متخصص روت کانال، اندودنتیست یا متخصص عصب کشی چه کسی است؟

اندودنتیست یا متخصص عصب کشی یا روت کانال تراپی

اندودنتیست Endodontist یا متخصص روت کانال تراپی (متخصص عصب کشی) بعد از گذراندن ۶ سال دوران دندانپزشکی عمومی، سه سال دیگر به صورت تخصصی، صرفاً در رشته اندودانتیکس آموزش می بیند. در این سه سال، به طور متوسط متخصص روت کانال یا عصب کشی، هفته ای ۱۵ کیس روت کانال انجام می دهد.برای بسیاری از افراد سوال است که متخصص روت کانال و یا اندودنتیست چه تخصصی دارند و چه زمانی باید به این افراد متخصص مراجعه کرد، در پایان این مطلب اطلاعات کاملی درباره این مسئله بدست خواهید آورد.

 

در طی این سه سال، آموزش صرفاً محدود به یک قسمت از دندان که آن هم پالپ دندانی و کانال های دندانی می باشد، محدود می شود و متخصص روت کانال تراپی با انواع وسایل و مواد و تکنولوژیهایی که در ارتباط با درمان این قسمت از دندان (پالپ دندان) می باشد، آشنا می شود. درمان انواع کیس های روت کانال تراپی، درمان دندانهای ضربه خورده،(درمان بیمار با شکستگی تاج دندان) درمان دندان‌های تغییر رنگ داده، ( سفید کردن داخلی دندان ) جراحی انتهای ریشه، انجام retreatment و درمان موارد اورژانس و … جزء پروتکل آموزشی در این سه سال دوران تخصص می باشد.

 

دکتر آذر اصلانی | متخصص عصب کشی
دکتر آذر اصلانی | متخصص عصب کشی

تفاوت اندودنتیست (متخصص روت کانال تراپی) با دندانپزشک عمومی

۱ – دانش لازم و تجربه کافی

  • متخصص روت کانال تراپی (اندودنتیست، متخصص عصب کشی دندان)، علاوه بر دوران دندانپزشکی عمومی،
  • سه سال به صورت اختصاصی در ارتباط با اندودانتیکس (ریشه دندان) آموزش دیده است.

۲ – کارآیی

  • از آنجایی که متخصص روت کانال (اندودنتیست،متخصص عصب کشی
  • فعالیت خود را به درمان ریشه محدود کرده است،
  • این کار باعث افزایش کارایی و دقت در این زمینه شده است.
  • در نتیجه باعث ایجاد تجربه بهتر بیمار و بهبود سریعتر می شود.

۳ – تکنولوژی پیشرفته

اندودنتیست ها از تکنولوژی مدرن روز مثل Digital Imaging، اولتراسونیک، Rotary Preparation، Apex locator و Operative microscope و .. جهت انجام درمان ها استفاده می کنند و این باعث می شود انجام درمان برای بیماران سریعتر و راحتتر صورت گیرد.

۴ – دسترسی راحت تر

از آنجایی که اکثر بیماران مراجعه کننده به اندودنتیست (متخصص عصب کشی)دارای سابقه درد می باشند، نیاز به انجام درمان های اورژانسی برای آنها ضروری است و این مهم در مطب متخصص روت کانال به سرعت اتفاق می افتد و تأخیر برای انجام درمان و تجربه درد به حداقل می رسد.

root canal retreatment

عکس از انجمن اندودنتیست های آمریکا
who is endodontis

اندودنتیست (متخصص عصب کشی) یا متخصص روت کانال تراپی (درمان ریشه دندان) دندانپزشکی است که پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی، سه سال دیگر در رشته اندودانتیکس آموزش می بیند.
availibility2

باید به مردم آموزش داده شود که این فرزندان بیشتر نیاز به حداقل های بهداشتی دارند که شامل بهداشت دهان و دندان نیز می شود. زیرا دنیا به سمتی پیش می رود که کیفیت زندگی اهمیت پیدا می کند و این کیفیت شامل استاندارد دهان و دندان هم می شود.
root canal practice

پرکردن ریشه دندان: عکس از خانم دکتر آذر اصلانی مقدم متخصص اندو روت کانال تراپی

بیشتر بدانیمجراحی و درمان های دندانپزشکی

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) هستم. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 2 =