فوبیا دنتال یا ترس از دندانپزشکی در برخی افراد شدت زیادی دارد و مانع از مراجعه آنان به دندانپزشک می شود و این برای سلامت دهان و دندان بسیار مضر است و باعث می شود بیمار علاوه بر تحمل درد های شدید از مشکلات گوارشی، عفونت و … نیز رنج ببرد. اگر درمان های دندانپزشکی برای شما به دلیل ترس بیش از اندازه غیر قابل تحمل هست، نگران نباشید چون هیچ نیاز درمانی شما با انجام بیهوشی و دریافت درمانهای دندانپزشکی بدون پاسخ نمی ماند. با دریافت بیهوشی زیر نظر متخصص بیهوشی، چندین درمان دندانپزشکی در یک جلسه قابل انجام است. سدیشن یا بیهوشی در دندانپزشکی از جمله روش های موثر برای کمک به درمان این دسته از بیماران است که بتوانند در عین ترس شدید از دندانپزشکی از خدمات درمانی آن بهره ببرند و سلامت خود را به دست آورند. در ادامه صحبت های دکتر آذر اصلانی مقدم – دندانپزشک و متخصص عصب کشی را در این باره ملاحظه می کنید.

بیهوشی در دندانپزشکی

گاهی برای انجام کارهای دندانپزشکی بر روی شخص، ممکن است نیاز به بیهوشی باشد. به صورتی که تحت نظر پزشک بیهوشی مراجعه کننده بیهوشی دریافت میکند و دندانپزشک، کارهای دندانپزشکی را آن انجام می دهد. مثل عمل جراحی کوچک که تحت نظر پزشک بیهوشی و مراقبت او می باشد.

موارد بیهوشی در دندانپزشکی

اولین مورد، برای افرادی است که ترس و یا به اصطلاح فوبیا از کار های دندانپزشکی دارند. فردی که برای انجام کار های دندانپزشکی مراجعه می کند، گاهاً از محیط، صدای دستگاه، انجام کارهای دندانپزشکی و دیگر موارد ترس غیر متناسبی دارد. در این موارد، ابتدا به فرد پیشنهاد های دیگری بجز بیهوشی داده می شود. مثل دارو درمانی. در این روش قبل از این که شخص بر روی یونیت دندانپزشکی بنشیند،از داروهای آرام بخش برای ایجاد آرامش و کمتر شدن احساس ترس استفاده میشود و در نتیجه تحمل کار های دندانپزشکی برای او آسان تر می شود.

دندانپزشکی با بیهوشی

دندانپزشکی با بیهوشی _ دکتر آذر اصلانی مقدم

نحوه بیهوشی در دندانپزشکی

برای انجام این مورد، معمولا پزشک در ابتدا از کارهایی که تهاجم کمتری دارد شروع می کند و به صورت پله پله جلو می رود. به این صورت که ابتدا دارو درمانی را امتحان کرده و اگر با دارو، این ترس کنترل نشد، سپس به شخص بیهوشی را پیشنهاد می دهد. بیهوشی در محیطی مانند اتاق عمل، که تمام وسایل دندانپزشکی منجمله یونیت مهیا بوده، با حضور دکتر بیهوشی انجام می گیرد. بیمار در این محیط بیهوش شده و هیچ درکی از درد و کار دندانپزشکی که روی او انجام می شود ندارد.
مورد دوم کودکانی هستند که قرار است کارهای دندانپزشکی روی آن ها انجام بگیرد. طبیعتاً محیط دندانپزشکی برای کودکی که برای بار اول در چنین محیطی قرار می گیرد و یا تجربه ی ناخوشایندی در گذشته داشته اند، ممکن است محیط دلنشینی نباشد و کودک ترس بیش از اندازه داشته باشد. وقتی دندان های شیری کودک دچار مشکل شده است، ممکنه تعداد بیشتری از دندان ها نیز درگیر شده باشند و نیاز است که کودک چندین جلسه در رفت و آمد برای درمان باشد. تمامی این موارد بر ترس کودک تاثیر گذاشته و ممکن است ترس او را بیشتر کند. به این دلایل بیهوشی برای این کودکان پیشنهاد می شود.

دندانپزشکی و بیهوشی

دندانپزشکی و بیهوشی _ دکتر آذر اصلانی مقدم

بیهوشی در کودکان به این صورت است که مقدار کمی بیهوشی دریافت می کنند و بیهوشی کوتاه و مختصری دارند و به دلایلی که در مورد ترس های موجود در کودک گفته شد، سعی می شود تمامی مشکلات دندانپزشکی در یک جلسه درمان شود. البته در بیماران بزرگ سالی که ترس ها را دارند هم به این صورت عمل می شود. یعنی بیهوشی این امکان را به دندانپزشک می دهد که تمامی درمان های موجود برای مشکلات دندان و دندانپزشکی فرد را در یک جلسه انجام دهد.
مورد سوم افرادی هستند که توانایی فیزیکی برای همراهی با دندانپزشک را ندارند. این موارد شامل افرادی که معلولیت فیزیکی و یا ذهنی، مشکلات جسمی دارند است. طبیعتاً دندانپزشک انتظار ندارد این افراد به مدت طولانی مثلا یک ساعت بتوانند بر روی یونیت دندانپزشکی بنشینند تا برای آن ها کار دندانپزشکی انجام شود.به این افراد نیز بیهوشی توصیه می شود.

خلاصه مطلب

گاهاً مراجعه کننده خود بابت داشتن این ترس ناراحت است. اولین کاری که پزشک از نظر روانی برای آرام کردن بیمار به کار می گیرد، گفت و گو راجع به احساس ناراحتی بابت این ترس است. به این منظور پزشک به بیمار می گوید، شما اولین نفری نیستید که دچار این ترس می شوید و در حال حاضر برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. بیهوشی در دندانپزشکی قطعا رویداد خوبی است زیرا افرادی که به طور نرمال نمی توانستند از درمان های دندانپزشکی استفاده کنند، اکنون با کمک بیهوشی برای آن ها این امکان فراهم شده است. و این افراد می توانند به سلامت دهان و دندان های خود رسیدگی کرده و آن را بهبود ببخشند.