معنا است که مشکلی وجود دارد:

 شاید لثه شما التهاب داشته باشد. این التهاب لثه در اثر وجود جرم و بيمارى لثه ايجاد ميشود.

در صورتی که حین نخ دندان کشیدن لثه دچار خونریزی شد نباید انجام عمل نخ دندان کشیدن متوقف گردد.  بلکه باید به مدت ۷ تا ۱۰ روز به همراه قرقره کردن آب نمک در دهان انجام شود.

 هر چه نواحی بین دندان ها تمیز شود، التهاب کمتر و خونریزی شما کمتر می شود.  بنابراین نخ دندان کشیدن همراه با خون ریزی نشان دهنده ی یک مشکل است. 

 

 

 

 

کودکان چگونه نخ دندان بزنند؟

– حدود ۳۰ سانتی متر از نخ دندان را جدا کنید و دور انگشت سبابه دو دست بپیچانید. نخ دندان را محکم با انگشت شست و میانی نگه دارید.
– نخ دندان را به آرامی از بین تماس دندان رد کنید. طوریکه محکم به لثه نخورد و باعث درد نشود.
– وقتی نخ دندان از تماس دندانی رد شد، یک بار دیواره دندان قدامی و یک بار دیواره دندان خلفی را با آن تمیز کنید. برای این کار در اصل شکل نخ دندان به شکل C در می آید.
– بعد از تمیز شدن دیواره با همان حرکت آرام بالا پایین، نخ دندان را از تماس دندانی خارج کنید.

 

روش صحیح استفاده از نخ دندان

دنا در حال آموزش دادن روش صحیح استفاده از نخ دندان های معمولی

 

 

 

دنادر حال توضیح روش صحیح استفاده از نخ دندان های هولدر دار

ویدئوی دنا را ببینیند

 

اول مسواک بزنم یا اول نخ دندان؟

 اگر اول نخ دندان بکشید، باعث می شود مسواک زدن خیلی موثرتر عمل کند. چون غذاهایی که بین دندان های شما گیر کرده است را حذف می کنید. اگر چگونه دست گرفتن نخ دندان شما را گیج می کند از هولدر (نگهدارنده) های نخ دندان موجود در داروخانه ها استفاده کنید.

برای مسواک زدن، شانه های مسواک را با زاویه ۴۵ درجه در لب لثه قرار دهید و با یک حرک چرخشی ملایم شانه ها در جای خود، مسواک را در فک بالا، از بالا به پایین و در فک پایین از پایین به بالا حرکت دهید. این حرکت را در هر منطقه که شامل ۲ تا ۳ دندان می باشد را چندین بار تکرار کنید.در نهایت از یک دهان شویه حاوی فلوراید برای تقویت مینای سطح دندان استفاده کنید.

 

 

خلال دندان

 اگر نخ دندان در دسترس ندارید، خلال دندان برای حذف مواد غذایی که بین دندان ها گیر کرده است خوب است. اما خیلی سفت بین دندان ها فشار ندهید چون ممکن است به لثه شما آسیب بزند. بهتر است خلال دندان های چوبی را طوری نصف کنید که سر باریک تری ایجاد شود و راحت تر بین دندان ها را تمیز کند.

خلال دندان

brush an dfloss
مسواک و نخ دندان
dena holder tooth floss
دختر ۷ ساله در حال استفاده از نخ دندان های هولدر دار
dena using dental floss
دنا ،دختر ۷ ساله، در حال استفاده از نخ دندان های معمولی
dental floss
نخ دندان وسیله مکمل دندان برای تمیز نگه داشتن فاصله بین دو دندان است. نخ دندان مکمل مسواک زدن است. نخ دندان گیر غذایی دندان را می زداید.
dental floss2
روش صحیح استفاده از نخ دندان: نخ دندان بدی به دیواره های قدامی و خلفی دندان کشیده شود
dental floss2
دنتال فلاس
GUM orthodoncy tooth floss
نخ دندان مخصوص کسانی که ارتودنسی کردند: برند GUMبرای بیمارانی که ارتودنسی می کنند محصولات متنوعی ارائه نموده است. مثلا نخ دندانی دارد که هولدر داشته و توسط آن می توان نخ را از فاصله بین سیم های براکت دندان عبور داد و لای دندان هایی که حتی براکت دارد را تمیز کنید.
holder tooth floss
نخ دندان های هولدر دار : برندهای تولید کننده محصولات بهداشت دهان و دندان همه نیاز های مردم را در نظر گرفته اند. و تنوع بسیار زیادی از محصولات را ایجاد کرده اند. و هیچ عذری برای بیماران در خصوص عدم رعایت بهداشت دهان ودندان باقی نگذاشه اند.
mina tooth floss
نخ دندان مینا : نخ دندان ایرانی و مورد علاقه دکتر آذر اصلانی
orchid toot floss
نخ دندان انواع مختلفی دارد: دنتال فلاس های حاوی فلوراید، نخ دندانهای مخصوص ارتودنسی و بریج ندان، نخ دندان های نازک برای دندانهایی که فاصیه کمی از هم دارند و دنتال فلاس های موم دار برای تسهیل عبور نخ دندان از فاصله دندانی
remove dental plaque
پلاک دندان: یک لایه یا قشر چسبناک است که روی دندان ها می چسبد و میلیون ها باکتری را در بر می گیرید. پلاک دندان را باید با مسواک و دنتال فلاس زدود. در غیر این صورت، باکتری های پلاک سبب پوسیده شدن دندان ها و بروز بیماری های لثه می گردند.
super floss
سوپرفلاس: سوپرفلاس نخ دندان مخصوصی است که به تعداد مشخص در بسته قرار داده شده است و بر خلاف نخ دندان معمولی نیاز به بریدن آن نمیباشد. دنتال فلاس مخصوص ارتودنسی
tooth floss types
آموزش نخ كشيدن توسط دختر ٧ ساله
root canal final2.wmv_000183868
دندان پانسمان شده بعد از عصب کشی: پانسمان روی دندان شما موقت بوده و در کوتاه ترین زمان ممکن، بعد از خاتمه درمان ریشه، باید پر شود. مسواک زدن بعد از عصب کشی منعی ندارد. ولى امكان نخ  كشيدن وقتى دندان پانسمان است وجود ندارد.

ارسال پاسخ