درست مسواک زده ام؟ ویدئو یک دقیقه ای

درست مسواک زده ام؟ ویدئو یک دقیقه ای

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۶

آیا درست مسواک زده ام؟

وقتی بیمار به دندانپزشک مراجعه میکند و با این جمله مواجه میشود که “بهداشت شما ضعیف است” معترض میشود. ادعای بیمار بر این است که روزانه حداقل یکبار مسواک میزند ولی معاینه بالینی این را نشان نمیدهد. به این معنی که علاوه بر وجود پوسیدگی های متعدد، باقیمانده مواد غذایی و پلاک دندانی روی دندانها آشکار است.
ادعای بیمار بر مسواک زدن درست است ولی مشکل اینجاست که این کار بدرستی انجام نشده است. بیمار هم خود متوجه این موضوع نیست. مسواک زدن مانند هر کار دیگری،اصولی دارد که در صورت توجه نکردن به آن، نتایج مطلوب (پیشگیری از پوسیدگی) حاصل نمیشود.

قرص هاى آشكاركننده:

 

از آنجاییکه در حال حاضر بازار تولید محصولات بهداشت دهان و دندان تمام نیازهای بیماران را در نظر گرفته است، محصولی برای آگاهی دادن به بیمار از این لحاظ که کدام سطوح تمیز نشده است، در بازار موجود است.

این محصول به نام قرص های آشکارکننده یا Disclosing tablet محصول شرکت G.U.M می باشد.طعم آلبالو دارد و جویدنی است. به این صورت که بعد از مسواک زدن با روش معمولتان، این قرص را می جوید.سپس با زبان آن را به همه سطوح دندانی هدایت میکنید و باقیمانده را بیرون می ریزید.با جویدن این قرص سطوح دندانی که به درستی تمیز نشده اند،به رنگ صورتی درمی آیند.

با اینکار شما متوجه نقطه ضعفتان در تمیز کردن سطوح دندانی میشوید.درنتیجه با دقت روی اینکه هر دندان دارای سه سطح(بیرونی،جونده،داخلی)است بهتر این سطوح را تمیز خواهید کرد.از آنجاییکه پوسیدگی دندانی کاملا یک بیماری علت و معلولی است و وجود باکتری باعث آن میشود، بنابراین با حذف باکتری و پلاک دندانی میتوان از پوسیدگی جلوگیری کرد.
همچنین باید بدانید که علاوه بر این سه سطح،سطوح بین دندانی شما هیچگاه با مسواک تمیز نمیشود.لزوما نیاز به استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن سطوح بین دندانی وجود دارد.
در حال حاضر بازار محصولات بهداشتی، همه نیازهای ذرمانی و تشخیصی را پوشش میدهد.این امکان برای بیماران فراهم شده است که در انتخاب مسواک، خمیردندان، نخ دندان و دهانشویه کاملا بر اساس نیازشان حق انتخاب داشته باشند.

ارسال پاسخ