بوی بد دهان را چگونه بر طرف کنیم؟

بوی بد دهان
بوی بد دهان

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بوی بدی از دهان خارج شود و این موضوع برای خود فرد و اطرافیان بسیار آزاردهنده است، در ادامه به مهمترین دلایل آن اشاره خواهیم کرد:

دلایل دهانی ایجاد بوی بد دهان

اولین و محتمل ترین دلیلی که برای ایجاد هالیتوزیس یا بوی بد دهان وجود دارد مصرف مواد غذایی بودار، مصرف دخانیات و الکل و بیماری لثه است.

بیماری لثه به این صورت است که لثه قرمز و خون چکان می شود و در اثر کوچکترین تحریکی مثل مسواک زدن، خونریزی از آن آغاز می شود و دیگر لثه آن حالت صورتی و سفت خودش را ندارد. باکتری هایی که در بیماری های لثه دخیل هستند باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند.

دومین دلیل ایجاد هالیتوزیس پوسیدگی ها خصوصاً از نوع بین دندانی هست. پوسیدگی های بین دندانی باعث ایجاد گیر غذایی می شوند  و گیر غذایی باعث تولید سولفید هیدروژن می شود و بوی بد دهان را ایجاد می کند.

پروتز ها و بریج ها هم در صورتی که باعث ایجاد گیر غذایی شوند مشکل Halitosis  را ایجاد می کنند.

مطالعه بیشتر: پوسیدگی دندان چیست؟

مشکلات سیستمیک و ایجاد بوی بد دهان

بعد از دلائل دهانی، مشکلات سیستمیک یا عمومی بدن، مثل بیماری های سیستمیک میتوانند باعث بوی بد دهان شوند:

  •  ناراحتی کبدی
  • اسیدوز ناشی از دیابت
  • بالا رفتن اوره خون به دلیل نارسایی های کلیوی
  • التهاب مزمن لوزه ها و سیسنوس ها خصوصا سیسنوس های فک بالا
  • مشکلات مجاری تنفسی
  • و در نهایت گرسنگی می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان شوند.

پس طبیعتاً با توجه به اینکه دلائل اصلی ایجاد هالیتوزیس دلائل دهانی و دندانی هستند اولین کار بررسی سلامت این ناحیه توسط دندانپزشک هست.

مطالعه بیشتر: پلاک دندان و روش های مقابله با آن

چگونه بوی بد دهان را برطرف کنیم ؟

اول از همه رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن جهت از بین بردن هرگونه گیر غذایی. تمیز کردن زیر پروتز های دندنی و بین ایمپلنت و دندان. مهم است بدانید که سطح پشتی زبان به دلیل وجود پرزهای چشایی و گیر غذایی که ایجاد می کند باعث تجمع باکتری ها می شود و تجمع باکتری ها و تولید سولفید هیدروژن باعث ایجاد هالیتوزیس می شود، پس مسواک زدن سطح پشتی زبان با کاهش تجمع باکتری ها می تواند به مقدار زیادی جلوی بد بویی دهان را بگیرد.

هالیتوزیس چیست ؟

خوبه بدونید هالیتوزیس (Halitosis  ) یا  بوی بد دهان مشکلی هست که بیشتر وقت ها  اول اطرافیان آدم متوجهش میشن وآن را به آدم  یاد آوری می کنن . اینکه صبح از خواب بیدار بشید و این احساس رو داشته باشید عجیب نیست. علت هالیتوزیس در صبح این است که  چون در طول شب جریان بزاق کاهش پیدا می کند و کلاً هر مشکلی که باعث کاهش جریان بزاق شود باعث ایجاد هالیتوزیس می شود.

 

2 دیدگاه

  • من چند سال پیش دندانهایم رو روکش کردم، الان یکی از آن دندان‌ها کیست کرده و التهاب کرده و احساس میکنم حتی زیر چشمم خارش داره، درمانش چیست، چکار کنم.
    ممنونم از لطف و پاسخگویی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =