انتخاب خمیر دندان

قبل از انتخاب خمیر دندان بخوانید

قبل از انتخاب خمیردندان بسته به نیازی که دارید می توانید اطلاعات زیادی در سایت شرکت های تولید کننده خمیر دندان کسب کنید. بعد از بدست آوردن اطلاعات اقدام به تهیه این محصولات نمایید. چون در حال حاضر خوشبختانه بازار ایران از این لحاظ مشکلی ندارد.

مطالعه بیشتر: روش صحیح مسواک زدن

خمیر دندان
خمیر دندان

همه محصولات بهداشت دهان و دندان به صورت خیلی کامل از داروخانه ها گرفته تا مراکز خرید مثلا شهروند وجود دارد. و در شلف هایی که مثلاً برای بهداشت دهان و دندان تعریف شده، همه محصولات به طور کامل وجود دارد و قبل از آن که بخواهید محصولی را تهیه کنید می توانید اطلاعات لازم در مورد خواص آن محصول(خمیر دندان ، مسواک ، دهانشویه ) و مزایای آن برای شما کسب کنید و این که چگونه می تواند ناراحتی شما را رفع کند.

 

 بازهم تأکید می‌کنم قبل از اینکه هر خمیردندانی تهیه کنید بسته به نیازی که دارید می‌توانید بروید به سایت‌هایی که خیلی کامل در مورد این خمیردندان‌ ها و خواص آن‌ها توضیح می‌دهند اول اطلاعات کامل را به دست بیاورید و بعد این‌ها را تهیه کنید چون الآن بازار ایران خوشبختانه از این لحاظ هیچ مشکلی ندارد و همه محصولات دندان‌پزشکی خیلی کامل از داروخانه‌ها گرفته تا مراکز خرید مثلاً شهروند وجود دارد و در شلف هایی که مثلاً برای بهداشت دهان و دندان تعریف‌شده است کاملاً همه محصولات وجود دارد و قبل از اینکه شما بخواهید محصولی را تهیه کنید قبلش حتماً اطلاعات لازم را در مورد اینکه این محصول چه خواصی دارد و چه کمک‌هایی می‌تواند بکند و چطور می‌تواند ناراحتی شمارا پوشش دهد اطلاعات کامل را به دست بیاورید. مرسی از توجه شما.

خمیر دندان حاوی آنتی اکسیدان

 

 • سیگنال خمیر دندان به نام اکسپرت پروتکشن دارد.
 • که علاوه بر داشتن سیترات زینک که یک ماده آنتی باکتریال است.
 • حاوی ویتامین E نیز می باشد که یک آنتی اکسیدان بوده،
 • و می تواند از دندان در برابر رادیکال های آزاد دفاع کند.

خمیر دندان های ضدپوسیدگی چگونه عمل می کنند؟

 

 • برخی از خمیر دندان ها ضد پوسیدگی یا anti-cavity یا cavity fighter هستند.
 • به آن معنا که با پوسیدگی دندان مبارزه می کنند.
 • سد اول دفاعی دندان برای مبارزه با پوسیدگی دندان، مینای دندان است.
 • بنابراين اگر مینای دندان تقویت شود خمیر دندان استفاده شده موفق بوده است.
 • این خمیر دندان ها ادعا می کنند که در داخل ساختارشان بیش از 1000 ppm فلوراید دارند.
 • همچنین، در داخل فرمولاسیون این محصولات، مواد معدنی وجود دارد که اجزای تشکیل دهنده مینای دندان هستند.
 • ترکیبات میکروکلسیم نیز وجود دارد که باعث می شود ساختار مینایی دندان که اولین سد دفاعی در برابر اسید تولید شده توسط باکتری ها می باشد تقویت شود.
 • خصوصاً در بیمارانی که شدت پوسیدگی بالایی دارند می تواند جلوی پوسیدگی مینای دندان را بگیرد.

خمیر دندان برای سفید کردن فوری دندان

 

سیگنال محصول خمیر دندان به نام white now دارد که ادعا می کند به صورت آنی و فوری می تواند رنگ های دندانی را از بین ببرد. به این صورت که یک لایه آبی رنگی روی سطح دندان ایجاد می کند و این لایه آبی رنگ یک جلوه بصری یا خطای دید ایجاد می کند که رنگ زرد دندان ها را پوشش می دهد و به صورت آنی و فوری موجب سفید تر به نظر آمدن رنگ دندان ها می شود.

خمیردندان های سفید کننده با داشتن خواص مکانیک ( با داشتن ذرات ساینده سیلیکا) و شیمیایی دندانها را سفید می کنند.

خمیر دندان برای ترشی خورها

 

 • در میان محصولات بهداشت دهان و دندان برند سنسوداین خمیر دندان به نام pronamel دارد.
 • ویژگی خاص آن براى بیمارانی است که در رژیم غذاییشان ترشی های زیادی مصرف می کنند (لیموترش) و این موجب خوردگی با اسید یا اسیدایروژن دندان می شود.
 • به آن معنا که مینای دندان تحت تاثیر اسيدهاى خوراكى ويژگى خود را از دست داده
 • و قابلیت دفاع در برابر باکتری ها را نخواهد داشت.
 • پرونامل مینای دندان را در این بیماران تقویت می کند.

خمیر دندان های ضدحساسیت حاوی چه ترکیباتی هستند؟

 

بسیاری از برندها خمیردندان هایی به نام sensitive یا حساس دارند. کاری که خمیردندان های سنسیتیو انجام می دهد آن است که با برخورداری از سیترات پتاسیم یا نیترات پتاسیم می توانند پایانه های عصبی دندان را بی حس نموده و غیر حساس نماید. برند sensodyne روی ویژگی حساسیتی دندان تمرکز ویژه ای دارد. داخل خمیر دندان سنسوداین موادی وجود دارد که علاوه بر سایش اندکی که در عاج دندان ایجاد می کند حساسیت دندان را نیز از بین می برد.

خمیردندان هایی که حساسیت را از بین می برند، مى توانند به طور روزمره استفاده شوند. این خمیردندان ها را همچنین می توان به صورت موضعی در نواحی که حساسیت وجود دارد استفاده نمود. به این صورت که خمیردندان را مثل پماد در آن ناحیه قرار دهیم تا این خمیر دندان بتواند اثر ضد حساسیتی خود را به صورت موضعی اعمال نماید. این ترکیبات سلول های عاجی را seal می کنند یا می بندند و به این ترتیب با حساسیت دندان مقابله می کند.

خمیر دندان های توتال برای نیازهای روزمره

 

به طور کلی همه برندهای تولید کننده خمیر دندان یک مدل خمیردندان به نام توتال یا کامپیلیت يا intensive دارند. این خمیردندان ها همه نیازهای دندانی را شامل می شود. مثلاً این که ضد پوسیدگی و ضد باکتری هستند، بوی خوشی در دهان تولید می کنند، دندان ها را سفید می کنند، لثه ها را تقویت می کنند یا باعث تقویت مینای دندان می شوند. این خمیر دندان ها برای افرادی طراحی شده که نیاز دندانی ویژه ای ندارند و فقط می خواهند به صورت روزمره بهداشت دهان و دندان خودشان را رعایت کنند.

خمیر دندان برای سیگاری ها

سری بعدی خمیردندان‌ها برای کسانی ایجادشده است که سیگاری هستند رژیم غذایی خاصی دارند که باعث ایجاد رنگ‌دانه‌های خارجی زیادی روی دندان‌های آن‌ها می‌شود و یا اینکه بلیچینگ انجام دادند و می‌خواهند این تأثیر دندان بلیچینگ شان طولانی‌مدت تر روی دندان‌هایشان باقی بماند. این خمیردندان‌ها ساینده‌های بیشتری دارند و یا از مواد و آنزیم‌هایی استفاده کردند که می‌تواند این رنگ‌دانه‌هایی که روی دندان‌ها تشکیل‌شده است را حل کند و از بین ببرد.

خمیر دندان برای افرادی که مشکل لثه دارند

 به‌علاوه لاین G.U.M ادعا می‌کند خمیردندان‌های سفیدکننده‌ای که تولید می‌کند کانی‌های سیلیکای گرد دارند و درنتیجه علاوه بر این‌که دندان را سفید می‌کند سایش کمتری در مینای دندان ایجاد می‌کند بعضی از خمیردندان‌ها هستند که هدف آنها  لثه است در بیمارانی که ناراحتی لثه دارند جراحی لثه انجام دادند خونریزی لثه دارند و یا لثه‌های خون‌چکانی دارند. داخل ترکیب این خمیردندان‌ها زینک وجود دارد که زینک یک ماده آنتی باکتریال هست که می‌تواند هم با باکتری‌هایی که بیماری لثه ایجاد می‌کنند و هم باکتری‌هایی که تولید اسید روی دندان می‌کنند مقابله کنند و این مشکل را برطرف بکند.

خمیر دندان برای افرادی که ارتودنسی انجام داده اند

لاین دندانی GUM وorthokine  لاین‌هایی هستند که خیلی با دقت نظر در مورد بیمارانی که ارتودنسی انجام می‌دهند محصولات دندان‌پزشکی تولید کردند. چون بیمارانی که ارتودنسی انجام می‌دهند طبیعتاً گیر غذایی بیشتری دارند و باید سطح بهداشت خود را بالاتر ببرند. در لاین GUM خمیردندانی برای این بیماران وجود دارد کهppm 1490 فلوراید دارد و این باعث می‌شود که آن لکه‌های سفیدی که دور براکت ها ممکن است ایجاد شود در اثر ارتودنسی از آن پیشگیری شود.

علاوه بر این GUM و orthokine محصولات بسیار متنوع‌تری ازلحاظ دهان‌شویه، مسواک، نخ دندان و غیره برای بیمارانی که ارتودنسی می‌کنند دارند و درنتیجه باعث می‌شود که در پایان ارتودنسی بیمار دچار پوسیدگی‌های اضافه‌ای به خاطر اینکه گیر غذایی بیشتری دارد نشده باشد.

خمیر دندان DEEP CLEAN از برند اورال بی (Oral-B)

 اورال بی (Oral-B) یک محصولی دارد به نام DEEP CLEAN به این صورت که ریزدانه‌هایی که در این خمیردندان وجود دارد 4 تا 5 برابر کوچک‌تر از حتی ریزدانه‌هایی است در سایر محصولات اورال بی‌وجود دارد و این باعث می‌شود که خمیردندان به نواحی که خیلی دسترسی به آن مشکل است مثل پاکتی که بین لثه و دندان وجود دارد دسترسی پیدا کند و خصوصاً در بیمارانی که ناراحتی لثه دارند بتواند برود این نواحی را تمیز کند.

ترکیب فلوراید

 ترکیب فلورایدی که خمیردندان‌ها دارند ازلحاظ نوع فلورایدی که در داخل آن‌ها وجود دارد خیلی می‌تواند متفاوت باشد؛ مثلاً اگر نوع فلوراید از نوع استانوس فلوراید باشد این باعث می‌شود که این نوع فلوراید خیلی توانایی بیشتری برای اینکه برود با کلسیم روی مینا باند شود و مینا را خیلی قوی‌تر کند دارد که در اصل مارک اورال بی یکی از ادعاهایی که دارد این است که فلورایدی که داخلش وجود دارد از نوع استانوس فلوراید هست.

خمیر دندان فارمد

 به‌عنوان حسن ختام می‌خواهم در مورد یک خمیردندان ایرانی به نام فارمد صحبت کنم که این خمیردندان را در سایت انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران هم در موردش صحبت شده این خمیردندان ایرانی هم مثل بقیه خمیردندان‌هایی که در کشورهای دیگر هم وجود دارد که خیلی مانور می‌دهند که همه لاین‌ها و همه نیازها را در نظر گرفتند این خمیردندان هم به‌صورت ژل تولیدشده است و هم برای بیمارانی که حساسیت لثه دارند محصول دارد و هم برای بیمارانی که می‌خواهند خمیر دندان آن‌ها خاصیت سفیدکنندگی داشته باشد محصول دارد خمیردندان فارمد همه این زیرگروه‌ها را در نظر گرفته و لاین ایرانی کاملی هست.

مطالعه بیشتر: انتخاب مسواک مناسب


مشاوره دندانپزشکی و عصب کشی

مشاوره رایگان با دکتر آذر اصلانی مقدم

عضو انجمن دندانپزشکان آمریکا

دکتر اصلانی

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =