جرم گیری دندان

جرم دندان چیست و به چه دلیلی به وجود می آید؟ جرم گیری چگونه انجام میشود؟ آیا جرم گیری باعث سفید شدن دندان میشود؟ ممکن است سوالاتی از این قبیل ذهن شما را درگیر کرده باشد. امروز میخواهیم به طور کامل در مورد جرم گیری دندان صحبت کنیم و به سوالات شما عزیزان پاسخی جامع دهیم تا دغدغه های شما برطرف شود و بدانید که جرم گیری تا چه حد میتواند بر سلامت دهان و دندان شما موثر باشد.

جرم دندان چیست؟

ابتدا به سراغ معرفی جرم دندان میرویم. جرم دندان پلاک های میکروبی هستند که به دندان میچسبند و به رنگ زرد و سفید روی دندان دیده میشوند. این پلاک ها به وسیله کلسیم بزاقی و دیگر املاح بزاق اتصال ضعیفی را با دندان ایجاد میکنند. درست است که این اتصال ضعیف بوده ولی شما نمیتوانید به راحتی و با کمک مسواک این جرم ها را از دندانتان جدا کنید. معمولا برداشتن جرم دندان باید توسط دندانپزشک و با کمک تجهیزات لازم انجام شود تا امکان جدا کردن جرم از سطح تاج و ریشه بدون آسیب دیدن آنها وجود داشته باشد.

جرم گیری دندان چگونه است؟

جرم گیری دندان در واقع فرایند پاکسازی جرم های دندان و املاح رسوب کرده روی آن  توسط دستگاه های دندان پزشکی است. فرایند جرم گیری دندان باعث جلوگیری از بوی بد دهان، بد رنگی و زبری دندان میشود. جرم بواسطه باکتری های فراوانی که دارد، باعث التهاب لثه میشود. التهاب لثه به مرور بافتهای زیری که استخوان دربرگیرنده دندان است را تحلیل میبرد. تحلیل استخوان برگشت ناپذیر است. پس با جرمگیری باید جلوی تحلیل استخوان گرفته شود.

اگر جزو افرادی هستید که زیاد چایی مینوشید و یا سیگار میکشید ممکن است با زرد شدن دندان هایتان مواجه شوید، جرم گیری کمک میکند تا رنگدانه های خارجی ، جرم روی دندان و لثه از بین برود. باید این نکته را بدانید که جرم گیری رنگ اصلی دندان را تغییر نمیدهد و باعث سفید کردن دندان ها نخواهد و فقط پلاک ها و رنگدانه های روی دندان برداشته خواهد شد.

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

دلایل ایجاد جرم بر روی دندان

دلایل مختلفی ممکن است باعث ایجاد جرم دندان شود. در زیر به تعدادی از این موارد اشاره میکنیم:

1-عدم رعایت لازم و کافی بهداشت

باکتری و غذاهای باقی مانده به همراه ترکیب با بزاق دهان باعث ایجاد پلاک های دندانی میشوند. بهتر است بعد از صرف هر وعده غذایی مسواک بزنید و به سرعت سطح دندان هایتان را پاک کنید تا این مواد تبدیل به جرم نشوند. اگر دندان های شما جزو دندان هایی است که زود جرم میگیرد حتما چند بار در طول روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و این تصور که یک بار مسواک بزنم کافی است را از ذهنتان حذف کنید تا از آسیب و پوسیدگی دندان هایتان جلوگیری شود.

 

 

2- مصرف مواد غذایی شیرین

بعضی از مواد خوراکی مانند سوهان، شکلات، گز و… بیشتر از سایر مواد غذایی سبب ایجاد پلاک دندانی میشوند چون خاصیت چسبندگی به سطح دندان را دارند. به همین دلیل در مصرف این مواد دقت کنید و مسواک را فراموش نکنید. حتی اگر مسواک در دسترس نبود میتوانید دندان هایتان را با آب بشویید تا مواد باقی مانده بین دندانتان خارج شود.

3-عدم توجه به جرم گیری دندان

شما باید هر شش ماه یکبار توسط دندان پزشک معاینه شوید و در صورت نیاز به جرم گیری سریعا این کار را انجام دهید تا جرم ها ضخیم تر نشوند و به زیر لثه نفوذ نکنند. بعضی افراد به دلیل داشتن تصورات غلطی همچون درد زیاد جرم گیری و آسیب رسیدن به مینا دندان فرایند جرم گیری را به تعویق می اندازند در حالی که میتوانید از دندانزشک خود بخواهید جرمگیری را همراه با بی حسی انجام دهد تا کمترین دردی نداشته باشید.  ترس از دندان پزشکی و عدم توجه به دندان میتواند باعث جدی شدن مشکلات دندان شما شود.

بعلاوه اینکه مینا مستحکمترین ساختار درون بدن هست و جرمگیری باعث آسیب به آن نمی شود. در اصل باقیماندن جرم با تحلیل استخوانی که ایجاد میکند، باعث لقی دندان و از دست رفتن دندان می شود.

4- عدم استفاده از نخ دندان

باید بدانید که مسواک ها نمیتوانند فضای خالی بین دندان ها را تمیز کنند به همین دلیل استفاده از نخ دندان ضروری است. استفاده از نخ دندان در طول روز میتواند از ایجاد جرم به شدت جلوگیری کند و فضای بین دندانتان را به خوبی تمیز کند. استفاده از نخ دندان نیز باعث جلوگیری از پوسیدگی بین دندانی هم خواهد شد.

 

 

5- انجام ندادن ارتودنسی

کسانی که دندان هایشان به خوبی کنار هم قرار نگرفته و مرتب نیست بیشتر از سایر افراد در خطر جرم گرفتگی قرار میگیرند.  زیرا پلاک های دندانی به سرعت در نواحی  که شلوغی دندانی وجود دارد و مسواک به آن نمیرسد رسوب میکنند و باعث ایجاد جرم دندان می‌شوند.

بروساژ دندان

بروساژ دندان

به چه دلیل باید دندان ها را جرم گیری کرد؟

همان طور که در ابتدا مطلب هم اشاره کردیم املاح بزاق دهان باعث این لایه رسوبی روی دندان میشود، معمولا این رسوب ها در قسمت هایی مانند قسمت های پایینی لثه ، پرکردگی ها و نواحی که تمیز کردن آن سخت است به وجود می آید. این لایه روز به روز ضخیم تر میشود و به مرور زمان اسیدی را ترشح میکند که باعث التهاب لثه و خونریزی لثه و تحلیل استخوان زیرین می شود. از بین رفتن استخوانی که دندان را در جای خود نگه می دارد، به مرور زمان سبب لقی دندان میشود. درنتیجه وقتی تحلیل استخوان وسیع باشد، دندان باید کشیده شود.

متاسفانه فرایند جرم دار شدن دندان آن قدر کند است که گاهی فرد حس میکند این جرم قسمتی از دندان خودش است. به همین دلیل است که فرد هنگامی که برای جرم گیری مراجعه میکند احساس میکند بخشی از مینای دندانش از بین رفته است.

 

جرم گیری دندان

انواع روش های جرم گیری دندان

انواع روش های جرم گیری کدامند؟

جرم گیری معمولا با دو روش انجام میشود که در زیر به توضیح در مورد هر کدام میپردازیم.

  • جرم گیری دستی:

در این روش دندانپزشک از ابزار های مخصوصی که در اختیار دارد و به صورت دستی جرم دندان را برمیدارد. این روش برای جرم گیری های سطحی مورد استفاده قرار میگیرد. اگر دندان شما دارای جرم زیادی است استفاده از این روش توصیه نمیشود.

  • جرم گیری با کمک دستگاه:

در این روش دانپزشک از دستگاه های فراصوت (کویترون) یا اولتراسونیک به همراه یک اسپری آب  سعی میکند تمام جرمهای دندان را از بین ببرد. این دستگاه ها ضربه های کوچک و پی در پی را روی دندان ایجاد میکند تا جرم ها از بین بروند.

نکته: بعد از انجام جرم گیری نوشیدنی های سرد و گرمی که دارای رنگدانه هستند را مصرف نکنید.

بروساژ دندان

جرم دندان

علت حساسیت دندان‌ها بعد از جرم‌گیری چیست؟

حسایت دندان ها پس از جرم گیری کاملا طبیعی است زیرا بخش زیادی از جرم از روی دندان برداشته شده است و بخش‌هایی از ریشه دندان‌ها، به محیط بیرون اکسپوز می‌شود. در واقع ریشه دندان‌ها با محیط دهان ارتباط کوچکی برقرار می‌کنند. پس از گذشت چند روز این حساسیت کمتر میشود.

آیا جرم‌گیری مینای دندان را از بین می‌برد؟

از آن جایی که در فرایند جرم گیری هیچ لایه ای از روی دندان شما برداشته نمیشود در نتیجه هیچ آسیبی را به دندان وارد نمیکند .دستگاه های جرم گیری فقط لایه های جرمی دندان که باعث پوسیدگی میشوند را برمیدارند.

 

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید سوالات خود را در زیر این مطلب برای ما ارسال کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ دهیم.

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 9 =