انتخاب مسواک مناسب

انتخاب مسواک مناسب با جنسی مطابق با نیاز دندان ها یکی از اصول اولیه برای داشتن دندان هایی زیبا و سالم است. گاهی استفاده از یک مسواک نامناسب هرچند گران قیمت موجب آسیب دیدگی دندان و لثه می شود پس بایستی از مرواریدهای گرانقیمت داخل دهان با انتخاب مسواک خوب برای دندان محافظت کنیم.

مطالعه بیشتر: هر روز بهتر از دیروز

انتخاب مسواک

هر یک از ما در طول زندگی مان شاید بیش از صدها مسواک بخریم، مسواک هایی که احتمالا روزی دوبار با آن ها سروکار داریم و قرار است سلامت دهان و دندان ما را تضمین کنند. پس انتخاب یک مسواک مناسب و دانستن روش های درست مسواک زدن از نیازهای ضروری همه ماست.

مطالعه بیشتر: دندانپزشکی در بارداری

پس از بررسی برندهای مختلف مسواک به این نتیجه رسیدیم که:

 • هیچ یک از نیازهای بهداشتی دهان و دندان بیماران بدون پاسخ باقی نمانده است.
 • برای کلیه مشکلات دهان و دندان و نیازهای درمانی، راهکاری ارائه شده و محصولی طراحی شده است.
مسواک زدن زبان
مسواک زدن زبان

توضیحات دکتر آذر اصلانی مقدم در مورد انتخاب مسواک دندان :

برای بیمارانی که با افقی مسواک زدن لثه هایشان دچار مشکل شده اند، سیگنال مسواکی به نام ورتیکال اکسپرت را طراحی نموده که زوایای شانه های این مسواک به صورتی است که اگر بیمار ناخودآگاه مسواک زدن را به صورت افقی انجام داد حرکت عمودی را ایجاد خواهد کرد.پس حرکت ما به این صورت است که شانه‌های مسواک  را در مخازات لثه و دندان قرار می‌دهیم یک حرکت چرخشی کوچک  انجام می‌دهیم و به بالا. یک حرکت چرخشی کوچک  به بالا. اقلاً این کار را برای چندین بار در یک ناحیه که شامل دو یا سه دندان می‌شود انجام می‌دهیم.

مطالعه بیشتر: روش صحیح مسواک زدن

مسواک برای افرادی که مشکل لثه دارند

 

حالا یک بیماری هست که مشکل لثه دارد و هدفش این است که شیاری که بین دندان و لثه  قرار دارد را خیلی بهتر تمیز کند باز دوباره طراحی خاصی که وجود دارد من می‌خواهم توجه شمارا به این موضوع  جلب کنم که همه‌چیز برای اینکه به شما کمک کند وجود دارد مثلاً مسواک سیگنال و آکوا فرش. البته اگر می‌گویم مسواک سیگنال و آکوا فرش اکثر برندهای دیگر هم یک این‌چنین تدابیری داشتند من فقط این‌ها را پیدا کردم و این‌ها را نشان می‌دهم.

وگرنه در اکثر برندهایی که محصولات مسواک تولید می‌کنند حتماً همه این‌ها در نظر گرفته‌شده  است. به این صورت که یک شانه مسواک که بالا می‌آید درنهایت به چند شاخه تقسیم می‌شود و آن شاخه‌ها چون خیلی باریک‌تر هستند امکان اینکه وارد آن  شیار لثه‌ای شوند و آن ناحیه را که منبع تجمع باکتری‌هاست برای شما تمیز کنند حتماً  دارند.

ULTRA REACH

  

یک مسواک دیگر که در بین مسواک‌های سیگنال توجه من را جلب کرد مسواک ULTRA REACH هست مانوری که شرکت تولیدکننده روی این مسواک داده ازلحاظ طراحی خاصی است که دسته آن دارد هست  و ادعا کرده که کسی که ماشین‌های فراری را طراحی کرده است این مسواک را طراحی کرده است به این صورت که خیلی دسترسی خوبی به نواحی دور از دسترس به شما می‌دهد برای اینکه بتوانید نواحی خلفی را خیلی به‌خوبی تمیز کنید.

حتماً به شما توصیه می‌کنم قبل از اینکه مسواکی را خریداری کنید در همه سایت‌هایی که تولید محصولات بهداشتی دهان و دندان می‌کنند، مثل سیگنال، کرست، کل گیت، تریدنت، تریزا، همه آن‌ها به جزئیات در مورد خصوصیاتی که محصولات آن‌ها دارند در سایت خود توضیح می‌دهند. پس شما به‌راحتی می‌توانید بر اساس نیاز خود مسواکی را که دوست دارید پیدا کنید و بعد آن را تهیه کنید.

خصوصیات مسواک‌های پرو اکسپرت اورال بی

خصوصیات مسواک‌های پرو اکسپرت اورال بی این هست که این‌ها شانه‌های مسواک، زاویه باهم دارند و البته می‌گویم که در بقیه برندها هم حتماً این وجود دارد؛ که این زاویه داشتن باعث می‌شود که  درآن‌واحد که شما دارید یک حرکت را انجام می‌دهید انگار مسواک چندین حرکت را درروی چندین سطح دندان‌های  شما انجام می‌دهد.

پرواکسپرت کراس اکشن

 در مورد پرواکسپرت کراس اکشن یک‌لایه بیرونی دارد که این لایه بیرونی خاصیتی که دارد این است که آنتی باکتریال  هم هست. در مسواک‌ها  بازهم این خصوصیت (مثلاً من این نوع آکوا فرش را به شما نشان می‌دهم) که سر مسواک در دو زاویه مختلف طراحی‌شده و  بریستل ها  به‌صورت گرد هستند و این دو زاویه مختلف که در هد مسواک تعریف‌شده باعث می‌شود که باز دوباره دسترسی به نواحی که دسترسی در آن سخت است را برای بیمار آسان کند.

انواع مسواک از نظر نرمی

علاوه بر این بدانید که مسواک‌ها به دو صورت سافت، مدیوم  و حتی سوپر سافت، طراحی شدند؛ و مسواک‌های سافت و سوپر سافت بیشتر بیمارانی را پوشش می‌دهد که ناراحتی لثه دارند و می‌خواهند مسواک به آن نواحی که خیلی  دور از دسترس هست  دسترسی پیدا کند. بازهم تأکید می‌کنم قبل از اینکه مسواکی را تهیه کنید در مورد خصوصیات آن آگاهی داشته باشید. همه برندها مثل مسواک‌های  GUM و همه برندهای دندانی در مورد خصوصیات محصولات خود به جزئیات در سایت خود توضیح دادند و این باعث می‌شود که شما هر ناراحتی دارید بتوانید  به‌تناسب آن مشکل خود را برطرف کنید.

توضیحات دکتر آذر اصلانی مقدم در مورد انتخاب مسواک و خمیر دندان :

 توصیه می شود قبل از خرید محصولات دهان و دندان مثل مسواک و خمیر دندان در سایت شرکت های تولید کننده به مطالعه بپردازید و سایت هایی مثل
 • سیگنال
 • کرست
 • کُلگیت
 • تریدنت
 •   تریزا
را بررسی کنید. و مشخصات مسواک استاندارد را در نظر بگیرید.
دنا در حال استفاده از نخ دندان
دنا در حال استفاده از نخ دندان

نخ دندان

نخ دندان وسیله مکمل دندان برای تمیز نگه داشتن فاصله بین دو دندان است. نخ دندان مکمل مسواک زدن است. نخ دندان گیر غذایی دندان را می زداید.

انتخاب مسواک های فوکس:

برند فوکس مسواک های بین دندانی متنوعی دارد که یک مدل از آن در این تصویر نشان داده شده است این مسواک می تواند: 

 • به راحتی لای براکت های دندانی در دندان ارتودنسی وارد شده
 •   و لای بیریج ها و ایمپلنت ها را تمیز نماید.
 • به عبارت دیگر نواحی که گیر غذایی دارد با برس های بین دندانی به راحتی قابل تمیز کردن می باشد.

پلاک دندان:

 • یک لایه یا قشر چسبناک است که روی دندان ها می چسبد.
 •   میلیون ها باکتری را در بر می گیرید.
 • پلاک دندان را باید با مسواک و نخ دندان زدود.
 • در غیر این صورت، باکتری های پلاک سبب پوسیده شدن دندان ها و بروز بیماری های لثه می گردند.

استفاده از دهان‌شویه به عنوان جزء سوم بهداشت دهان و دندان، در کنار انتخاب مسواک و نخ‌دندان، توصیه می شود.


مشاوره دندانپزشکی و عصب کشی

مشاوره رایگان با دکتر آذر اصلانی مقدم

عضو انجمن دندانپزشکان آمریکا

دکتر اصلانی

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 7 =