تعریف روت کانال تراپی یا درمان ریشه دندان

تعریف روت کانال تراپی یا درمان ریشه دندان

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: 6 | مرداد ۳ام, ۱۳۹۶

روت کانال تراپی روشی است که در آن بافت نازک و باریکی که در ریشه دندان وجود دارد و تا انتهای ریشه ادامه می یابد خارج میشود و با مواد جایگزین پر میشود . این بافت به دلیل پوسیدگی یا ضربه ملتهب یا عفونی شده است.

 

سوال : آیا دندانهای قدامی بعد از روت کانال تراپی (عصب کشی) دچار تغییر رنگ می شوند؟

در گذشته به دليل تركيبات مواد مورد استفاده براى درمان ريشه و همچنين باقيماندن مواد پركردگى ريشه در داخل تاج دندان،امكان تغيير رنگ تاج وجود داشت. ولى در حال حاضر با تغيير تركيبات سيلرهاى پركردگى ريشه و همچنين تميز كردن ناحيه تاجى دندان از مواد پركردگى ريشه (توسط متخصص درمان ريشه يا اندودنتيست) تغيير رنگ دندانهاى قدامى بعد از روت كانال تراپى رخ نمى دهد. 

عصب کشی

 

سوال : در حین درمان ریشه دندان چه اتفاقاتی می افتد؟

بعد از بی حسی ناحیه، یک سوراخ در تاج دندان ایجاد می شود تا به پالپ شامبر دندان و کانالها دسترسی پیدا شود. بافت ملتهب خارج شده و کانال های تا انتهای ریشه ضدعفونی می شوند. دندانهای قدامی معمولا یک کانال دارند و دندانهای خلفی از ۲ تا ۴ کانال دارند. در نهایت دندان با یک ماده ای که سازگاری بافتی دارد پر می شود و داخل سوراخ تاجی پانسمان قرار داده می شود.و اژه رایج درمان ریشه در بین عوام، عصب کشی یا کُشی می باشد، که در اصل هر دو این واژه ها می تواند درست باشد. چون پالپ (عصب) دندان هم خارج می شود و هم کشته می شود ولی ترجمه لفظ به لفظ درست برای روت کانال تراپی، درمان ریشه دندان می باشد.

 

عصب کشی

 

سوال : آیا عمر دندان بعد از روت کانال تراپی کم می شود؟

اگر درمان ریشه دندان مناسبی برای دندان اجام شده باشد و ترمیم مناسبی هم روی تاج قرار گرفته باشد، دندان درمان ریشه دندان شده به اندازه دیگر دندانهای طبیعی شما عمر می کند. بعد از اینکه ترمیم تاجی دندان انجام شد، شما با رعایت بهداشت مناسب که شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می باشد، می توانید دندان درمان ریشه دندان شده را تا آخر عمر حفظ کنید. گاهی اوقات درد بعد از انجام درمان ریشه دندان ادامه دارد و یا ماه ها و حتی سال ها بعد ممکن است دندان دوباره دردناک شود. در این حالت نیاز به بررسی علت درد یا انجام رادیوگرافی می باشد. در صورتی که علت بروز درد انجام درمانهای درمان ریشه دندان ناقص قبلی باشد، تکرار درمان ریشه دندان و یا Retreatment باعث حفظ دندان می شود.

 

روت کانال تراپی عصب کشی

 

سوال : اندودنتیست چیست و متخصص ریشه درمان چه کسی است؟

اندودنتیست یا متخصص روت کانال تراپی بعد از گذراندن ۶ سال دوران دندانپزشکی عمومی، سه سال دیگر به صورت تخصصی، صرفا در رشته اندودانتیکس آموزش می بیند. در این سه سال، به طور متوسط متخصص روت کانال، هفته ای ۱۵ کیس روت کانال انجام می دهد. در طی این سه سال، آموزش صرفاً محدود به یک قسمت از دندان که آن هم پالپ دندانی و کانال های دندانی می باشد، محدود می شود و متخصص روت کانال تراپی با انواع وسایل و مواد و تکنولوژیهایی که در ارتباط با درمان این قسمت از دندان (پالپ دندان) می باشد، آشنا می شود. درمان انواع کیس های روت کانال تراپی، درمان دندانهای ضربه خورده، درمان دندانهای تغییر رنگ داده، جراحی انتهای ریشه، انجام retreatment و درمان موارد اورژانس و … جزء پروتکل آموزشی در این سه سال دوران تخصص می باشد.

 

دندانپزشکی: روت کانال تراپی

 

سوال : تعریف روت کانال تراپی یا درمان ریشه دندان چیست؟

در عصب کشی بافت نازک و باریکی که در ریشه دندان وجود دارد و تا انتهای ریشه ادامه می یابد خارج میشود و با مواد جایگزین پر میشود . این بافت به دلیل پوسیدگی یا ضربه ملتهب یا عفونی شده است.

 

دندانپزشکی

 

سوال : کیست ریشه دندان چگونه درمان می شود؟

برای درمان کیست ریشه دندان، روت کانال تراپی مورد نیاز است. اگر دندان قبلا روت کانال یا عصب کشی شده و کیست انتهای ریشه وجود دارد، باید درمان مجدد ریشه دندان (روت کانال ثانویه) انجام پذیرد درمان مجدد ریشه ی دندان لزوما باید توسط دندان پزشک متخصص ریشه ی دندان انجام شود. کیست انتهای ریشه دندان به مرور زمان ایجاد می شود. بعد از انجام درمان ریشه توسط اندودنتیست با تدابیری که به کار برده می شود به مرور زمان هم از بین میرود. یک رادیوگرافی پیگیری شش ماه بعد از درمان باید صورت گیرد تا از روند بهبود کیست اطمینان حاصل شود.

 

دندانپزشکی

 

در صورتیکه به سوال شما پاسخ داده نشده است. لطفا در بخش طرح پرسش مطرح فرمایید.
با احترام دکتر آذر اصلانی مقدم متخصص درمان ریشه دندان

دیدگاه ها

6 thoughts on “تعریف روت کانال تراپی یا درمان ریشه دندان

 1. ali

  سلام خانم دکترعزیز. سوالی داشتم. اگر در انتهای ریشه دندانی که از قبل عصب کشی شده، عفونت بوجود بیاید ،شما فرمودید عصب کشی مجدد انجام می شود، چگونه عصب کشی مجدد، عفونت ریشه را از بین می برد؟
  آیا در درمان عفونت ریشه ، از آنتی بیوتیک استفاده نمی شود؟
  با تشکر از شما.

  پاسخ دادن

  • دکتر آذر اصلانی مقدم

   سلام به شما،
   هدف از درمان مجدد ريشه حذف باكترى هايى است كه داخل ريشه تكثير پيدا كرده اند و باعث عفونت شده اند. انتى بيوتيك به طور موقت علايم را برطرف ميكند و تا علت كه كلونى باكترى ها است حذف نشود،مشكل برطرف نميشود.
   تمهيداتى در درمان مجدد ريشه لحاظ ميشود تا تجمع باكترى و درنتيجه عفونت برطرف شود.

   پاسخ دادن

   • نظیف الله نهضت

    سلام من فکر میکنم اَشتباه نوشته که دو دوباره عصب کشی شود، درصورت یکبار عصب کشی میشود در آنجا عصب باقی نمیماند چطور دوباره عصب کشی کرد، شاید هدف روت کانال ویا تخلیه کانا پرکاری شده و دوباره شستشوی کانال شود بعدا پرشود.

   • دکتر آذر اصلانی مقدم

    سلام به شما،
    باقيماندن بافت همبندى(كه شامل عصب هم ميشود) و باكترى در كانال دندان باعث ميشود دندان به عصب كشى مجدد يا درمان ريشه مجدد نياز داشته باشد.
    در اين فرآيند همه مراحل درمان ريشه دوباره به جهت اصلاح مشكلات قبلى، تكرار ميشود.

ارسال پاسخ