ویدئو: روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان زدن برای کودکان

مسواک زدن برای کودکان

ویدئو: روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان زدن برای کودکان

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | مهر ۸ام, ۱۳۹۶

دنا دختر ۷ ساله ای است که هر شب دندان هایش را مسواک می زند. از نکات جالب در این ویدئو استفاده از ایده ساعت شنی برای اندازه گیری زمان مناسب برای مسواک زدن بود. از دنا پرسیده می شود که وقتهایی که نمی تواند مسواک بزند چه کار می کند. دنا می گوید که به جای مسواک زدن، آدامس می جود. دو نوع نخ دندان را دنا در این ویدئو نشان می دهد.

 

 

 

روش صحیح مسواک زدن با توضیحات دکتر آذر اصلانی مقدم

روش صحیح مسواک زدن به صورت شماتیک در ویدئوی بالا توضیح داده شده است.

برای مسواک زدن صحیح باید هر بار ۳ دندان را در یک مرحله مسواک زدن مورد توجه قرار دهیم. مثلا در دندان های خلفی، ۲ دندان آسیاب بزرگ را در یک مرحله تمیز می کنیم.

دندان از ۳ سطح بیرونی جونده و درونی تشکیل شده است.

برای مسواک زدن ابتدا از سطوح بیرونی دندان ها شروع به کار می کنیم.

یکی از شایع ترین اشتباهاتی که بیماران انجام می دهند حرکت افقی مسواک است. مسواک زدن به صورت افقی باعث تحلیل رفتن لثه دندان و سایش مینای دندان می شود و دندان بیمار را دچار حساسیت می کند. روش صحیح مسواک زدن به این صورت است که لبه مسواک را در محاذات لثه و دندان قرار می دهیم. یک حرکت چرخشی کوچک انجام می دهیم و دندان های پایین را به سمت بالا و دندان های بالا را به سمت پایین مسواک می کشیم. این کار را برای حداقل چندین بار برای هر ۲ یا ۳ دندان باید انجام داد. به این ترتیب گیر غذایی که بین دندان وجود دارد را تا حد امکان خارج می کنیم. تاکید می شود که مسواک به هیچ وجه نمی تواند ناحیه بین دندان ها را تمیز کند حتما برای تمیز کردن فضای بین دندان ها نیاز به نخ دندان می باشد. مسواک زدن قسمت داخلی دندان ها را فراموش نکنید. در همه بیماران، مخصوصا بیمارانی که کار ترمیمی زیبایی روی دندان های قدامی انجام می دهند، حتما باید قسمت داخلی دندان ها هم مسواک کشیده شود.

• برای مسواک زدن سطح داخلی دندان های فک پایین، باید علاوه بر حرکت چرخشی در محاذات لثه و دندان، یک حرکت رو به بالا داشته باشیم.

• برای مسواک زدن سطح داخلی دندان های فک بالا، باید علاوه بر حرکت چرخشی در محاذات لثه و دندان، یک حرکت رو به پایین داشته باشیم. بنابراین دندان را نباید فقط به صورت سطح بیرونی و سمت جونده در نظرگرفت سطح داخلی دندان ها را فراموش نکنید. تمیز کردن سطح جونده دندان بسیار آسان است و با حرکت عقب و جلوی مسواک قابل انجام است.

مسواک کشیدن افقی ممنوع

این اشتباه را بسیاری از بیماران انجام می دهند. این حرکت افقی اولا باعث تحریک لثه شده و ثانیا زمانی که نیروی مسواک زدن زیاد است حتی باعث سایش مینای دندان می گردد و بیمار حساسیت دندانی را گزارش می کند. توجه داشته باشید که برای مسواک زدن، هیچ گاه به صورت افقی مسواک را نباید حرکت دهیم.

ارسال پاسخ