ضربه ها و تروماهای دندانی: شکستگی تاج و ریشه

ضربه ها و تروماهای دندانی و حوادث تروماتیک دندان

تروما : متن پاورپوینت دکتر اصلانی مقدم

اصلانی مقدم هستم. متخصص روت کانال تراپی. یک پاورپوینت تهیه کرده ام در ارتباط با تروما و حوادث تروماتیک و تمام کیس هایی که در این پاورپوینت استفاده کرده ام، کیس هایی هستند که خودم آن ها را درمان کرده ام و هر کدام به نوعی دچار ضربه تروماتیک شده بودند.

مطالعه بیشتر: دانستنی های ضربه های دندانی برای دندانپزشکان

 این کیس ها در زمانی تهیه شده اند که من طرح دوران تخصصم را در بیمارستان شهید بهشتی شهر زنجان می گذراندم و در اصل حاصل یک تیم ورک هستند. چون هم من به عنوان متخصص اندو، متخصص ترمیمی و متخصص ارتودنسی با هم روی این کیس ها کار می کردیم و چون آنجا تنها سانتری بود که حوادث تروماتیک یک استان به آن ارجاع می شد، در نتیجه بیماران ریفری زیادی در این ارتباط داشتیم و چون به صورت تیم ورک کار می کردیم، خیلی درمان هایی که انجام دادیم، تحت مشاوره خوبی انجام می شد.

روند درمان ضربه ها و تروما های دندانی

و من اینجا می خواهم یک ریویو کلینیکی روی هر کدام از کیس ها داشته باشم و برایتان توضیح دهم که روند درمان به چه صورت خواهد بود.  خصوصاً که الان در فصل تابستان هستیم و مطمئناً این حوادث برای بچه ها زیاد اتفاق خواهد افتاد. در نتیجه بهتر است یک براش آپ در این ارتباط با هم بکنیم.

مطالعه بیشتر: حفظ دندان ضربه به دندان

 چگونه ضربه ها و تروماهای دندان را کنترل کنیم؟

می خواهیم بدانیم که این حادثه را چگونه در مطب دندانپزشکی کنترل کنیم. البته این حادثه ای که برای بیمارمان اتفاق می افتد، دو فاز دارد. یکی بیرون از مطب و دیگری داخل مطب. در مورد این که بیرون از مطب بیمار چه کاری باید انجام دهد، فرضاً اگر با ما تماس گرفت بعداً صحبت خواهیم کرد. ولی الان می خواهم در مورد زمانی صحبت کنم که بیمار با حادثه تروماتیکی که دارد، وارد مطب شده و ما باید این شرایط را کنترل کنیم.

سئوالات از بیمار

طبیعتاً باید در همان حالت اورژانسی که هستیم، در مورد این که

  • کی این اتفاق افتاده
  • و چگونه این اتفاق افتاده و
  • کجا این اتفاق افتاده،

این اطلاعات را از بیمارمان سریع بگیریم.

که باز هم خواهیم گفت که هر کدام از این ها به چه دردمان می خورند و حتماً یک آبزرویشن(observation) کامل از لحاظ این که آیا علاوه بر ضربه دندانی( تروما )، ضربه فرضاً نورولوژیک خیلی جدی تر هم برای بیمار اتفاق افتاده یا نه را انجام دهیم.

چون مطمئناً اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، درمان دندانی بیمار، در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد و ما باید بیمار را در آن شرایط به یک مرکز درمانی پزشکی ارجاع دهیم. مثلاً این که آیا بیمارمان سرگیجه دارد، حالت تهوع دارد، دوبینی دارد، این سوالات پزشکی را و حال عمومی بیمار را باید از او بپرسیم تا از این بابت مطمئن شویم.

در ویکی پدیا بخوانید: دندان انسان

نکات قابل توجه در معاینات دندان

در معاینات دندانی برای بیماری که دچار تروما شده، باید به این نکته توجه داشته باشیم که

  • تست های حیاتی در جلسه اورژانس نمی توانند خیلی برای ما ارزش داشته باشند.
  • به این خاطر که جواب منفی کاذب در این حالت بسیار زیاد است.
  • در نتیجه این تست ها از اهمیت تشخیصی برای ما برخوردار نیستند.

مراحل کار پاراکلینیکی

پس اولین کار پاراکلینیکی که ما می توانیم برای این بیماران انجام دهیم، این است که سراغ رادیوگرافی برویم. به این صورت که بررسی کنیم آیا دندان دچار شکستگی شده و این که ابعاد فضای کانال چه قدر هست و چقدر انتهای کانال ریشه بسته شده و این که اگر دندان دچار شکستگی شده، این شکستگی چقدر نزدیک پالپ هست و اگر دچار شکستگی ریشه شده، در رادیوگرافی که انجام می دهیم، موقعیت این شکستگی ریشه دندان را نسبت به کرست آلوئولار تشخیص دهیم. می دانید که حوادث تروماتیک خیلی رِنج وسیعی می تواند داشته باشد.

مطالعه بیشتر: دندان ضربه دیده

 ابعاد مختلف حوادث تروماتیک

  • حوادث تروماتیک ممکن است فقط تاج دندان را درگیر کرده باشند و در آن ایجاد شکستگی کرده باشند
  • یا شکستگی در ریشه ایجاد کرده باشد
  • و یا ممکن است حوادث لاکسیشن باشد.
  • یعنی دندان در جای خودش لق شده باشد، یا این که هر دوی این ها همراه با همدیگر باشند.

مشکلات دهان و دندان

مشکلات دندان

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

دکتر آذر اصلانی مقدم

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) هستم. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *