لاکسیشن دندان: حوادثی که موجب لقی دندان می شود

لاکسیشن دندان

لاکسیشن دندان: حوادثی که موجب لقی دندان می شود

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۶

آموزش ویژه دندانپزشکان: توضیحات کامل دکتر آذر اصلانی مقدم اندودنتیست (متخصص روت کانال تراپی) در مورد حوادث لاکسیشن دندان (luxation trauma) یا حوادثی که منجر به لقی دندان می شود. هدف این است که کارهایی که باید به صورت یک، دو سه برای بیمارانی که دچار لاکسیشن شده اند، انجام دهیم را مرور کنیم.
 

سلام به شما. اصلانی مقدم هستم، متخصص روت کانال تراپی (درمان ریشه دندان).

در ویدیو قبلی در مورد حوادث تروماتیک دندان صحبت کردیم و در مورد شکستگی های تاج دندان و ریشه دندان صحبت شد.

در این جلسه قصد دارم در مورد حوادث لاکسیشن دندان یا حوادثی که منجربه لقی دندان می شود صحبت کنیم.

اصولا ضربه های تروماتیک دندان مواردی نیستند که به صورت روزمره با آنها در مطب مواجه باشیم در نتیجه شاید در آن لحظه تصمیم گیری در مورد اینکه چه اقداماتی باید برای بیمار انجام شود مشکل باشد هدف آن است که مواردی که باید برای بیماران لاکسیشن انجام شود به صورت ۱ ۲ ۳ مرور کنیم.

خفیف ترین ضربه ی لاکسیشن وقتی است که بیمار دچار کانکاشن شده است. یعنی ناراحتی بیمار فقط حساسیت در دق است. در این موارد، اکلوژن بیمار باید اجاست شود. در بیمارانی که دچار ضربه های دندانی شده اند – حتی اگر ضربه های وارد شده خفیف باشد – فالوآپ بسیار مهم است. بیمار باید بعد از هفته سوم و همچنین ماه سوم ششم و دوازدهم برای معاینه تکمیلی دندان مراجعه نماید. چون در مورد حوادث تروماتیک، اتفاقاتی که در آینده خواهد افتاد قابل پیش بینی نمی باشد. هرچه روند طی شده ی دندان زودتر تشخیص داده شود، طرح درمان آسان تر و بهتری را می توان برای بیمار پیشنهاد نمود و می توان درمانی را برای بیما انتخاب کرد که پروگنوز بالاتری دارد.

 

 

ارسال پاسخ