كامپوزيت ونير | مزایای کامپوزیت ونیر

با توجه به اقبالی که این روزها انجام درمان های زیبایی دارد، در مقاله پیش رو در مورد کامپوزیت ونیر با شما بیشتر صحبت میکنیم. در این مطب به بررسی جهات مختلف این نوع از درمان زیبایی میپردازیم و در نهایت تصاویر تعدادی از افرادی که این کار را انجام دادند مشاهده میکنیم.

کامپوزیت ونیر چیست؟

 کامپوزیت ونیر یک روش درمانی محافظه‌کارانه برای ایجاد زیبایی در دندان‌های قدامی هست. در این روش می‌توان بدرنگی‌ها، بدشکلی‌ها و نامنظمی‌های کم دندانی را با کارهای ترمیمی زیبایی، برطرف کرد. در این حالت، یک‌لایه کامپوزیت (مواد همرنگ دندان(روی مینای دندان قرار می‌گیرد. در حال حاضر مواد کامپوزیتی از لحاظ ترکیبات بسیار پیشرفت کرده‌اند و می‌توانند از لحاظ کیفیت و کمیت، ظاهر و استحکام کافی داشته باشند.

مطالعه بیشتر: مراحل عصب کشی دندان

بهترین کاندیدا برای انجام ونیر کامپوزیت چه کسانی هستند؟

 • کسانی که دندان هایشان نامرتبی مختصری دارد.
 • کسانی که دندان هایشان بدرنگ است.
 • کسانی که دندانشان دچار شکستگی شده و یا لب پر است.
 • کسانی که دندان هایشان کوتاه و کوچک است.
 • کسانی که دندان هایشان فرم زیبایی ندارد.

 

کامپوریت ونیر

کامپوریت ونیر

استحکام و دوام کامپوزیت ونیر

در صورتی که دندانپزشک دانش لازم و زیبایی شناختی کافی و مهارت دست لازم را داشته باشد و ترمیم زیبایی به طور علمی برای شما انجام دهد و شما بهداشت لازم و کافی را رعایت کنید، طول عمر کامپوزیت ونیر سالهای سال است. در صورت شکستن و یا لب پر شدن دندان به دلیل ضربه و برخورد جسم سخت امکان ترمیم کامپوزیت وجود دارد. لازم به ذکر است که در صورت رعایت نکردن بهداشت، دندان امکان پوسیده شدن دارد. باید بدانید که پوسیدگی ایجاد شده در اثر عدم رعایت لازم و کافی بهداشت، هیچ ربطی به استفاده از کامپوزیت و یا سایر روش های زیبا سازی دندان ندارد.

مزایای کامپوزیت ونیر :

1- اولين مزيت کامپوزیت ونیر اين است كه درمان در يك جلسه در مطب دندانپزشكى توسط دندانپزشك انجام ميشود. درنتيجه نياز به كار لابراتوارى و قالبگيرى ندارد. در اصل كامپوزيت توسط مواد باندينگ به طور مستقيم روى دندان قرار ميگيرد. سپس كامپوزيت توسط نور آبى ست ميشود.

مهارت، دانش و زيبايى شناختى دندانپزشك، شكل و حالت طبيعى به كامپوزيت قرار گرفته روى دندان مى دهد. در اصل هنر دست دندانپزشك طرح لبخندى زيبا، آناتوميك و طبيعى ميسازد. پس در يك كلام دندانپزشك به عنوان كاربر در صورت دارا بودن مهارت و تجربه كافى ميتواند نتيجه مطلوب را براى مراجعه كننده بدست بياورد. بهترين كيفيت مواد در دست كاربر بدون مهارت و دانش نتيجه مطلوبى بدست نمى دهد.

بعد از قرار دادن و شكل دادن كامپوزيت، مرحله پرداخت آغاز مى شود. با اينكار كامپوزيت در حد بدست آوردن سطح صيقلى، مانند ميناى دندان پاليش مى شود.

2- مزيت دوم اين روش اين است كه غير تهاجمى مى باشد.

به اين معنى كه دندان تراش نمى خورد و یا تراش بسیار ناچیزی می خورد و بعد از برداشت كامپوزيت، دندان به حالت اوليه برمى گردد.

 • در اصل هيچ تغيير شكل دايمى در دندان ايجاد نمى شود.
 • تراش خوردن دندان براى روكش، باعث آسيب به ساختار محكم دندان می‌شود. درنتيجه مشكلات بعدى مثل حساسيت، پوسيدگى (خصوصاً زير روكش دندان ) و آسيب به پالپ دندان بسيار محتمل است.
 • پس کامپوزیت ونیر يك درمان ايمن و قابل‌برگشت هست.

  3-همچنين درمان کامپوزیت ونیر ارزان تر از جايگزين هايى مانند پرسلن ونيرها مى باشد.

 

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

معایب کامپوزیت ونیر:

هر یک از روش هایی که برای زیبا سازی دندان مورد استفاده قرار میگیرد دارای معایبی نیز هست.

 • از معایب کامپوزیت ونیر این است که نسبت به لمینیت امکان رنگ پذیری آن بیشتر است. محافظت از دندان و رعایت نکات بهداشتی مانند مسواک زدن به موقع میتواند این روند را متوقف کند.

 

طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟

 طول عمر کامپوزیت ونیر مانند هر درمان ديگرى بستگى به اين دارد كه شما چگونه از آن محافظت می‌کنید. درصورتی‌که بيمار دندان‌قروچه داشته باشد، احتمال لب پر شدن و يا ايجاد ترك وجود دارد. دقیقاً مانند دندان طبيعى. بررسى در مورد روابط فكى بيمار و وجود دندان‌قروچه در جلسه ويزيت اوليه توسط دندان‌پزشک صورت می‌گیرد. در اين جلسه اوليه همه مزايا و معايب اين درمان در مراجعه‌کننده بررسى می‌شود. در واقع طرح درمان در همه مراجعه‌کنندگان به یک‌شکل نیست و فاكتورهاى مختلفى پيش روى دندان‌پزشک براى انتخاب بهترين روش درمان وجود دارد.

مراقبت های بعد از انجام ونیر کامپوزیت دندان

 • بعد از انجام ونیر کامپوزیت به صورت مرتب مسواک بزنید.
 • از خوردن آجیل های سفت و سخت که ممکن است به دندانتان آسیب بزند خودداری کنید. (پوست پسته و بادام را با دندانتان نشکنید.)
 • بعد از خوردن خوراکی هایی که باعث رنگ گیری دندانتان میشود مانند چای و قهوه حتما مسواک بزنید تا رنگ دندانتان بعد از مدتی تغییر نکند.
 • هر چند وقت یکبار دندانتان را پولیش کنید.
 • استفاده مکرر از نخ دندان را فراموش نکنید.
 • هر چند وقت یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

آیا کامپوزیت ونیر باعث بوی بد دهان می شود؟

خیر. اگر شما بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و دندانپزشک کار خود را به خوبی انجام داده باشد به طوری که

 • فاصله و درزی میان پوسته ونیر و دندان نباشد
 • و یا مواد همرنگ دندان روی لثه سر ریز نشده باشد
 • کامپوزیت ونیر گیر غذایی ایجاد نکرده باشد، دهان بوی بد نخواهد گرفت.

هزینه ونیر کامپوزیت چقدر است؟

هزینه وینر کامپوزیت با توجه به دندان هر فرد و کار هایی که باید بر روی آن انجام شود متفاوت است. بهتر است در جلسات مشاوره و ویزیت در مورد هزینه این کار با متخصص دندانپزشک صحبت کنید.

 

کامپوزیت ونیر (نمونه یک)

در این مراجعه کننده بین دندانهای قدامی فک پایین فضاهای زیادی وجود دارد. بیمار تمایل به درمان ارتودنسی ندارد.  بعد از انجام بررسی های لازم مشخص شد امکان انجام کامپوزیت برای ایشان وجود دارد.

 

فضاهای بین دندانی در یک جلسه 4 ساعته بسته شده است.فرم آناتومیک دندان رعایت شده است. به نحوی که کامپوزیت روی لثه قرار نگیرد. در این حالت نخ دندان کشیدن به طور معمول به راحتی قابل انجام است و التهاب لثه ایجاد نمی شود.

انتظارات بیمار برآورده شده است و امکان لبخند بدون جلب توجه فضاهای سیاه بین دندانی برای بیمار بوجود آمده است.

کامپوزیت ونیر (نمونه دوم)

مراجعه کننده نوجوانی است که در گذشته دچار ضربه دندانی شده است. دندان در زمان ضربه ترمیم شده است. بعد از گذشت زمان، دندان آبسه کرده است و همچنین دچار تغییر رنگ شده است. طرح درمان شامل انجام روت کانال تراپی، بلیچینگ، تعویض ترمیم قبلی می باشد.

 

درمان آبسه انتهای ریشه ( با درمان ریشه یا عصب کشی)، سفید کردن دندان (حتی یک پرده سفیدتر به دلیل احتمال اندکی بازگشت بدرنگی قبلی) و درمان ترمیمی زیبایی با رعایت آناتومی دندان در سن نوجوانی، باعث شده نتیجه درمان برای نوجوان اعتماد به نفس کافی به ارمغان بیاورد.

ویدیو مرتبط: فیلم واقعی عصب کشی دندان


کامپوزیت ونیر (نمونه سه)

درمان آبسه انتهای ریشه

تغییرات جزیی که توسط کامپوزیت ها روی دندان انجام می شود، می تواند تاثیر چشمگیری در زیبایی لبخند شما داشته باشد. در این مراجعه کننده اصلاح لبه پریده دندان با کامپوزیت، زیبایی لبخند را دو چندان کرده است.


کامپوزیت ونیر (نمونه چهار)

قبل از کامپوزیت ونیر
بعد از کامپوزیت ونیر
قبل از کامپوزیت ونیر
بعد از کامپوزیت ونیر

 


مشاوره دندانپزشکی و عصب کشی

مشاوره رایگان با دکتر آذر اصلانی مقدم

عضو انجمن دندانپزشکان آمریکا

دکتر اصلانی

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =