مسواک زدن کودکان و نخ دندان زدن برای کودکان

در این ویدیو روش صحیح مسواک زدن کودکان و نخ دندان زدن برای کودکان توضیح داده شده است.

مطالعه بیشتر: مراقبت از دندان کودک

مسواک زدن کودکان از زبان دنا

  • دنا دختر 7 ساله ای است که هر شب دندان هایش را مسواک می زند.
  • از نکات جالب در این ویدئو استفاده از ایده ساعت شنی برای اندازه گیری زمان مناسب برای مسواک زدن بود.
  • از دنا پرسیده می شود که وقتهایی که نمی تواند مسواک بزند چه کار می کند.
  • دنا می گوید که به جای مسواک زدن، آدامس می جود.
  • دو نوع نخ دندان را دنا در این ویدئو نشان می دهد.

روش صحیح مسواک زدن با توضیحات دکتر آذر اصلانی مقدم

روش صحیح مسواک زدن به صورت شماتیک در ویدئوی بالا توضیح داده شده است.

برای مسواک زدن صحیح باید هر بار 3 دندان را در یک مرحله مسواک زدن مورد توجه قرار دهیم.

مثلا در دندان های خلفی، 2 دندان آسیاب بزرگ را در یک مرحله تمیز می کنیم.

دندان از 3 سطح بیرونی جونده و درونی تشکیل شده است.

برای مسواک زدن ابتدا از سطوح بیرونی دندان ها شروع به کار می کنیم.

مسواک زدن کودکان : اشتباهات مسواک زدن

یکی از شایع ترین اشتباهاتی که بیماران انجام می دهند حرکت افقی مسواک است. مسواک زدن به صورت افقی باعث تحلیل رفتن لثه دندان و سایش مینای دندان می شود و دندان بیمار را دچار حساسیت می کند.

در ویکی پدیا بخوانید: مسواک

روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن کودکان و بزرگسالان به این صورت است که لبه مسواک را در محاذات لثه و دندان قرار می دهیم. یک حرکت چرخشی کوچک انجام می دهیم و دندان های پایین را به سمت بالا و دندان های بالا را به سمت پایین مسواک می کشیم. این کار را برای حداقل چندین بار برای هر 2 یا 3 دندان باید انجام داد. به این ترتیب گیر غذایی که بین دندان وجود دارد را تا حد امکان خارج می کنیم. تاکید می شود که مسواک به هیچ وجه نمی تواند ناحیه بین دندان ها را تمیز کند حتما برای تمیز کردن فضای بین دندان ها نیاز به نخ دندان می باشد. مسواک زدن قسمت داخلی دندان ها را فراموش نکنید. در همه بیماران، مخصوصا بیمارانی که کار ترمیمی زیبایی روی دندان های قدامی انجام می دهند، حتما باید قسمت داخلی دندان ها هم مسواک کشیده شود.

• برای مسواک زدن سطح داخلی دندان های فک پایین، باید علاوه بر حرکت چرخشی در محاذات لثه و دندان، یک حرکت رو به بالا داشته باشیم.

برای مسواک زدن سطح داخلی دندان های فک بالا، باید علاوه بر حرکت چرخشی در محاذات لثه و دندان، یک حرکت رو به پایین داشته باشیم. بنابراین دندان را نباید فقط به صورت سطح بیرونی و سمت جونده در نظرگرفت سطح داخلی دندان ها را فراموش نکنید. تمیز کردن سطح جونده دندان بسیار آسان است و با حرکت عقب و جلوی مسواک قابل انجام است.

مسواک کشیدن افقی ممنوع

این اشتباه را بسیاری از بیماران انجام می دهند. این حرکت افقی اولاً باعث تحریک لثه شده و ثانیا زمانی که نیروی مسواک زدن زیاد است حتی باعث سایش مینای دندان می گردد و بیمار حساسیت دندانی را گزارش می کند. توجه داشته باشید که برای مسواک زدن، هیچ گاه به صورت افقی مسواک را نباید حرکت دهیم.

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =