مشاوره دندانپزشکی

مشاوره رایگان و طرح پرسش در زمینه دندانپزشکی

سوالات خود را در زمینه های مختلف دندانپزشکی (خصوصا درمان ریشه دندان) از طریق ایمیل زیر برای دکتر آذر اصلانی (دندانپزشک متخصص درمان ریشه دندان) ارسال فرمایید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

نام و نام خانوادگی - ضروری

ایمیل شما - ضروری

شماره موبایل

موضوع

درخواست، سوال، پیشنهاد یا انتقاد خود را درج کنید

در صورت تمایل می توانید عکس و سایر مدارک خود را ضمیمه کنید

عکس با فرمت jpg

مدارک با فرمت pdf

سوال : آیا درمان ریشه دندان (عصب کشی) دردناک است؟

روت کانال از نظر احتمال ناراحتی که ممکن است ایجاد کند، تفاوتی با درمان های ترمیمی ندارد ولی متأسفانه شهرت بدی پیدا کرده است. در اصل خود بیماری که منجر به التهاب و عفونت دندان می شود، بیشتر دردناک است. چون باعث درگیر شدن بافتهایی می شود که به مقدار زیادی پایانه های عصبی دارد و درمان ریشه دندان در اصل باعث از بین رفتن این درد می شود. علاوه بر اینکه کاربرد درست تکنیک های بی حسی تجربه درد حین کار دندانپزشکی یک استثنا است.

 

عصب کشی

 

سوال : چگونه اضطراب دندانپزشکی را کم کنیم؟

اگر نشستن روی صندلی دندان پزشکی، شما را مضطرب می کند، بهترین کار این است که هدفون و موسیقی مورد دلخواهتان را به همراه داشته باشید و در حین دندان پزشکی با شنیدن موسیقی دلخواه، اضطراب را از خود دور کنید. از آنجایی که بعضی از بیماران وقتی مضطرب هستند نفس شان را حبس می کنند، این باعث بدتر شدن احساس اضطراب می شود پس نفس خود را حبس نکنید و نرمال نفس بکشید. مهمتر از همه این که با دندان پزشک خودتان ارتباط برقرار کنید. آن ها متوجه ترس شما می شوند و حتما در صدد کمک به شما بر می آیند.

 

دندانپزشکی

 

سوال : اندودنتیست کیست و متخصص ریشه درمان چه کسی است؟

اندودنتیست یا متخصص روت کانال تراپی بعد از گذراندن ۶ سال دوران دندانپزشکی عمومی، سه سال دیگر به صورت تخصصی، صرفا در رشته اندودانتیکس آموزش می بیند. در این سه سال، به طور متوسط متخصص روت کانال، هفته ای ۱۵ کیس روت کانال انجام می دهد. در طی این سه سال، آموزش صرفاً محدود به یک قسمت از دندان که آن هم پالپ دندانی و کانال های دندانی می باشد، محدود می شود و متخصص روت کانال تراپی با انواع وسایل و مواد و تکنولوژیهایی که در ارتباط با درمان این قسمت از دندان (پالپ دندان) می باشد، آشنا می شود. درمان انواع کیس های روت کانال تراپی، درمان دندانهای ضربه خورده، درمان دندانهای تغییر رنگ داده، جراحی انتهای ریشه، انجام retreatment و درمان موارد اورژانس و … جزء پروتکل آموزشی در این سه سال دوران تخصص می باشد.

 

دندانپزشکی

 

سوال : آیا درمان های دندانپزشکی در دوران بارداری ایمن هستند؟

درمانهایی مثل درمان های ترمیمی و یا روکش، باید انجام شود تا احتمال عفونت کاهش پیدا کند. بهترین زمان برای انجام درمانهای دندانپزشکی، سه ماهه دوم بارداری است. در سه ماهه سوم ممکن است خوابیدن روی یونیت برای مدت طولانی برای مادر باردار مشکل باشد. بهترین کار تعویق درمانهای غیرضروری تا زمان تولد کودک می باشد. البته گاهی اوقات درمان اورژانس احتیاج است. مثل روت کانال و یا کشیدن دندان. 

جهت جلوگیری از التهاب لثه حتما نیاز به جرم گیری دندان ها وجود دارد. چرا که وجود بیماری لثه ممکن است منجر به زایمان زودرس شود.

درمان های انتخابی مثل سفید کردن دندان و یا درمان های زیبایی باید به بعد از تولد کودک موکول شود. در هر صورت بهترین کار این است که جلوی هر ریسک جزیی گرفته شود.

بهترین کار این است که قبل از اقدام به بارداری، معاینه کامل دندانپزشکی و درمانهای مقتضی صورت گیرد ولی در طی دوران بارداری، درمانی مثل جرم گیری لازم است. چرا که التهاب لثه ها طی بارداری شدت می گیرد و درمانهایی مثل ترمیم باید انجام شود تا احتمال عفونت کاهش پیدا کند.

 

بارداری و دندانپزشکی

 

سوال : آیا داروهای بکار گرفته شده در دندانپزشکی برای خانم های باردار ایمن هستند؟

لیدوکایین که در ماده بی حسی دندانپزشکی استفاده می شود در category B قرار دارد. به این معنا که از جفت عبور نمی کند.

اگر نیاز به کار دندانپزشکی وجود دارد، مقدار بی حسی به کار برده شده در حدی باشد که بیمار زیر دست دندانپزشک راحت باشد و دردی تجربه نکند. در این صورت مقدار استرسی که به شما و کودک وارد می شود، حداقل خواهد بود و هرچه شما راحت تر باشید، بی حسی هم بهتر کار می کند.

امکان دارد کار دندانپزشکی شما برای جلوگیری و یا کنترل عفونت نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشد. در این صورت آنتی بیوتیک هایی مثل پنی سیلین، آموکسی سیلین و کلیندامایسین که در category B قرار دارند، برای شما تجویز می شوند.

 

بارداری و دندانپزشکی

 

سوال : آیا رادیوگرافی حین دندانپزشکی برای خانم های باردار ایمن است؟

رادیوگرافی هایی که به صورت روتین برای معاینات سالانه به عمل می آمدند، لزومی ندارد انجام شوند.

رادیوگرافی برای بعضی از درمانهای دندانپزشکی لازم است. خصوصاً در موارد اورژانس.

طبق نظر American College of Radiology، هیچ رادیوگرافی تشخیصی تکی که به عمل می اید، اثرات سویی روی جنین در حال تکامل ندارد.

طبق نظر ADA و ACOG انجام رادیوگرافی طی بارداری با انجام پوشش سربی مناسب کاملاً ایمن است.

بعضی از زنان باردار از انجام درمان های دندانپزشکی در سه ماهه اول اجتناب می کنند چون این حساس ترین زمان برای تکامل جنین است. اگرچه شواهدی مبنی بر آسیب رسیدن به بچه در این زمان وجود ندارد. اگر نیاز به درمان غیراورژانس در سه ماهه دوم هست، بهتر است تا بعد از زایمان به تأخیر بیافتد تا از ریسک زایمان زودرس جلوگیری شود.

 

بارداری و دندانپزشکی

 

سوال : چگونه می توانم در آینده جلوی نیاز به درمان ریشه دندان را بگیرم؟

تنها راه جلوگیری از نیاز به درمان ریشه دندان، رعایت بهداشت، شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می باشد. معاینه های منظم دندانپزشکی، باعث تشخیص زودهنگام پوسیدگی ها و جلوگیری از رسیدن پوسیدگی به پالپ می شود. خیلی وقت ها شکایت بیماران از این است که جویدن یک سیب یا آدامس یا … باعث شکستن دیواره دندان و نیاز به درمان ریشه دندان شده است.

 

بهداشت دهان و دندان

 

در صورتیکه به سوال شما پاسخ داده نشده است. لطفا در بخش طرح پرسش مطرح فرمایید.
با احترام
دکتر آذر اصلانی مقدم
متخصص درمان ریشه دندان