پلاک دندان چیست؟

پلاک دندان، پلاک دندانی

پلاک دندان چیست؟

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۶

پلاک دندان چیست؟

پلاک دندان یک لایه چسبناک است که دارای باکتری می باشد که روی سطح دندان جمع می شود. غذاهای شیرین منبع اصلی پلاک دندان هستند ولی غذاهای دیگری هم وجود دارند که شاید به نظر شما مضر نباشند. مواد نشاسته ای مثل نان و کراکر نیز باعث تولید اسید می شوند.

چرا پلاک دندان باید زدوده شود؟

پلاک دندان باعث تولید موادی می شود که لثه را هم تحریک می کند و باعث قرمزی لثه و خون چکان بودن (مستعد بودن لثه به خونریزی) می شود؛ در نتیجه بیماری لثه ایجاد می شود. در بیماری لثه، لثه از دندان فاصله پیدا می کند و موجب ایجاد پاکت بین لثه و دندان می شود که این بهترین محل برای تجمع باکتری و چرک است. اگر لثه درمان نشود، استخوان اطراف آن تخریب شده و دندان در جای خود لق می شوند.

چگونه می توان از پلاک دندان خلاصی پیدا کرد؟

بهترین راه از بین بردن پلاک، با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. مسواک زدن باعث حذف پلاک از سطح دندان می شود. سایز مسواک باید طوری باشد که با اندازه دهان شما هماهنگی داشته باشد و امکان دسترسی به همه نقاط را برای شما فراهم کند. بهتر است از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید که باعث محافظت دندان های شما از پوسیدگی می شود. نخ دندان نیز پلاک دندانی را در نواحی بین دندانی حذف می کند. جایی که مسواک به آن دسترسی ندارد.

 

 

dental plaque
پلاک دندانی لثه های عقب کشیده دندان و پلاک دندان
remove dental plaque
پلاک دندان: یک لایه یا قشر چسبناک است که روی دندان ها می چسبد و میلیون ها باکتری را در بر می گیرید. پلاک دندان را باید با مسواک و نخ دندان زدود. در غیر این صورت، باکتری های پلاک سبب پوسیده شدن دندان ها و بروز بیماری های لثه می گردند.
therapeutic mouthrinse
دهان شویه های درمانی:این دهان‌شویه‌ها علاوه بر اینکه تمامی کارکردهای دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده را در خود دارند، در پیشگیری و درمان برخی بیماری‌های دهان و دندان نیز موثرند؛ مثلا مانع تجمع پلاک دندانی می‌شوند، برخی دردهای بافت دهان را تسکین می‌دهند یا بر مقاومت دندان‌ها می‌افزایند و در مقابل پوسیدگی از آنها محافظت می‌کنند. این گروه شامل دهان‌شویه‌های ضد پلاک و ضد ژنژیویت (التهاب لثه) و فلورایددار هستند.

ارسال پاسخ