انتخاب خمیردندان

قبل از انتخاب خمیر دندان بخوانید

قبل از انتخاب خمیردندان بسته به نیازی که دارید می توانید اطلاعات زیادی در سایت شرکت های تولید کننده خمیر دندان کسب کنید. بعد از بدست آوردن اطلاعات اقدام به تهیه این محصولات نمایید. چون در حال حاضر خوشبختانه بازار ایران از این لحاظ مشکلی ندارد.

مطالعه بیشتر: روش صحیح مسواک زدن

خمیردندان
خمیردندان

همه محصولات بهداشت دهان و دندان به صورت خیلی کامل از داروخانه ها گرفته تا مراکز خرید مثلا شهروند وجود دارد. و در شلف هایی که مثلا برای بهداشت دهان و دندان تعریف شده. همه محصولات به طور کامل وجود دارد و قبل از آن که بخواهید محصولی را تهیه کنید می توانید اطلاعات لازم در مورد خواص آن محصول و مزایای آن برای شما کسب کنید و این که چگونه می تواند ناراحتی شما را رفع کند.

 

خمیردندان حاوی آنتی اکسیدان

 

سیگنال خمیر دندانی به نام اکسپرت پروتکشن دارد که علاوه بر داشتن سیترات زینک که یک ماده آنتی باکتریال است حاوی ویتامین Eنیز می باشد که یک آنتی اکسیدان بوده و می تواند از دندان در برابر رادیکال های آزاد دفاع کند.

خمیردندان های ضدپوسیدگی چگونه عمل می کنند؟

 

برخی از خمیر دندان ها ضد پوسیدگی یا anti-cavity یا cavity fighter هستند. به آن معنا که با پوسیدگی دندان مبارزه می کنند. سد اول دفاعی دندان برای مبارزه با پوسیدگی دندان، مینای دندان است. بنا بر این اگر مینای دندان تقویت شود خمیر دندان استفاده شده موفق بوده است. این خمیر دندان ها ادعا می کنند که در داخل ساختارشان بیش از ۱۰۰۰ ppm فلوراید دارند. همچنین، در داخل فرمولاسیون این محصولات، مواد معدنی وجود دارد که اجزای تشکیل دهنده مینای دندان هستند. ترکیبات میکروکلسیم نیز وجود دارد که باعث می شود ساختار مینایی دندان که اولین سد دفاعی در برابر اسید تولید شده توسط باکتری ها می باشد تقویت شود. خصوصا در بیمارانی که شدت پوسیدگی بالایی دارند می تواند جلوی پوسیدگی مینای دندان را بگیرد.

خمیردندانی برای سفید کردن فوری دندان

 

سیگنال محصولی به نام white now دارد که ادعا می کند به صورت آنی و فوری می تواند رنگ های دندانی را از بین ببرد. به این صورت که یک لایه آبی رنگی روی سطح دندان ایجاد می کند و این لایه آبی رنگ یک جلوه بصری یا خطای دید ایجاد می کند که رنگ زرد دندان ها را پوشش می دهد و به صورت آنی و فوری موجب سفید تر به نظر آمدن رنگ دندان ها می شود.

خمیردندانی برای ترشی خورها

 

در میان محصولات بهداشت دهان و دندان برند سنسوداین خمیر دندانی به نام pronamel دارد که ویژگی خاص آن بیمارانی است که در رژیم غذاییشان ترشی های زیادی مصرف می کنند و یا لیموترش مصرف می کنند و این موجب خوردگی با اسید یا اسیدایروژن دندان می شود به آن معنا که مینای دندان تحت تاثیر آن اسید رنگ خود را از دست داده و قابلیت دفاع در برابر باکتری ها را نخواهد داشت پرونامل مینای دندان را در این بیماران تقویت می کند.

خمیردندان های ضدحساسیت حاوی چه ترکیباتی هستند؟

 

بسیاری از برندها خمیر دندان هایی به نام sensitive یا حساس دارند. کاری که خمیر دندان های سنسیتیو انجام می دهد آن است که با برخورداری از سیترات پتاسیم یا نیترات پتاسیم می توانند پایانه های عصبی دندان را بی حس نموده و غیر حساس نماید. برند sensodyne روی ویژگی حساسیتی دندان تمرکز ویژه ای دارد در داخل خمیر دندان سنسوداین موادی وجود دارد که علاوه بر سایش اندکی که در عاج دندان ایجاد می کند حساسیت دندان را نیز از بین می برد. خمیر دندان هایی که حساسیت را از بین می برند حتما باید حداقل برای ۲ هفته استفاده شوند تا اثربخشی آن ها آغاز گردد. این خمیر دندان ها را همچنین می توان به صورت موضعی در نواحی که حساسیت وجود دارد استفاده نمود به این صورت که خمیر دندان را مثل پماد در آن ناحیه قرار دهیم تا این خمیر دندان بتواند اثر ضد حساسیتی خود را به صورت موضعی اعمال نماید. این ترکیبات سلول های عاجی را seal می کنند یا می بندند و به این ترتیب با حساسیت دندان مقابله می کند.

خمیردندان های توتال برای نیازهای روزمره

 

به طور کلی همه برندهای تولید کننده خمیر دندان یک مدل خمیر دندان به نام توتال یا کامپیلیت دارند یا با نام intensive که این خمیر دندان ها همه نیازهای دندانی را شامل می شود. مثلا این که ضد پوسیدگی و ضد باکتری هستند، بوی خوشی در دهان تولید می کنند، دندان ها را سفید می کنند، لثه ها را تقویت می کنند یا باعث تقویت مینای دندان می شوند. این خصوصیات معمولا به صورت شماره گذاری شده در بسته بندی مسواک درج می شود گاهی نیز بدون شماره گذاری هستند. این خمیر دندان ها برای افرادی طراحی شده که نیاز دندانی ویژه ای ندارند و فقط می خواهند به صورت روزمره بهداشت دهان و دندان خودشان را رعایت کنند.

مطالعه بیشتر: انتخاب مسواک مناسب


مشاوره دندانپزشکی و عصب کشی

مشاوره رایگان با دکتر آذر اصلانی مقدم

عضو انجمن دندانپزشکان آمریکا

دکتر آذر اصلانی مقدم
دکتر اصلانی

بهداشت دهان و دندان

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

دکتر آذر اصلانی مقدم

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) هستم. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *