سوال های شما از دکتر آذر اصلانی مقدم _متخصص عصب کشی

 

در این نوشتار به قصد راهنمایی شما عزیزان و پاسخ دکتر به سوال های شما عزیزان، چند نمونه از پرسش ها را همراه با پاسخ های تخصصی دکتر آذر اصلانی مقدم متخصص عصب کشی ثبت کرده ایم.

متداول ترین سوالات درباره عصب کشی دندان

سوال : دندان شماره ۱ سمت راست فک بالا یک ماه پس از عصب کشی درد خیلی شدید دارد آیا عصب کشی مجدد برای رفع ریشه فرعی لازم است؟علت این درد شدید پس از مراحل عصب کشی دندان چیست؟

دندان یک بالا هیچ گاه کانال اضافه ندارد و این فرضیه که درد دندان شما مربوط به این موضوع بوده است، صحت ندارد. باکتری های باقی مانده در دندان موجب آبسه می شود. راه حل این مشکل، درمان دو مرحله ای است. به این ترتیب که در مرحله اول داخل ریشه دوباره پاکسازی می شود. با استفاده از مواد آنتی بیوتیک که داخل ریشه گذاشته می شود، عفونت رفع شود و در جلسه جداگانه ای اقدام به پرکردن مجدد ریشه می شود. ضمنا تا زمانی که باکتری های داخل ریشه دندان حذف نشود این وضعیت باقی مانده و حتی ممکن است دندان دچار کیست ریشه دندان شود.

سوال: اگر مرحله ی پر کردن ریشه با استفاده از گوتاپرکا انجام نشود و بعد از باز کردن کانال، دندان فقط پانسمان شود، یعنی عصب کشی دندان به طور کامل انجام نشده است؟

خیلى وقت ها دندانپزشک درمان ریشه یا عصب کشى را در دو جلسه انجام می دهد. در جلسه اول صرفا کانال خالى می شود و در جلسه دوم با گوتا پرکا پر می شود. اگر ریشه دندان در رادیوگرافى خالى باشد، حتما به جلسه دوم براى تکمیل درمان ریشه نیاز است.

گوتاپرکا

گوتاپرکا برای پر کردن کانال دندان استفاده می شود_دکتر آذر اصلانی مقدم

سوال:اگر پس از عصب کشی و پر کردن عصب (تاج دندان پر نشده است)، چهل روز وقفه ایجاد شود. پانسمان در این مدت مشکل ایجاد نمی کند؟

پانسمان دندان بعد از عصب کشی دندان از یک هفته تا حداکثر یک ماه مشکلی ندارد. بعد از آن نشت باکتری از تاج دندان به ریشه صورت میگیرد و کانال ریشه به باکتری آلوذه می شود، پس حتما همین امروز فردا برای ترمیم تاج دندان مراجعه شود.

سوال: آیا می شود با دندانی که به تازگی عصب کشی شده است غذا خورد؟

چون پانسمان کامل سفت نشده است، پانسمان داخل دندان فرو می رود و حتى ممکن است پانسمان خارج شود. لزوما تا یک ساعت چیزی با آن سمت جویده نشود. بعد از یک ساعت غذا خوردن (البته نه ته دیگ) 🙂 و مسواک زدن مشکلی ندارد.

حدود یک هفته پس از عصب کشی، درد دندان در هنگام وارد شدن ضربه کوچک طبیعی است؟

این حساسیت در دق  بعد از درمان ریشه، تا چند روز طبیعی هست. می تواند به دلیل بلندى ترمیمى، آبسه دندان، التهاب در ناحیه و …. باشد. اگر مشکل با گذشت چند روز برطرف نشد، براى بررسى بیشتر به دندانپزشک مراجعه شود.

سوال: بعد از جلسه اول عصب کشی ماده سفیدی که در دندان قرار می دهند چیست و در مرحله دوم عصب کشی چه کاری انجام می شود؟

ماده سفید پانسمان موقت است. گاهى درمان روت کانال(عصب کشى) در دو جلسه انجام می شود و ریشه در جلسه دوم پر می شود.

سوال: احساس فشار و درد در دندان عصب کشی شده، نشانه مشکلی است؟

اصولا درد و احساسی متفاوت در فاصله دو جلسه درمان و یا حتى بعد از اتمام روت کانال طبیعى است. نگران نباشید و مسکن مصرف کنید. اگر درد و ناراحتی با وجود مصرف مسکن بیشتر از سه روز ادامه داشت و یا بیشتر شد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

سوال: بعد ازعصب کشی و خارج کردن پانسمان دندان، برای پر کردن از بی حسی استفاده می شود یا دیگر نیازی به بی حسی نیست؟

بى حسى در جلسه ترمیم دندان به جهت قرار دادن وسیله دور دندان و در ناحیه لثه اى لازم است.
همچنین تزریق بى حسى به مقدار زیادى باعث کاهش ترشح بزاق می شود و همین از وارد شدن بزاق به محل کار و آلوده شدن ناحیه با بزاق جلوگیرى می کند.

سوال: استفاده از قطره دنتول برای تسکین درد پس از عصب کشی توصیه می شود؟

درد دندان بعد از روت كانال (عصب كشى) طبيعى است. قطره دنتول براى دندان زنده موثر است ولى دندان روت كانال شده ديگر زنده نيست و نياز به استفاده از مسكن (ايبوبروفن، ژلوفن، استامينوفن، كديين) مي باشد. حتى اگر مجبور به استفاده هر ٤ ساعت يك بار بوديد مشكلى نيست.

سوال: رنگ آمالگام باید نقره‌ای باشد؟ چندتا از دندان های عقبی را با آمالگام پرکرده اما تقریبا سفید رنگ است. آیا مشکلی در ترکیبات وجود دارد؟

ترمیم آمالگام در ابتدا معمولا براق تر است. به مرور زمان حالت فلزى آن بیشتر مشخص می شود. داخل آمالگام جیوه وجود دارد ولى چون جیوه آن به صورت ملغمه است هیچ مشکلى براى سلامت ندارد.
ترمیم هاى آمالگام اگر بدرستى انجام شود اصولا ترمیم هاى ماندگارى هستند.

اگر هنگام عصب کشی، کانال دندان باز نشود ولی دندان را پر کنند مشکلی برای فرد ایجاد نمی شود؟

امکان این که این دندان در آینده دچار مشکل شود وجود دارد. در این صورت درمان مجدد ریشه انجام می شود. اگر ترمیم تاج دندان انجام شده است فعلا آن را دستکارى نکنید.
علامت مشکل دار شدن دندان در آینده به صورت آبسه خواهد بود.

اگر دندان عصب کشی شده پس از مدت زمان 5 سال مجدد درد بگیرد نیاز به عصب کشی مجدد دارد؟

اگر درد به صورت خودبخودى، حساسیت در دق می باشد به احتمال زیاد روت کانال قبلى مشکل دارد. تهیه رادیوگرافى تشخیص را قطعى تر می کند.

پس از باز شدن کانال دندان ها چگونه کیست از دندان (کیست دندان چیست؟)خارج می شود؟

در درمان مجدد ریشه کیست از دندان خارج نمی شود. با تدابیرى که انجام مى شود،کانال ریشه عارى از باکترى می شود. با این کار همانطور که کیست به مرور زمان ایجاد شده بود، به مرور زمان هم از بین می رود.
مصرف آنتى بیوتیک نمى تواند کیست را از بین ببرد. تا زمانی که باکترى ها از داخل کانال ریشه حذف نشوند، کیست برطرف نمى شود.

دکتر آذر اصلانی مقدم_ متخصص عصب کشی

بهبود کیست انتهای ریشه پس از شش ماه

سوال: آیا فردی که دندانش شکسته است دچار پوسیدگی دندان خواهد شد چون مینا دندان کنده شده است؟

شكستگى مختصر در حد مينا در صورتي كه به راحتى با مسواك تميز شود، دچار پوسيدگى نمي شود.

سوال: زمانی که کانال یک میلیمتر بلندتر عصب کشی شده است و مواد مخصوص عصب کشی وارد استخوان شده است باید چه کرد؟ باید آمپول دگزا تزریق کرد؟

این که مواد روت کانال مقداری از انتهای ریشه خارج شود، پیش می آید و به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند. البته شاید در روزهای اول کمی درد و ناراحتی داشته باشد.
چیزی که موفقیت درمان را در طولانی مدت تعیین می کند، فاکتورهای دیگری هستند که در این بحث نمی گنجد.
دگزامتازون مناسب زمانی است که درد و ناراحتی غیرقابل کنترل با مسکن ها باشد. در غیر این صورت دلیلی ندارد که از دگزامتازون استفاده شود.

سوال: دندان به عصب رسیده با مصرف میخک درمان می شود؟

گل میخک بدلیل داشتن ماده ای به نام اوژنول، خاصیت ضد درد دارد. درصورتیکه عصب دندان زنده باشد و بدلیل التهاب باعث درد شده باشد، مصرف گل میخک می تواند درد را به صورت موقت از بین ببرد. ولی این به معنای عدم مراجعه برای درمان دندان نیست کند. قطع شدن درد دندانی که به عصب رسیده است به معناى آن است که عصب دندان مرده است (نکروز شده است). مرحله بعدى آبسه کردن دندان است.

آبسه دندان

آبسه دندانی _ دکتر آذر اصلانی مقدم

سوال: زمانی که عصب دندان مرده است نیاز به عصب کشی دارد؟

وقتى هر بافت مرده اى در فضاى بسته قرار بگيرد در آينده دچار عفونت مي شود. عصب كشى يا روت كانال با حذف اين بافت مرده، جلوى عفونت آتى و تخريب بيشتر دندان در اثر پوسيدگى را مي گيرد.

سوال: دندان جلو کامل رشد نکرده و  فضای کوچک خالی به وجود آمده است و لثه هم قرمز شده و ورم کرده است. قابل درمان است؟

دندان رویش نیافته، دندان نیش دایمى می باشد و صرفا با درمان ارتودنسى به جاى خود برمی گردد.

سوال: دندانی که کیست دارد با کشیدن دندان از بین می رود یا ممکن است که در لثه باقی بماند؟

کیست دندان با کشیدن دندان و یا روت کانال تراپى (عصب کشى) از بین مى رود.

سوال: خارج شدن عفونت از دندان، قبل و بعد از عصب کشی به چه علتی است؟

خروج چرک به معنى این است که هنوز باکتری در ناحیه وجود دارد. پس تشخیص دندان عامل و یا روت کانال انجام شده کامل نیست.
به متخصص عصب کشى براى معاینه و تشخیص علت مراجعه کنید.

سوال: وقتی دندان ضربه خورده و لق است با اسپلینت یا ریتینر  می شود آن را ثابت نگه داشت؟

اسپلینت برای مدت مشخصی دندان لق شده در اثر ضربه را به دندان های کناری وصل می کند تا الیاف نازک اطراف دندان سر جای خود محکم شوند. دقت کنید “مدت مشخص” همیشگی نیست.

 

سوال: آیا پر کردن دندان با کامپوزیت ونیر و امالگام تاثیرى در مشکلات ریشه دندان دارد؟ آیا کامپوزیت به مرور زمان ریشه را در خود حل مى کند؟

اصلا اینطور نیست. به این معنا که نوع ماده ترمیمی تاثیری بر ریشه دندان ندارد. در اصل کیفیت کار یا درمان انجام شده بیشترین تاثیر رو دارد.

سوال: دندانی که دچار شکستگی افقی ریشه است و پس از گذشت مدت 8 هفته از اسپیلینت هنوز ثابت نشده است. درمانی دارد؟

در صورتی که لقی برطرف نشده همین نشانه عفونت است و نیاز به انجام روت کانال در قسمت کرونال دندان وجود دارد. لطفا رادیوگرافی را به متخصص نشان دهید.

سوال: دندانی که فقط با خوراکی شیرین احساس درد دارد ولی نسبت به سرما و گرما معمولی است. نیاز به عصب کشی دارد؟

خیر، این مشخصات درد نشان دهنده پوسیدگى دندان است و هنوز به عصب نرسیده است. زودتر نسبت به ترمیم دندان اقدام کنید.

در صورتی که سوال مد نظر شما در بین این سوالات نیست می توانید از طریق ایمیل خود در بخش دیدگاه سوالات خود را درج کرده و پاسخ را از همان طریق دریافت نمایید.

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

4 دیدگاه

  • باسلام لثه بالای دندان نیشم آبسه کرده بود دکتر آنتی بیوتیک دادن و عصب کشی کردن بعداز ۳ هفته هنوز مختصر لثه ملتهب و کمی متورم و مثل قبل است آیا طبیعی است ؟ممنون

    • بله. سه روز برای تصمیم گیری زود هست. اگر مشکل بیشتر از 10 روز طول کشید جای بررسی داره.

  • سلام، چگونه متوجه بشیم که هزینه ی برآورد شده از طرف دندانپزشک منطقی است

    • طبیعتا با توجه به مسایل اقتصادی هزینه، نقش مهمی داره. بطور کلی خدمتتون عرض میکنم، طبیعتا هزینه بسته به اینکه درمان در مطب خصوصی انجام میشه یا کلینیک، تجربه دندانپزشک چقدر هست، متخصص هست یا خیر، میتونه رنج مینیمم و ماگزیمم داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 2 =