دندانپزشکی چیست و دندانپزشک کیست؟

تهیه عکس های رادیوگرافی دندان

دندانپزشکی چیست و دندانپزشک کیست؟

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | آذر ۱۹ام, ۱۳۹۶

دندانپزشکی چیست؟

دندانپزشکی شاخه ای از علوم پزشکی است که به تشخیص و درمان در ارتباط با مشکلات دهان و دندان و لثه ها می پردازد.
در دوره ۶ ساله آموزش دندانپزشکی که به ۲ قسمت علوم پایه (۲ سال) و کلینیک (۴ سال) تقسیم می شود، دانشجو ابتدا مباحث کلی علوم پزشکی شامل فیزیولوژی، آناتومی، میکروبیولوژی و بیوشیمی را فرا می گیرد و بعد از آن، آموزش تخصصی در ارتباط با دهان و دندان آغاز می شود.
این آموزش از فیزیولوژی و آناتومی و … فک و صورت شروع شده و در نهایت دانشجو بعد از گذراندن دوران پری کلینیک به درمان بالینی بیماران می پردازد.
درمان هایی که دندانپزشک عمومی انجام می دهد شامل: تشخیص و درمان پوسیدگی های دندانی، تشخیص و درمان بیماری های لثه، تشخیص ضایعات دهان و فک و صورت، انجام درمان های ارتوپدیک ابتدایی جهت برطرف کردن نواقص روابط فکی، درمان دندان های شیری، انجام درمان های پروتزی از لحاظ جایگزین کردن دندان های از دست رفته، انجام جراحی های ساده حوزه دهان و دندان می باشد.
بعد از گذراندن دوران تحصیل، جراح دندانپزشک موظف است دوران طرح را سپری کند که این شامل کارکردن در مراکز بهداشت و درمان شهرها و روستاها می باشد. طول مدت گذراندن طرح بستگی به دورافتادگی منطقه و شرایط آن متغیر است و در مراکز استان ها ۲ سال می باشد.
امکان افتتاح مطب در شهرهای بزرگ برای دندانپزشک بستگی به جمع کردن امتیاز حاصل از کار در خارج از شهر دارد

دندانپزشکی

دندانپزشکی شاخه ای از علوم پزشکی است که به تشخیص و درمان در ارتباط با مشکلات دهان و دندان و لثه ها می پردازد. دکتر آذر اصلانی مقدم

 

تخصص های دندانپزشکی

دندانپزشکی ۱۰ رشته تخصصی دارد:
متخصص روت کانال، متخصص ترمیمی، متخصص پروتز، متخصص پریو ( لثه ) متخصص جراحی فک و صورت، متخصص تشخیص، متخصص پاتولوژی، متخصص ارتودنسی، متخصص اطفال، متخصص رادیولوژی

دندانپزشک عمومی یا جراح دندانپزشک بعد از گذراندن دوران عمومی می تواند در یکی از رشته های فوق به تحصیل تخصصی بپردازد که این مستلزم قبولی در امتحان جامع تخصصی می باشد.
طول مدت تحصیل در رشته های تخصصی، بین ۳ تا ۵ سال بسته به رشته تخصصی متغیر است.
دندانپزشک در طول این مدت با آموزش های لازم، حوزه کاری خود را محدود به درمان های ویژه ای می کند. در نتیجه، قادر به انجام درمان های تخصصی تر و پیچیده تری در حوزه کاری خاص می شود.

دندانپزشک

دندانپزشک متخصص روت کانال (عصب کشی)، علاوه بر گذراندان دوران دندانپزشکی عمومی سه سال به صورت اختصاصی در زمینه درمان ریشه دندان آموزش می بیند.

 

بورد تخصصی چیست؟

بعد از گذراندن دوران تخصص دندانپزشکی، امتحان جامعی تحت عنوان بورد تخصصی برگزار می شود که این امتحان هم به صورت کتبی و هم شفاهی برگزار شده و دندانپزشکی که موفق به کسب نمره قبولی در این امتحان شود، دارای بورد تخصصی بوده که این امتیازی از لحاظ سطح علمی دندانپزشک می باشد.
دندانپزشک متخصص موظف به گذراندن دوران تعهد تخصصی می باشد که امکان گذراندن این دوران در مراکز آموزشی دانشگاهی یا مراکز درمانی استان وجود دارد .
دندانپزشکی دانشی است که فرد علاوه بر داشتن دانش، علم  و مهارت کافی، باید هنر و مهارت دستی لازم جهت خلق دوباره اثر هنری مثل دندان را داشته باشد.
علاوه بر این، دندانپزشک باید صبر و حوصله کافی جهت انجام درمان مقتضی را داشته باشد چون اصولا درمان های دندانپزشکی زمانبر هستند.

عصب کشی - دندانپزشکی

نمایی از کانال دندان در هنگام درمان ریشه دندان توسط دکتر آذر اصلانی مقدم

 
دندانپزشکی رشته ای است که جسم فرد عمل کننده را کاملا تحت تاثیر قرار می دهد. در نتیجه دندانپزشک باید با انجام ورزش های مورد نیاز به تقویت عضلات و سلامت جسمی خود بپردازد. چون در غیر این صورت عمر کاری دندانپزشک کاهش پیدا می کند و سلامت جسمش نیز دچار مخاطره می شود. چون دندانپزشک در مدت طولانی یک وضعیت یکسان دارد این می تواند به گردن و کتف و کمر او آسیب بزند.

جلسه کاری در مطب دندانپزشکی

هریک از سیستم های روتاری تاثیر خودشان را دارند. کانال با استفاده از روتاری آماده سازی می شود و هر سه چهار دفعه یک بار، روتاری از دندان بیرون کشیده شده و تمیز می شود.

 
دندانپزشکی رشته ای است که رعایت اصول استرلیزاسیون در آن بسیار پر رنگ است چون دندانپزشک با بزاق و خون سروکار دارد و این موضوع می تواند در صورت اهمیت ندادن به مسائل بهداشت سلامت خود دندانپزشک و خانواده اش و بیمار را تحت تاثیر قرار دهد.
دندانپزشکی رشته ای است که همانند دیگر رشته های پزشکی از آن جایی که با سلامت و کرامت انسان ها سروکار دارد طبیعتا مسائل اخلاق پزشکی در آن حائز اهمیت است.

مسئله دیگر در ارتباط با رشته دندانپزشکی این است که مواد و وسایل و تکنولوژی در علم دندانپزشکی هر روز در حال تغییر و بروز شدن است. دانش و تکنولوژی دنیای غرب هیچ گاه به وضعیت موجود راضی نبوده و هر روز هماهنگی و همگامی صنعت مهندسی و پزشکی و دندانپزشکی بیشتر و بیشتر می شود.

روت کانال - دندانپزشکی

آماده سازی اپیکال کانال دندان با دستگاه های پیشرفته درمان ریشه دندان در مطب دکتر آذر اصلانی مقدم

 

نتیجه آن این است که در رشته دندانپزشکی نیاز به همگام شدن همیشگی با دانش و فناوری روز و آشنایی با مواد و محصولات موجود در بازار و تغییر روش های درمانی وجود دارد.
این موضوع دندانپزشک را در این اجبار قرار می دهد که به طور سالانه در کنگره ها و انجمن های آموزش مداوم حضور پیدا کند.

 

 

 
البته شرط لازم برای تمدید پروانه مطب دندانپزشک به صورت ۵ ساله هم مبتنی بر حضور در جوامع علمی می باشد و در صورت عدم کسب امتیاز لازم پروانه مطب تمدید نمی شود همه این مسائل، دندانپزشکی را تبدیل به رشته ای می کند که نیاز به دانش، علم مهارت و هنر کافی، صبر و حوصله، داشتن اخلاق پزشکی، سلامت جسم  و همگام بودن با دانش روز می کند و البته این کار آسانی نیست.

 

certificate1.jpg

گواهی شرکت در سمینار دکتر آذر اصلانی مقدم: محصولات دندانپزشكى kuraray متعلق به كشور ژاپن مى باشد. اين شركت در توليد محصولات درجه يك دندانپزشكى بسيار خوش نام است.

 


certificate2.jpg

گواهی شرکت در سمینار: شركت ۳M يك شركت آمريكايى مواد و محصولات دندانپزشكى مى باشد كه محصولات آن جزو تراز اول هاى دندانپزشكى از نظر كيفيت مى باشد.

 

ارسال پاسخ