بهترین جایگزین روکش دندان ها

آیا درمانی به عنوان جایگزین روکش دندان ها وجود دارد؟ در این مقاله صحبت های دکتر آذر اصلانی مقدم درباره ی بهترین جایگزین روکش دندان ها را ملاحظه می کنید.

روکش دندان ها

در خیلی از مواقع طرح درمان پیشنهادی دندانپزشک برای دندان هایی که ساختار زیادی را از دست دادند، روکش کردن دندان است. این درحالی است که در اکثر مواقع این امکان وجود دارد که به جای روکش دندان، “بازسازی کامل تاج دندان با آمالگام یا کامپوزیت” انجام شود.

در طرح درمان روکش اولین مسئله قابل توجه این است که دیواره های عاجی و مینایی سالم دندان تراش می خورند .همین موضوع باعث تضعیف دندان می شود. هیچ ساختاری نمی تواند جایگزین بافت از دست رفته دندان شود. مسئله بعدی در کسب نتیجه مطلوب، دقت در تراش دندان و قالب گیری به عمل آمده از دندان تراش خورده توسط دندانپزشک است. البته دقت عمل لابراتواری که روکش دندان را می سازد نیز مسئله ی مهمی است.

بازسازی تاج دندان با دکتر آذر اصلانی مقدم

بازسازی کامل تاج دندان با دکتر آذر اصلانی مقدم

روکش دندان ها چه تفاوتی نسبت به بازسازی تاج دندان ها دارد؟

در اصل در فرایند ساخت روکش دندان نیاز به انجام کار لابراتواری خارج از مطب دندانپزشک است که دقت عمل آن خارج از کنترل دندانپزشک است. اگر روکش کاملا با دندان فيت نباشد و بین روکش و دندان فاصله ای وجود داشته باشد، همین مسئله باعث گیر مواد غذایی، تجمع باکتری و ریز نشت باکتری از فاصله موجود بین روکش و دندان می شود و در نتیجه عود پوسیدگی دندان از زیر روکش و التهاب لثه در ناحیه به وجود می آید و بیمار دائما از گیر غذایی و بوی بد دهان (بوی بد دهان را چگونه برطرف کنیم؟) شکایت دارد غافل از این که از زیر روکش نیز پوسیدگی در حال پیشرفت است.

هم چنین برای ساخت روکش نیاز به چند جلسه رفت و آمد بیمار وجود دارد و در اکثر مواقع امکان انجام بازسازی کامل تاج دندان با مواد ترمیمی به جای روکش دندان وجود دارد. این فرایند در یک جلسه حضور در مطب توسط خود دندانپزشک انجام می شود. درست است که این کار برای دندانپزشک زمان بر است و زمان زیادی صرف می شود ولی لزوما در دراز  مدت به نفع بیمار است.

بازسازی تاج دندان با دکتر آذر اصلانی مقدم

بازسازی کامل تاج دندان با دکتر آذر اصلانی مقدم

نحوه بازسازی کامل تاج دندان ها

با در نظر گرفتن طرح درمان مناسب، احاطه علمی و عملی دندانپزشک به انجام بازسازی کامل تاج دندان و استفاده از مواد ترمیمی مناسب این روش طول عمر دندان را همیشگی می کند. در فرایند “بازسازی تاج دندان” گاهی لازم است پست در ریشه دندان قرار داده شود. هدف از قرار دادن پست داخل ریشه دندان، ایجاد گیر برای نگه داری مواد ترمیمی است. این مواد ترمیمی تاج دندان را پر می کند. قرار دادن پست باعث تقویت ریشه دندان نمی شود و اتفاقا برعکس باعث تضعیف ریشه می شود، چرا که در حین قرار دادن پست داخل ریشه مقدار بیشتری از عاج داخل ریشه دندان برداشته می شود و هیچ ساختاری حتی پست هایی از جنس فلز یا فایبر پست نمی تواند استحکام ذاتی عاج دندان را داشته باشد. پس بهتر است در مواقعی که پالپ شام گیر کافی برای قرارگیری مواد ترمیمی را تامین می کند از قرار دادن پست داخل دندان خودداری شود.

نکات مهم در بازسازی کامل تاج دندان ها

قبل از شروع کار بازسازی کامل دندان، در دندان هایی که  ساختار زیادی از دست داده اند باید دیواره های ضعیف دندان کوتاه شود. در صورت کوتاه نشدن این دیواره های ضعیف، در آینده این ها مستعد شکستن در اثر نیرو هایی که برای  جویدن غذا صرف می شود، هستند. پس با کوتاه کردن دیواره های ضعیف و جایگزین کردن آن با مواد ترمیمی که دارای استحکام کافی هستند، نیاز به روکش کردن دندان وجود ندارد. در نهایت لازم است به این نکته توجه شود که داشتن دانش کافی، مهارت لازم، تجربه دندانپزشک و وجدان کاری عوامل تعیین کننده در به دست آوردن موفقیت در درمان های دندانپزشکی می باشد و استفاده از مواد مناسب دندانپزشکی در اصل مکمل مواردی است که در این باره ذکر شد.

نتیجه گیری

برای ترمیم دندان های پوسیده ی خود می توانید با مراجعه به مطب بهترین دندانپزشک از مناسب ترین روش درمان استفاده کنید و با هزینه ای به نسبت کمتر از روکش کردن دندان ها، با حفظ ساختار اصلی و مستحکم دندان خود، اقدام به بازسازی تاج دندان کنید.

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 4 =