نجات دندان شکسته

درمان دندان های شکسته درمان پیچیده ای است زیرا هم عصب دندان درگیر شده و هم دندان در جای خود لق می شود در این باره دو مسئله قابل بررسی وجود دارد یکی الیاف اطراف دندان، که مسئول لق شدگی دندان است و دیگری عصب دندان است که وظیفه حفظ حیات دندان را به عهده دارد. صحبت های دکتر آذر اصلانی مقدم متخصص درمان ریشه و عصب کشی را ملاحظه می کنید.

 

 

 

انواع شکستگی دندان

دندان شکسته _ دکتر آذر اصلانی مقدم

 

آسیب و شکستگی دندان های جلویی

ضربه به دندان ها بیشتر در سنین ۹ تا ۱۲ سالگی به دلیل تحرک بالای بچه ها و احتمال بروز حادثه بر اثر زمین خوردن، افتادن از دوچرخه و… دیده می شود.

این حوادث باعث آسیب به دندان های قدامی دائمی می شوند و در مواقعی حتی امکان دارد دندان ها از جای خود کنده شده و بیرون از دهان بیافتند.

درمان شکستگی دندان جلو

قبل و بعد از رمان شکستگی دندان جلو

شکستگی در دندان جلوانواع شکستگی دندان

که شکستگی های دندان از جمله تاج و ریشه، لقی ها و جا به جایی های دندان و بیرون افتادن آن از دهان که مسئله ای بسیار جدی است در حوزه ی فعالیت های متخصصین اندو است.

 

درد دندان شکستهدرد دندان شکسته

شکستگی در دندان ها ممکن است در سنین مختلف و برای افراد متفاوتی در پی یک حادثه ی ناگوار رخ دهد، در بعضی موارد بسته به ناحیه و شدت شکستگی با درد شدید دندان همراه است و در مواقعی نیز بیمار دردی احساس نمی کند و صرفا اختلال در جویدن و زیبایی باعث آزار او می شود.

روش های مختلف درمان دندان شکستهدرمان دندان شکسته

متخصص ریشه یا اندو دنتیست برای حفظ حیات دندان اقدامات درمانی را مد نظر قرار می دهد و دندان را برای فیکس شدن در جای قبلی خود اسپلینت می کند.

روش های مختلف درمان دندان شکسته

برای درمان دندان شکسته لازم است جراحی و تصویر برداری جهت اطمینان از شدت و میزان شکستگی انجام شود و با توجه به آن از بهترین روشی که ترجیحا دندان بیمار را حفظ کند، برای درمان استفاده می شود.

چسباندن دندان شکسته

برای چسباندن ترک ها و شکستگی دندان از مواد خاصی که می توانند کامپوزیت، گلاس اینومر، امالگام و… باشد استفاده می شود و پس از سفت شدن مواد، دندان شکسته طبیعی به نظر می رسد.

روکش دندان شکسته

در شرایطی که ساختار اصلی و پایه ای دندان ها آسیب ندیده باشند می توان با استفاده از تاج مصنوعی دندان شکستگی های آن را اصلاح کرد. این روکش ها متناسب به دندان هر شخص ساخته می شود. البته معمولا برای اطمینان از ترمیم کامل دندان شکسته، کانال ریشه نیز درمان می شود.

کانتورینگ دندان

برای شکستگی های جزیی که بیشتر آسیب های زیبایی دارد تا ساختاری می توان لبه های آسیب دیده و تیز شده ی دندان را با کانتور کردن آن در هماهنگی با دیگر دندان ها اصلاح کرد.

درمان کانال ریشه

زمانی که شدت آسیب و شکستگی دندان به حدی است که به پالپ دندان انتقال یافته است و به ساختار داخلی دندان آسیب زده شده باشد می توان با درمان ریشه و بازسازی تاج دندان آسیب دیده را درمان و حفظ کرد.

کشیدن دندان شکسته

اگر هیچ کدام از روش های ذکر شده برای درمان دندان شکسته قابل اعمال نباشد در وهله آخر تصمیم به کشیدن دندان آسیب دیده و شکسته گرفته می شود و می توان با ایمپلنت های دندان جای خالی دندان و فاصله ی دندانی را بر طرف کرده و زیبایی را به آن بازگرداند.

دندان شکسته

ترمیم دندان شکسته _ دکتر آذر اصلانی مقدم

عفونت دندان شکسته

بیماران معمولا شکستگی هایی که با درد همراه نیست را جدی نمی گیرند و تعویق در درمان آن می تواند باعث گسترش شکستگی و آسیب به بخش های دیگر دندان مانند عاج و پالپ را نیز درگیر کند و مشکلاتی هم چون عفونت دندان را ایجاد کند. که عوارض و پیامد های خاص خود را در پی دارد.

 

دندان لقدندان لق شده چگونه درمان می شود؟

اگر دندان دچار لقی شده باشد با اسپلینت قابل درمان است به این صورت که در بازه های زمانی که این اسپلینت ها به دندان های کناری به عبارتی فیکس می شود چیزی شبیه به شکسته بندی به قصد نگهداری دندان در موقعیت سابق انجام می گیرد.

در بسیاری از موارد به دلیل این که دندان های مذکور به تازگی رشد کرده اند مسئله ی عدم تشکیل انتهای ریشه وجود دارد پس زمانی که انتهای ریشه تشکیل نشده باشد پزشک با یک ریشه ی ضعیف مواجه است و نمی توان با روش های درمانی که برای یک فرد بالغ در نظر گرفته می شود را اعمال کرد. (مراحل درمان ریشه دندان)

نهایت سعی بر این است که این ریشه ی ضعیف زنده بماند تا تکامل یابد

متخصص ریشه وظیفه دارد که تا حد امکان حیات این دندان ها را حفظ کند.

ترمیم دندان شکسته با دکتر آذر اصلانی مقدم

ترمیم دندان شکسته با دکتر آذر اصلانی مقدم

درمان دندان شکسته چه قدر زمان می برد؟

درمان دندان های ضربه خورده شامل پروسه پیچیده ای است که لازم است در چندین جلسه انجام شود.

و کنترل های سالانه و ۵ ساله لازم است که بررسی شود زیرا امکان تحلیل ریشه این دندان ها پس از گذشت چند سال وجود دارد.

بنابراین بیمار باید تحت کنترل های متعدد باشد و زیر نظر متخصص ریشه دندان قرار بگیرد.

در اصل در تقسیم بندی های تخصصی این درمان ها به عهده ی متخصصین ریشه گذاشته شده است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان دندانی که شکسته، لق شده یا از دهان بیرون افتاده است می توانید بسوالات خود را در بخش دیدگاه از دکتر آذر اصلانی مقدم بپرسید. زیرا آگاهی والدین و مسئولین مدارس درباره ی چگونگی برخورد در این شرایط می تواند به بهبودی سریعتر کودکان کمک کند.

 

 

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + یک =