ویدئوها

ویدئو های آموزشی تخصصی سایت دکتر آذر اصلانی، شامل ویدئوی آشنایی با گیتس گلیدن، ویدئوی پاورپوینت حوادث تروماتیک دندان، ویدئوی لاکسیشن دندان (حوادث تروماتیک دندان که منجر به لقی دندان می شود) و سایر ویدئوها می باشد.
 

ویدئو آشنایی با بهداشت دهان و دندان

 
 

روش صحیح استفاده از مسواک برای کودکان از سری آموزش های ویدئویی سایت دکتر آذر اصلانی دندانپزشک متخصص درمان ریشه دندان (عصب کشی) در تهران

 

ویدئو پاورپوینت حوادث تروماتیک دندان

 سلام می کنم به همکاران خوبم. وقت‌ تان به خیر. اصلانی مقدم هستم. متخصص روت کانال تراپی (درمان ریشه دندنان). یک پاورپوینت تهیه کرده ام در ارتباط با حوادث تروماتیک و تمام کیس هایی که در این پاورپوینت استفاده کرده ام، کیس هایی هستند که خودم آن ها را درمان کرده ام و هر کدام به نوعی دچار ضربه تروماتیک شده بودند.

 این کیس ها در زمانی تهیه شده اند که من طرح دوران تخصصم را در بیمارستان شهید بهشتی شهر زنجان می گذراندم و در اصل حاصل یک team work هستند. چون هم من به عنوان متخصص اندو، متخصص ترمیمی و متخصص ارتودنسی با هم روی این کیس ها کار می کردیم و چون آنجا تنها سانتری بود که حوادث تروماتیک یک استان به آن ارجاع می شد، در نتیجه بیماران ریفری زیادی در این ارتباط داشتیم و چون به صورت تیم ورک کار می کردیم، خیلی درمان هایی که انجام دادیم، تحت مشاوره خوبی انجام می شد. و من اینجا می خواهم یک clinical review روی هر کدام از کیس ها داشته باشم و برایتان توضیح دهم که روند درمان به چه صورت خواهد بود.  خصوصاً که الان در فصل تابستان هستیم و مطمئناً این حوادث برای بچه ها زیاد اتفاق خواهد افتاد. در نتیجه بهتر است یک براش آپ در این ارتباط با هم بکنیم.

 می خواهیم بدانیم که این حادثه را چگونه در مطب دندانپزشکی کنترل کنیم. البته این حادثه ای که برای بیمارمان اتفاق می افتد، دو فاز دارد. یکی بیرون از مطب و دیگری داخل مطب. در مورد این که بیرون از مطب بیمار چه کاری باید انجام دهد، فرضاً اگر با ما تماس گرفت بعداً صحبت خواهیم کرد. ولی الان می خواهم در مورد زمانی صحبت کنم که بیمار با حادثه تروماتیکی که دارد، وارد مطب شده و ما باید این شرایط را کنترل کنیم. طبیعتاً باید در همان حالت اورژانسی که هستیم، در مورد این که کی این اتفاق افتاده و چگونه این اتفاق افتاده و کجا این اتفاق افتاده، این اطلاعات را از بیمارمان سریع بگیریم که باز هم خواهیم گفت که هر کدام از این ها به چه دردمان می خورند و حتماً یک آبزرویشن(observation) کامل از لحاظ این که آیا علاوه بر ضربه دندانی، ضربه فرضاً نورولوژیک خیلی جدی تر هم برای بیمار اتفاق افتاده یا نه را انجام دهیم. چون مطمئناً اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، درمان دندان بیمار، در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد و ما باید بیمار را در آن شرایط به یک مرکز درمانی پزشکی ارجاع دهیم. مثلاً این که آیا بیمارمان سرگیجه دارد، حالت تهوع دارد، دوبینی دارد، این سوالات پزشکی را و حال عمومی بیمار را باید از او بپرسیم تا از این بابت مطمئن شویم.

در معاینات دندانی برای بیماری که دچار تروما شده، باید به این نکته توجه داشته باشیم که تست های حیاتی در جلسه اورژانس نمی توانند خیلی برای ما ارزش داشته باشند. به این خاطر که جواب منفی کاذب در این حالت بسیار زیاد است. در نتیجه این تست ها از اهمیت تشخیصی برای ما برخوردار نیستند. پس اولین کار پاراکلینیکی که ما می توانیم برای این بیماران انجام دهیم، این است که سراغ رادیوگرافی برویم. به این صورت که بررسی کنیم آیا دندان دچار شکستگی شده و این که ابعاد فضای کانال چه قدر هست و چقدر انتهای کانال ریشه بسته شده و این که اگر دندان دچار شکستگی شده، این شکستگی چقدر نزدیک پالپ هست و اگر دچار شکستگی ریشه شده، در رادیوگرافی که انجام می دهیم، موقعیت این شکستگی ریشه را نسبت به کرست آلوئولار تشخیص دهیم. می دانید که حوادث تروماتیک خیلی رِنج وسیعی می تواند داشته باشد.

 

 

 

ویدئو : حوادث لاکسیشن دندان که منجر به لقی دندان می شوند

سلام به شما اصلانی مقدم هستم متخصص روت کانال تراپی (درمان ریشه دندان) در ویدئو قبلی در مورد حوادث تروماتیک دندان صحبت کردیم و در مورد شکستگی های تاج دندان و ریشه دندان صحبت شد در این جلسه قصد دارم در مورد حوادث لاکسیشن دندان یا حوادثی که منجربه لقی دندان می شود صحبت کنیم. اصولا ضربه های تروماتیک دندان مواردی نیستند که به صورت روزمره با آنها در مطب مواجه باشیم در نتیجه شاید در آن لحظه تصمیم گیری در مورد اینکه چه اقداماتی باید برای بیمار انجام شود مشکل باشد هدف آن است که مواردی که باید برای بیماران لاکسیشن انجام شود به صورت ۱ ۲ ۳ مرور کنیم. خفیف ترین ضربه ی لاکسیشن وقتی است که بیمار دچار کانکاشن شده است. یعنی ناراحتی بیمار فقط حساسیت در دق است. در این موارد، اکلوژن بیمار باید اجاست شود. در بیمارانی که دچار ضربه های دندانی شده اند – حتی اگر ضربه های وارد شده خفیف باشد – فالوآپ بسیار مهم است. بیمار باید بعد از هفته سوم و همچنین ماه سوم ششم و دوازدهم برای معاینه تکمیلی دندان مراجعه نماید. چون در مورد حوادث تروماتیک، اتفاقاتی که در آینده خواهد افتاد قابل پیش بینی نمی باشد. هرچه روند طی شده ی دندان زودتر تشخیص داده شود، طرح درمان آسان تر و بهتری را می توان برای بیمار پیشنهاد نمود و می توان درمانی را برای بیما انتخاب کرد که پروگنوز بالاتری دارد.

 

 

 

ویدئو : آشنایی با تکنیک گیتس گلیدن

 
 
 

ویدئو : مراحل عصب کشی دندان

 
 

 همونطور که قبلا گفته شد نکته ی مهم در روت کانال ایزوله کردن ناحیه ای است که دندان پزشک می خواهد روی آن اقدامات درمانی انجام دهد بستن rubber dam  واقعا زمان زیادی نمیبرد اما استاندارد کار را بالا می برد. همانطور که در این ویدیو مشاهده  می شود، تنها دندان پریمولار که قرار است روی آن اقدام درمانی انجام شود در دسترس است و بزاق یا آلودگی دندان را درگیر نخواهد کرد.

درمرحله ی بعدی با استفاده از گیتس گیلیدن دندان را آماده سازی می کنیم. از آنجا که کانال دندان پریمولار مستقیم است نیازی به وارد کردن گیتس به صورت زاویه دار وجود ندارد تنها نکته ای که باید رعایت شود آن است که در هنگام خارج کردن گیتس،گیتس را به دیواره هایی که برداشتنشان مدنظر است باید بکشیم دیواره های باکال و پریتال دندان با این کار به راحتی ناحیه کرونال دندان آماده سازی می گردد این کار را بعد از آن انجام می دهیم که با فایل دستی از پیتنت بودن کانال اطمینان حاصل کنیم.

 

ویدئو: آیا دندانی که پوسیده شده ولی درد ندارد باید عصب کشی شود؟