ضربه ها و تروماهای دندانی: شکستگی تاج و ریشه

ترومای دندان

ضربه ها و تروماهای دندانی: شکستگی تاج و ریشه

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۶

متن پاورپوینت دکتر اصلانی مقدم در مورد تروما و حوادث تروماتیک دندان

اصلانی مقدم هستم. متخصص روت کانال تراپی. یک پاورپوینت تهیه کرده ام در ارتباط با تروما و حوادث تروماتیک و تمام کیس هایی که در این پاورپوینت استفاده کرده ام، کیس هایی هستند که خودم آن ها را درمان کرده ام و هر کدام به نوعی دچار ضربه تروماتیک شده بودند.

 این کیس ها در زمانی تهیه شده اند که من طرح دوران تخصصم را در بیمارستان شهید بهشتی شهر زنجان می گذراندم و در اصل حاصل یک تیم ورک هستند. چون هم من به عنوان متخصص اندو، متخصص ترمیمی و متخصص ارتودنسی با هم روی این کیس ها کار می کردیم و چون آنجا تنها سانتری بود که حوادث تروماتیک یک استان به آن ارجاع می شد، در نتیجه بیماران ریفری زیادی در این ارتباط داشتیم و چون به صورت تیم ورک کار می کردیم، خیلی درمان هایی که انجام دادیم، تحت مشاوره خوبی انجام می شد. و من اینجا می خواهم یک ریویو کلینیکی روی هر کدام از کیس ها داشته باشم و برایتان توضیح دهم که روند درمان به چه صورت خواهد بود.  خصوصاً که الان در فصل تابستان هستیم و مطمئناً این حوادث برای بچه ها زیاد اتفاق خواهد افتاد. در نتیجه بهتر است یک براش آپ در این ارتباط با هم بکنیم.

 می خواهیم بدانیم که این حادثه را چگونه در مطب دندانپزشکی کنترل کنیم. البته این حادثه ای که برای بیمارمان اتفاق می افتد، دو فاز دارد. یکی بیرون از مطب و دیگری داخل مطب. در مورد این که بیرون از مطب بیمار چه کاری باید انجام دهد، فرضاً اگر با ما تماس گرفت بعداً صحبت خواهیم کرد. ولی الان می خواهم در مورد زمانی صحبت کنم که بیمار با حادثه تروماتیکی که دارد، وارد مطب شده و ما باید این شرایط را کنترل کنیم. طبیعتاً باید در همان حالت اورژانسی که هستیم، در مورد این که کی این اتفاق افتاده و چگونه این اتفاق افتاده و کجا این اتفاق افتاده، این اطلاعات را از بیمارمان سریع بگیریم که باز هم خواهیم گفت که هر کدام از این ها به چه دردمان می خورند و حتماً یک آبزرویشن(observation) کامل از لحاظ این که آیا علاوه بر ضربه دندانی، ضربه فرضاً نورولوژیک خیلی جدی تر هم برای بیمار اتفاق افتاده یا نه را انجام دهیم. چون مطمئناً اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، درمان دندانی بیمار، در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد و ما باید بیمار را در آن شرایط به یک مرکز درمانی پزشکی ارجاع دهیم. مثلاً این که آیا بیمارمان سرگیجه دارد، حالت تهوع دارد، دوبینی دارد، این سوالات پزشکی را و حال عمومی بیمار را باید از او بپرسیم تا از این بابت مطمئن شویم.

در معاینات دندانی برای بیماری که دچار تروما شده، باید به این نکته توجه داشته باشیم که تست های حیاتی در جلسه اورژانس نمی توانند خیلی برای ما ارزش داشته باشند. به این خاطر که جواب منفی کاذب در این حالت بسیار زیاد است. در نتیجه این تست ها از اهمیت تشخیصی برای ما برخوردار نیستند. پس اولین کار پاراکلینیکی که ما می توانیم برای این بیماران انجام دهیم، این است که سراغ رادیوگرافی برویم. به این صورت که بررسی کنیم آیا دندان دچار شکستگی شده و این که ابعاد فضای کانال چه قدر هست و چقدر انتهای کانال ریشه بسته شده و این که اگر دندان دچار شکستگی شده، این شکستگی چقدر نزدیک پالپ هست و اگر دچار شکستگی ریشه شده، در رادیوگرافی که انجام می دهیم، موقعیت این شکستگی ریشه را نسبت به کرست آلوئولار تشخیص دهیم. می دانید که حوادث تروماتیک خیلی رِنج وسیعی می تواند داشته باشد.

 حوادث تروماتیک ممکن است فقط تاج دندان را درگیر کرده باشند و در آن ایجاد شکستگی کرده باشند یا شکستگی در ریشه ایجاد کرده باشد و یا ممکن است حوادث لاکسیشن باشد. یعنی دندان در جای خودش لق شده باشد، یا این که هر دوی این ها همراه با همدیگر باشند.

 

ارسال پاسخ