بهداشت دهان و دندان

بهداشت دندان، روت کانال تراپی، معاینه دندان

بهداشت دهان و دندان

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , | دیدگاه ها: 0 | مرداد ۲۴ام, ۱۳۹۶

اهمیت آموزش مداوم بهداشت دهان و دندان در جامعه

 به مسئله بهداشت دهان و دندان در جامعه ما کم توجه می شود. برخی بیماران به ظاهرشان توجه بسیار زیادی می کنند و به تک تک اعضاء صورت خود اهمیت می دهند، اما در خصوص نگهداری و مراقبت از دندان ها بی مبالاتی می کند.  توجه به این نکته ضروری است که بهداشت دهان و دندان نیاز به آموزش مداوم و مستمر دارد. همان طور که در جامعه، مردم را برای تشکیل خانواده های بزرگ تر تشویق می کنند، باید به مردم آموزش داده شود که این فرزندان بیشتر نیاز به حداقل های بهداشتی دارند که شامل بهداشت دهان و دندان نیز می شود. زیرا دنیا به سمتی پیش می رود که کیفیت زندگی اهمیت پیدا می کند و این کیفیت شامل استاندارد دهان و دندان هم می شود.

 

 

به بهانه ارتودنسی، بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید!

توضیحات دکتر آذر اصلانی مقدم در مورد چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان

 برندهای تولید کننده محصولات بهداشت دهان و دندان همه نیاز های مردم را در نظر گرفته اند. و تنوع بسیار زیادی از محصولات را ایجاد کرده اند. و هیچ عذری برای بیماران در خصوص عدم رعایت بهداشت دهان ودندان باقی نگذاشه اند. مثلا بیماری که ارتودنسی می کند و به مدت ۲ سال روی دندان ها براکت دارد، هیچ عذری در این ارتباط که در پایان ارتودنسی دندانم دچار پوسیدگی شده است نمی تواند داشته باشد. زیرا در حال حاضر انواع محصولات برای افرادی که تحت ارتودنسی هستند وجود دارد و فرد می تواند با مسواک ها، نخ دندان ها و دهان شویه های مخصوص بهداشت دهان و دندان را رعایت کند.

 

 

 

 

برای بیمارانی که ایمپلنت  و بریج دندان دارند هم ابزارهای تمیز کردن دندان وجود دارد

بیمارانی که ایمپلنت یا بریج دارند نباید نگران گیر غذایی باشند زیرا در حال حاضر محصولات زیادی برای تمیز کردن گیر غذایی وجود دارد محصولاتی مثل واترپیک و مسواک هایی که می تواند به همه نواحی دسترسی پیدا کند وجود دارد.

 

 

 

هشدار برای افرادی که لیمینت و کامپوزیت ونیر دندان گذاشته اند: بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید.

مسئله دیگری که در جامعه تب تندی دارد و با آن زیاد مواجه می شویم بیمارانی هستند که کارهای زیبایی دندان پزشکی که انجام داده اند مثلا لمینیت گذاشته اند یا کامپوزیت ونیر انجام داده اند و باز هم وقتی بیمار روی یونیت دندانپزشکی می نشیند، اذعان می کند که از ترس افتادن لمینیت یا ایجاد اشکال برای کامپوزیت ونیر، آن ناحیه را مسواک نمی زند. بنابراین در معاینات کلینیکی انجام شده، دندان های سفیدی وجود داردکه به لثه های قرمز، خون چکان و ملتهب ختم می شوند. و در پشت لمینیت هم، دندان ها دچار پوسیدگی فراوان هستند. بیمار در آن زمان فقط ظاهر زیبا را می بیند و متوجه نمی شود که چند سال آینده با چه مشکلاتی مواجهه خواهد شد.  

 

 

 

 

 

باکتری ها به دلیل وجود پلاک میکروبی در دهان وجود دارد که در نتیجه باعث ایجاد پوسیدگی و التهاب لثه می شوند. به منظور تمیز نگه داشتن دندان باید بهداشت دهان و دندان به طور روزانه حفظ شود.

 

پلاک دندان چیست؟

پلاک یک لایه چسبناک است که دارای باکتری می باشد که روی سطح دندان جمع می شود. حتی سطوحی که مسواک به آن دسترسی ندارد (سطوح بین دندانی) خیلی از غذاهایی که ما مصرف می کنیم باعث می شود این باکتریها تولید اسید کنند. غذاهای شیرین منبع اصلی پلاک هستند ولی  غذاهای دیگری هم وجود دارند که شاید به نظر شما مضر نباشند. مواد نشاسته ای مثل نان، کراکر نیز باعث تولید اسید می شوند. پلاک باعث تولید موادی می شود که لثه را هم تحریک می کند و باعث قرمزی لثه و خون چکان بودن (مستعد بودن لثه به خونریزی) می شود؛ در نتیجه بیماری لثه ایجاد می شود. در بیماری لثه، لثه از دندان فاصله پیدا می کند و موجب ایجاد پاکت بین لثه و دندان می شود که این بهترین محل برای تجمع باکتری و چرک است. اگر لثه درمان نشود، استخوان اطراف آن تخریب شده و دندان در جای خود لق می شوند. 

چگونه می توان از پلاک دندانی خلاصی پیدا کرد؟

بهترین راه از بین بردن پلاک، با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. مسواک زدن باعث حذف پلاک از سطح دندان می شود. سایز مسواک باید طوری باشد که با اندازه دهان شما هماهنگی داشته باشد و امکان دسترسی به همه نقاط را برای شما فراهم کند. بهتر است از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید که باعث محافظت دندان های شما از پوسیدگی می شود. نخ دندان نیز پلاک دندانی را در نواحی بین دندانی حذف می کند. جایی که مسواک به آن دسترسی ندارد.

بهداشت دهان و دندان با مسواک و نخ دندان

روش صحیح مسواک زدن:

انجمن دندانپزشکان آمریکا، روشهای زیر را برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن توصیه می کند:

  • مسواک را در زاویه ۴۵ درجه نسبت به دندان در مجاورت لثه و دندان قرار دهید.
  • مسواک را در جای خودش به آرامی حرکت رفت و برگشت بدهید. سپس در فک بالا به سمت پایین و در فک پایین به سمت بالا حرکت دهید. این کار را در مجموعه هایی که هر کدام شامل ۴ – ۳ دندان می شود تکرار کنید تا سطوح همه دندان ها تمیز شود.
  • زبان خود را نیز مسواک بزنید. این کار باعث کم شدن حجم باکتری ها و تازه شدن تنفس شما می شود.

بهداشت دهان و دندان: مسواک زدن دندان

روش صحیح نخ دندان کشیدن:

  • حدود ۳۰CM از نخ دندان را جدا کنید و دور انگشت سبابه دو دست بپیچانید. نخ دندان را محکم با انگشت شست و میانی نگه دارید.
  • نخ دندان را به آرامی از بین تماس دندان رد کنید. طوریکه محکم به لثه نخورد و باعث درد نشود.
  • وقتی نخ دندان از تماس دندانی رد شد، یک بار دیواره دندان قدامی و یک بار دیواره دندان خلفی را با آن تمیز کنید. برای این کار در اصل شکل نخ دندان به شکل C در می آید.
  • بعد از تمیز شدن دیواره با همان حرکت آرام بالا پایین، نخ دندان را از تماس دندانی خارج کنید.

بهداشت دهان و دندان: نخ دندان، نخ کشیدن دندان، بهداشت دندان

بهداشت دهان و دندان با سایر روش ها

آیا کار دیگری که باعث تمیزی دندانهایم شود می توانم انجام دهم؟

دهان شویه ها علاوه بر مسواک و نخ دندان باعث افزایش میزان تمیزی دهان شما می شود. دهان شویه های ضد باکتری میزان باکتری و فعالیت پلاک را کاهش می دهند و در نتیجه مانع التهاب لثه می شوند. دهان شویه فلوراید هم باعث کاهش ریت پوسیدگی می شود. البته دهان شویه فلوراید برای کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی شود. چون امکان قورت دادن آن وجود دارد.
بهداشت دهان و دندان: دهان شویه
 

 

ارسال پاسخ