کیست ریشه ی دندان چیست و درمان آن چگونه است؟

کیست دندان

کیست ریشه ی دندان چیست و درمان آن چگونه است؟

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: 9 | مهر ۸ام, ۱۳۹۶

کیست ریشه دندان چیست؟

dental root cyst
کیست دندان استخوان فک و دندان پوسیده پوسیدگی دندان در این شکل نشان داده شده است کیست ریشه ی دندان معمولا در اثر عفونت ریشه دندان ایجاد می شود. عفونت ریشه ی دندان، می تواند در اثر درمان ناقص ریشه دندان یا عصب کشی ناقص قبلی ایجاد شود.

 

کیست ریشه دندان چگونه ایجاد می شود؟

در اکثر مواقع، کیست انتهای ریشه ی دندان در اثر عفونت ریشه دندان ایجاد می شود. عفونت ریشه ی دندان نیز به دلیل پوسیدگی دندان که به عصب رسیده ولی درمان نشده است ایجاد می شود. همچنین عفونت ریشه ی دندان، می تواند در اثر درمان ناقص ریشه دندان یا عصب کشی ناقص قبلی ایجاد شود. عفونت ریشه دندان موضعی بوده و در سیستم سلامت عمومی بدن مشکل ایجاد نمی کند. ولی باعث تحلیل استخوان در ناحیه شده و شانس حفظ همان دندان را کاهش می دهد. همچنین انجام درمان جایگزین مثل ایمپلنت را مشکل می کند. 

 

کیست ریشه دندان چگونه درمان می شود؟

برای درمان کیست ریشه دندان، روت کانال تراپی مورد نیاز است. اگر دندان قبلا روت کانال یا عصب کشی شده و کیست انتهای ریشه وجود دارد، باید درمان مجدد ریشه دندان (روت کانال ثانویه) انجام پذیرد درمان مجدد ریشه ی دندان لزوما باید توسط دندان پزشک متخصص ریشه ی دندان انجام شود.

کیست انتهای ریشه دندان به مرور زمان ایجاد می شود. بعد از انجام درمان ریشه توسط اندودنتیست با تدابیری که به کار برده می شود به مرور زمان هم از بین میرود.
یک رادیوگرافی پیگیری شش ماه بعد از درمان باید صورت گیرد تا از روند بهبود کیست اطمینان حاصل شود.

دیدگاه ها

9 thoughts on “کیست ریشه ی دندان چیست و درمان آن چگونه است؟

  • دکتر آذر اصلانی مقدم

   سلام به شما،
   در درمان مجدد ريشه كيست از دندان خارج نميشود. با تدابيرى كه انجام مى شود،كانال ريشه عارى از باكترى ميشود. با اين كار همانطور كه كيست به مرور زمان ايجاد شده بود،به مرور زمان هم از بين ميرود.
   مصرف آنتى بيوتيك نمى تواند كيست را از بين ببرد. تا باكترى ها از داخل كانال ريشه حذف نشوند،كيست برطرف نمى شود.

   پاسخ دادن

  • دکتر آذر اصلانی مقدم

   سلام به شما،
   خیر اصلا اینچنین درمانی در مورد کیست دندان وجود نداره.به طور کلی دگزامتازون دارویی هست که فقط علایم رو به طور موقت برطرف میکند و علت رو از بین نمیبره.پس بعد از یک مدت هر مشکلی وجود داشته باشد دوباره خودش رو نشون میده.
   ممنون میشم در صورت دریافت پاسخ به من اطلاع بدید.

   پاسخ دادن

 1. Saeed

  در صورتیکه دندان سالم باشه (بدون هیچگونه پوسیدگی و عصب کشی) و کیست در زیر ریشه بوجود بیاد بازم هم باید عصب کشی انجام بشه یا فقط جراحی زیر ریشه کفایت میکنه؟

  پاسخ دادن

ارسال پاسخ