کشیدن دندان تنها راه رهایی از درد شدید ناشی از کیست دندان است؟

 

درد دندان از اولین نشانه هایی است که بیمار را به مطب دندانپزشک راهی می کند. پس از تشخیص علت درد دندان بهترین روش درمانی با توجه به سلامت عمومی بیمار، توسط دندانپزشک ارائه می شود و بهترین درمانی که از لحاظ عملکرد و سلامت دهان و دندان به نفع بیمار است به انتخاب او اعمال می گردد.
در ادامه صحبت های دکتر آذر اصلانی مقدم دندانپزشک و متخصص اندو را درباره ی لزوم و نحوه ی جراحی انتهای ریشه را ملاحظه می کنید.

جراحی انتهای ریشه چه زمانی انجام می شود؟

جراحی انتهای ریشه زمانی انجام می شود که دندان درمان ریشه شده است و انتهای ریشه کیست و ضایعه ای به وجود آمده باشد و امکان درمان مجدد ریشه به دلایل متعددی وجود ندارد. از جمله این دلایل وجود پست درون ریشه دندان است که امکان دسترسی مجدد به ریشه را غیر ممکن می کند و یا دندانی که پیش تر تحت درمان مجدد ریشه قرار گرفته، اما مجددا با شکست مواجه گردیده است.

چرا جراحی انتهای ریشه انجام می شود؟

جراحی انتهای ریشه  آخرین تلاش دندانپزشک برای بازیابی مجدد عملکرد طبیعی دندان است. در واقع راهی برای جلوگیری از کشیدن دندان و انتقال آن به مرحله ی بریچ یا ایمپلنت محسوب می شود. یعنی دندان تا حد امکان وارد فاز درمان با دندان های جایگزین نشود. بلکه با انجام جراحی انتهای ریشه این کیست بهبود یابد.
البته موفقیت جراحی درمان ریشه دندان صد در صد و حتمی نیست اما نتایج مطلوب حاصل از آن به میزانی است که به عنوان یک درمان پیشنهاد می شود.

نحوه انجام جراحی انتهای ریشه

ابتدا لثه در آن منطقه بلند می شود و دسترسی به ضایعه از طریق استخوان انجام می شود پس از دسترسی به ضایعه از طریق استخوان، انتهای ریشه که حاوی تجمعی از باکتری ها است قطع می شود و کیست کورت گردیده و خارج می شود. انتهای ریشه مجدد به طوری که باکتری های ایجاد کننده کیست به کلی از بین برود و منطقه از این باکتری ها پاکسازی شود شستشو داده می شود و با مواد خاصی پر می شود.

درمان کیست دندان با درمان مجدد ریشه

درمان کیست دندان با درمان مجدد ریشه

درمان کیست دندان با جراحی انتهای ریشه

درمان کیست دندان با جراحی انتهای ریشه

دلیل کیست های انتهای ریشه چیست؟

در حقیقت دلیل اصلی کیست های انتهای ریشه وجود باکتری های باقی مانده در کانال ریشه است و هدف از جراحی انتهای ریشه از بین بردن یا به حداقل رساندن کلونی باکتری ها است. پس از انجام این مراحل لثه روی دندان قرار گرفته و بسته می شود.

مراقبت های پس از جراحی انتهای ریشه

جراحی انتهای ریشه یک جراحی ماینور است و حدود پنج روز تا  یک هفته زمان می برد تا زخم حاصل از جراحی بهبود یابد. در این دوران رعایت توصیه های دندانپزشک الزامی است و به طی روند بهبودی بیمار کمک شایانی می کند.

نتیجه گیری

درمان کیست ها و ضایعه های انتهای ریشه دندان ها از طریق جراحی انتهای ریشه، معمولا شانس موفقیت هفتاد تا هشتاد درصدی دارند.
در اصل با توجه به این حقیقت که ایمپلنت دندان ها علاوه بر مزایای فراوان معایب خاص خود را نیز داراست طبیعتا حفظ دندان اصلی از لحاظ عملکرد بسیار به نفع بیمار است

در شرایطی که بیمار تمایلی به استفاده از ایمپلنت ندارد جراحی انتهای ریشه به امید حفظ دندان از جمله پیشنهادات درمانی  متخصص اندو است.

پرسش های مربوط به جراحی انتهای ریشه دندان را از خانم دکتر آذر اصلانی مقدم دندانپزشک_متخصص اندو بپرسید.

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 9 =