ضربه های وارد به دندان یا Traumatic Injuries

درمان ضربه های دندانی با روت کانال تراپی

ضربه های وارد به دندان یا Traumatic Injuries

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: 2 | مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۶

در این مقاله می خواهیم به سوالات شما در مورد اینکه بعد از وارد شدن ضربه به دندان چه اتفاقی می افتد و درمانی که باید انجام شود، جواب بدهیم.

پالپ دندانی بخش زنده داخل دندان است که حاوی عروق خونی، اعصاب و بافت همبندی است. علاوه بر اینکه نوع ضربه بر نوع درمان انتخابی تأثیر دارد، نوع دندان، شیری یا دائمی بودن آن و مرحله رویش و تکامل آن نیز در انتخاب نوع درمان موثر است.

لب پر شدن دندان ها، اکثریت صدمات دندانی را شامل می شود. همچنین لق شدن و جا به جایی دندان و بیرون افتادن دندان نیز از اتفاقاتی است که با احتمال کمتر رخ می دهد.

۱- شکستن تاج دندان یا لب پر شدن دندان:

در این حالت ترمیم ناحیه شکسته با مواد همرنگ دندان صورت می گیرد. اگر شکستگی قسمت بزرگی از تاج دندان را شامل می شود، در این صورت نیاز به قرار دادن کراون وجود دارد

اگر در اثر ضربه، پالپ دندان باز شده، نیاز به انجام روت کانال تراپی وجود دارد.

در صورت بروز این حادثه، اگر در هنگام نفس کشیدن از طریق دهان یا نوشیدن مایعات سرد احساس ناراحتی می کنید، بهتر است یک گاز مرطوب را در ناحیه قرار دهید و گاز بگیرید و سریعاً به اندودنتیست مراجعه کنید. اصلاً پماد یا مسکن یا آسپرین را مستقیماً روی قسمت شکسته قرار ندهید چون این کار باعث آسیب بیشتر به پالپ می شود.

شکستگی تاج دندان
۲- دندانی که در محل خود جا به جا شده است:

در حین ضربه امکان دارد دندان به طرفین یا به بیرون و داخل حفره دندانی حرکت کند. اندودنتیست این دندان جابه جا شده را در محل اصلی خود قرار می دهد و برای چند هفته به دندان های کناری با splint متصل می کند. معمولاً نیاز به RCT بعد از این ضربات وجود دارد.

در مورد بچه های ۱۲ – ۷ ساله اوضاع کمی فرق دارد. از آنجاییکه ریشه هنوز در حال تکامل است، اندودنتیست صرفا مراحل تکامل ریشه را با معاینات تکنیکی و رادیوگرافی بررسی می کند. در صورتی که روند تکامل ریشه متوقف شود، نیاز به انجام درمان ریشه وجود دارد.

۳- دندانی که از ساکت دندانی بیرون افتاده است:

اگر دندان از دهان شما بیرون افتاده است، زمان نقش طلایی را در حفظ دندان بازی می کند. دندان را بدون اینکه به ریشه آن دست بزنیم، بر می داریم. اگر سطح ریشه کثیف شده است، به آرامی زیر شیر آب آن را تمیز می کنیم. بدون اینکه به ریشه آن دست بزنیم. اگر امکان آن وجود داشته باشد، بهتر است که دندان را بلافاصله داخل ساکت خود قرار دهیم. هر چقدر زمان بیرون ماندن دندان از حفره دهان کمتر باشد، امکان حفظ و بقای دندان بیشتر است. سریع با اندودنتیست خود تماس بگیرید و به مطب بروید.

اگر نمی توانید دندان را داخل ساکت خودش قرار دهید، بهترین راه این است که آن را داخل شیر قرار دهید تا سطح ریشه خشک شود. این کار شانس بقای بیشتری به سلول هایی که روی سطح ریشه قرار دارند، می دهد. راه دیگر این است که دندان را در لیوانی که حاوی بزاق خود بیمار است قرار دهید. دندان را به هیچ وجه داخل دستمال قرار ندهید. چون باعث مرگ سلول های روی سطح ریشه می شود.

آب شیر نیز گزینه مناسبی برای قرار دادن دندان نمی باشد.

بعد از قرار دادن دندان در شیر یا بزاق، سریع با اندودنتیست خود هماهنگ کنید تا کارهای درمانی بدونی فوت وقت شروع شود. چون در این اورژانس دندانپزشکی وقت طلاست.

متخصص روت کانال تراپی دندان را در محل خود قرار می دهد و آن را splint می کند. بسته به مرحله تکامل ریشه و مدت زمان بیرون بودن دندان، متخصص روت کانال در مورد انجام درمان ریشه تصمیم می گیرد.

۴- شکستگی ریشه دندان

ضربه به دندان می تواند باعث شکستگی ریشه شود. مسیر شکستگی و موقعیت شکستگی روی پیش آگهی دندان تأثیر دارد. اگر شکستگی به صورت افقی و در انتهای ریشه باشد، امکان موفقیت درمان بالاتر است ولی اگر شکستگی نزدیک لبه لثه باشد و عمودی تر باشد، امکان موفقیت طولانی مدت را کم می کند. امکان نیاز به splint در این نوع شکستگی وجود دارد. اتفاقی که به انبال انواع ضربات دندانی رخ می دهد، این است که دندان دچار تحلیل می شود. به این معنا که مکانیسم های دفاعی بدن، دندان را به عنوان یک جسم بیگانه شناخته و ریشه آن را تحلیل می برد. به دنبال ضربات دندانی، حتماً نیاز به انجام ویزیت های مکرر توسط متخصص درمان ریشه می باشد.

دیدگاه ها

2 thoughts on “ضربه های وارد به دندان یا Traumatic Injuries

ارسال پاسخ