خرابی دندان های کودکان را جدی بگیرید!

خرابی دندان های کودکان را جدی بگیرید! در این مطلب صحبت های تخصصی دکتر آذر اصلانی مقدم _ متخصص عصب کشی را درباره ی دندان های دائمی کودکان و روند صحیح درمان آن ها را ملاحظه می فرمایید. سوالات خود را درباره ی انواع درمان های دندانپزشکی می توانید از طریق مشاوره دندانپزشکی از دکتر آذر اصلانی مقدم بپرسید. درمان ریشه دندان شیری

خرابی دندان شیری مهم است؟

خیلی از والدین با تصور شیری بودن دندان های کودکان 6 ساله، پوسیدگی های آن ها را نادیده می گیرند و منتظر می مانند تا دندان پوسیده به خودی خود بیفتد و دندانی جدید و سالم به جای آن رویش یابد. در حالیکه “اولین دندان دایمی” در پشت آخرین دندان شیری و بدون افتادن هیچ دندانی رویش پیدا میکند. با توجه به اهمیت سلامت دهان و دندان کودکان در روند رشد و تکامل آن ها، توصیه می شود از ابتدای رویش اولین دندان شیری با به بهداشت دهان و دندان کودک خود اهمیت دهید.

 

 

دندانی که بر اثر ضربه دچار شکستگی تاج شده است _ بیمار 8 ساله

تصویر رادیوگرافی دندانی که بر اثر ضربه دچار شکستگی تاج شده است _ بیمار 8 ساله

اولین دندان دائمی در کودکان چه زمانی رویش می یابد؟

اولین دندان های دائمی در سن ۶ سالگی، پشت دندان های شیری بدون این که هیچ دندانی بیافتد رویش می یابد و اکثرا والدین متوجه این موضوع نمی شوند، زیرا هیچ دندان شیری ای نیوفتاده در نتیجه فکر می کنند دندانی که در خلف وجود دارد نیز دندان شیری است در صورتی که دندانی که در شش سالگی رویش می کند دندان دائمی است که قرار است تا آخر عمر مهمان بچه باشد.

خرابی دندان دائمی کودکان

درمان دندان های دائمی تازه رویش یافته که پوسیدگی آن ها به عصب رسیده است:

خیلی از مراجعه کنندگان ما کودکانی هستند که در سنین پایین که دندان های دائمی تازه رویش یافته، دچار پوسیدگی وسیعی شده اند که متاسفانه این پوسیدگی ها به عصب رسیده است.

ریشه دندان معمولا تا سه سال پس از رویش دندان، روند تکامل خود را ادامه می دهد. پس در واقع با دندان پوسیده ای مواجه می شویم که قرار است تا آخر عمر برای جویدن غذا ها به بیمار خدمت کند ولی متاسفانه پوسیدگی عمیقی دارد که به عصب رسیده است. وقتی این پوسیدگی ها در سنین کم یعنی ۷ الی ۸ سالگی اتفاق می افتد مشکل آن جاست که انتهای ریشه هنوز تشکیل نشده است.

پس ما تمهیداتی برای حفظ حیات عصب دندان در نظر می گیریم تا روند تکامل ریشه دندان ادامه پیدا کند و این دندان برای داشتن عملکرد مناسب در آینده مستحکم باشد.

راه درمان صحیح دندان دائمی کودکان

روند درمان صحیح پوسیدگی دندان های دائمی در کودکان

متخصص درمان ریشه یا متخصص عصب کشی در اصل در این زمینه تبحر دارد و با استفاده از موادی که وجود دارد و دانش و مهارت خود تمهیداتی در نظر می گیرد که بتواند حیات دندان را حفظ کند تا دندان تکامل و استحکام کافی را بیابد و بتواند به درستی در روند جویدن غذا یاری کند.

در برخی مواقع پوسیدگی بسیار وسیع است و به سرعت پیش روی کرده که عصب دندان کاملا از بین رفته و دندان دچار عفونت های شدید شده است. و به علت داشتن ریشه های ضعیف نیز قابل حفظ و نگهداری نیست.

در این شرایط ابتدا با تهیه یک رادیوگرافی OPG امیدوار هستیم که جوانه دندان عقل موجود باشد که متاسفانه در بسیاری از مواقع این اتفاق آنقدر زود برای دندان ها رخ داده که جوانه دندان عقل هنوز قابل رویت نمی باشد. ولی اگر بیمار در سنی باشد که جوانه دندان عقل رویت شود و دندان ساختار زیادی را از دست داده باشد، درخواست می دهیم که دندان دائمی تازه رویش یافته ای که دچار پوسیدگی شده است، خارج شده و فضا برای پیش روی دندان های پشتی که یکی از آن ها دندان عقل است باز شود. و امیدواریم که فضای خالی با جلو آمدن آن دندان تا حد زیادی پر شده و فرایند جویدن غذا با اختلال روبه رو نگردد.

رادیو گرافی عصب دندان دچار نکروز شده است و نیاز به specification دارد.

عصب دندان دچار نكروز شده و نياز به specification دارد

علت اصلی پوسیدگی دندان های دائمی در کودکان

متاسفانه این اتفاق به دلیل سپردن مسئولیت رعایت بهداشت دهان و مسواک زدن به کودکان بدون نظارت والدین، رخ می دهد، درحالی که کودکان مهارت کافی برای مسواک زدن به این دندان های خلفی را ندارند. در برخی از مواقع بزرگسالان نیز مهارت و دقت کافی را برای تمیز کردن دندان ها به کار نمی گیرند و این توقع از کودکان بسیار زیاد است که در سن پنج سالگی که هنوز مهارت کافی ندارند، به تنهایی نظافت دندان ها را انجام دهند.

پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان کودکان

درمان کانال ریشه دندان

درمان کانال ریشه دندان

تصور اشتباه والدین و اصرار آن ها به شیری بودن این دندان ها باعث کوتاهی در بهداشت آن ها می شود. در حالی که بهتر است والدین توجه داشته باشند که این دندان ها، دندان دائمی تازه رویش یافته در خلف دندان های شیری کودک می باشد و باید به خوبی در حفظ و نگهداری از آن توجه کنند. زیرا این دندان ها به سرعت دچار پوسیدگی می شوند و بهتر است از این مسئله پیشگیری به عمل آید تا سلامت کامل دهان و دندان کودک حفظ گردد. ولی در صورتی که این دندان ها دچار پوسیدگی شوند وظیفه درمان آن به عهده دندانپزشک متخصص ریشه است.

در نتیجه توصیه می شود که تا سن نه سالگی حتما والدین بر مسواک زدن کودکان نظارت داشته باشند و بهترین کار این است که والدین در این فرایند به آن ها کمک کنند و مسواک زدن به دندان های خلفی و نخ دندان کشیدن به آن ها را با دقت برای کودکان انجام دهند.

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 4 =