گیتس گلیدن و مزایا و ملاحظات

گیتس گلیدن، gates glidden مزایا و ملاحظات آن: از سری ویدئوهای آموزش های تخصصی سایت دکتر آذر اصلانی مقدم اندودنتیست (متخصص درمان ریشه دندان). ویژه دندانپزشکان

گیتس گلیدن

توضیحات دکتر آذر اصلانی در مورد تکنیک های گیتس گلیدن

برای آماده سازی کانال دو روش کلی وجود دارد:

1- آماده سازی از ناحیه اپیکال شروع شده و به ناحیه کرونال ختم می شود.

2- از ناحیه کرونال شروع می کنیم و به ناحیه اپیکال می رسیم.

دکتر اصلانی برای آماده سازی کانال ابتدا ناحیه کرونال را آماده می کند. مزیت این روش آن است که

حجم زیادی از بافت پالپی و بافت نکروتیک موجود در ناحیه کرونال قبل از رفتن به ناحیه اپیکال حذف می شود.

بنابراین بافت نکروتیک و دبری ها به ناحیه اپیکال وارد نخواهد شد. برای این کار وسایل مختلفی وجود دارد که یکی از ان ها گیتس گلیدن ها هستند.

اوریفیس شیپرهای روتاری، دسته دیگر ابزارها برای این منظور می باشند. روش منتخب دکتر آذر اصلانی، گیتس گلیدن است. برای مشاهده دلیل ها و مزایا، این ویدئو را ببینید.  

مطالعه بیشتر : مراحل عصب کشی دندان

دکتر اصلانی برای آماده سازی کانال ابتدا ناحیه کرونال را آماده می کند. (فیلم عصب کشی دندان را ببینید)برای این کار وسایل مختلفی وجود دارد که یکی از ان ها گیتس گلیدن، ها هستند. اوریفیس شیپرهای روتاری، دسته دیگر ابزارها برای این منظور می باشند. روش منتخب دکتر آذر اصلانی مقدم، گیتس گلیدن است.

بیشتر بخوانید : روکش دندان

نکات استفاده از gates glidden

  • اناتومی خروج کانال
  • توجه به زاویه ورود گیتس
  • باچه حالتی گیتس را خارج کنیم.

gates glidden روش منتخب دکتر آذر اصلانی برای آماده سازی کانال دندان است.

دکتر آذر اصلانی در حال توضیح در مورد انواع گیتس گلیدن

منتها شاید این نگرانی در ذهن شما وجود داشته باشد که استفاده از گیتس گلیدن خیلی مخاطرات خودش را دارد و احتمال ایجاد لج یا پرفروشن بالا می‌رود. البته این می‌تواند درست باشد اگر شما این وسیله را به‌درستی از آن استفاده نکنید و 1 2 3 استفاده از آن را مراعات نکنید؛ که ما در این پرزنتیشین می‌خواهیم به همین‌ها بپردازیم.

ساختار گیتس گلیدن

 اولین مسئله در مورد اینکه هر وسیله‌ای را بخواهیم استفاده کنیم باید بدانیم که احاطه کامل روی آن ساختار داشته باشیم. در مورداستفاده از گیتس ما باید در مورد آناتومی خروج کانال از کف پالپ شامبر آگاهی کامل داشته باشیم و بدانیم که این زاویه خروج هیچ‌وقت یک خط مستقیم نیست. همان‌طور که وقتی ما initional file را داخل کانال می‌گذاریم هیچ موقع initional file ما روی کاسب هم نام خود قرار نمی‌گیرد و همیشه دارد با یک زاویه‌ای از کانال خارج می‌شود.

پس زاویه ورود گیتس گلیدن (gates glidden) به داخل کانال باید از این زاویه تبعیت کند وگرنه اگر ما به‌طور مستقیم گیتس را داخل کانال کنیم در همان ناحیه کرونال کانال یک miss hap یا لج ایجاد کرده‌ایم که در مراحل بعدی کار ما را سخت می‌کند چون هر دفعه بخواهیم داخل کانال شویم باید این لج را رد بکنیم.این مسئله در یک‌دندانی مثل دندان مولر ماگزیلا و ریشه مزیو باکال خیلی پررنگ‌تر می‌شود پس در ریشه مزیو باکال مولر مگزیلا ما باید گیتس را به‌صورت دیستالی وارد کانال بکنیم. اگر این زاویه یک‌کم مستقیم‌تر شود این میس هپ در این ناحیه حتماً ایجاد خواهد شد.

زاویه ورود گیتس گلیدن

مسئله دوم در مورداستفاده از گیتس این هست که اگر زاویه ورود ما زاویه درستی باشد. گیتس بدون هیچ نیرویی مسیر خود را طی می‌کند پس اگر ما داریم force وارد می‌کنیم برای واردکردن گیتس داخل کانال باید بدانیم که یکجایی از کار ایراد دارد. من از گیتس شماره 2 استفاده می‌کنم و بعد می‌روم سراغ گیتس 3 و 4. معمولاً گیتس شماره 4 در دور اول استفاده از گیتس به‌اندازه یک هد و یا به‌اندازه نصف اندازه یک هد وارد کانال خواهد شد.

حالت خروج گیتس گلیدن از کانال

نکته سوم در مورداستفاده از گیتس این هست که با چه حالتی گیتس را از کانال خارج کنیم. به‌خوبی می‌دانید که خاصیت برندگی گیتس حین خارج شدن از کانال اعمال می‌شود پس این باعث می‌شود که ما بدانیم چه دیواره‌ای را می‌خواهیم برداریم و موقع خارج کردن گیتس را به آن دیواره به‌صورت یک حرکت براشینگ بکشیم و خارج کنیم این باعث می‌شود که وقتی به‌صورت توالی 2، 3، 4 دقیقه از گیتس استفاده می‌کنیم این دیواره مثلثی شکلی که در این ناحیه داریم و در فرضاً مولر مگزیلا داریم حذف شود؛ و این حذف شدن باعث می‌شود که ما یک دسترسی مستقیم‌الخطی به ناحیه اپیکال که در اصل مدنظر ما هست داشته باشیم.

پس خصوصاً در مولر مندیبل ما می‌توانیم از این ناحیه لج دوری‌کنیم؛ یعنی این ناحیه هست که خیلی دیواره نازکی دارد و احتمال پرفروشن در این ناحیه بالا هست پس ما وقتی گیتس راداریم خارج می‌کنیم به‌صورت یک حرکت براشینگ این گیتس را به دیواره مقابل می‌کشیم و خارج می‌کنیم.

شکستن گیتس گلیدن

یک خبر خوب در مورد گیتس این هست که گیتس هیچ‌وقت از ناحیه سر آن نمی‌شکند؛ و همیشه از ناحیه نزدیک به شنک که ضعیف‌ترین ناحیه گیتس هست می‌شکند. برخلاف وسایل روتاری که نوک آن‌ها داخل کانال می‌شکند و خوب رد کردن آن خیلی سخت خواهد شد. ما باید بدانیم که به‌عنوان یک کلینیسین قبل از اینکه هر وسیله‌ای را ما داخل کانال و داخل دهان بیمار از آن استفاده کنیم بخواهیم مهارت را در آنجا به دست بیاوریم باید این مهارت را به‌صورت اکسترا اورالی به دست بیاوریم. به این صورت که به‌راحتی یک‌دندان را مالت می‌کنیم و آن حرکت‌های دست لازم را تمرین می‌کنیم و بعد داخل دهان بیمار از گیتس استفاده می‌کنیم.

پرزنتیشن بعدی

در پرزنتیشن های بعدی ما وارد مراحل بعدی آماده‌سازی کانال می‌شویم و به ناحیه اپیکال که خوب مدنظر ما هست نزدیک‌تر می‌شویم. من هدفم این هست که با این ویدئوها انجام درمان روت کانال تراپی برای شما خیلی قابل پیش‌بینی تر شود درنتیجه آن را خیلی راحت‌تر انجام دهیم امیدوارم که بتوانم به شما کمک کنم. خیلی ممنون از توجه شما.

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =