شکستگی ریشه دندان

یکی از اتفاق هایی که ممکن است در اثر ضربه سخت، فرد به آن دچار شود شکستگی ریشه دندان می باشد. شکستگی ممکن است در قسمت تاج یا ریشه باشد. همچنین شکستگی ریشه می تواند بصورت عمودی یا افقی اتفاق بیفتد. شکستگی عمودی یا افقی علت های مختلفی دارند. در این مطلب قصد داریم این علل را بررسی کنیم و به درمان آن بپردازیم.

 

 

درمان ریشه دندان یا همان عصب کشی و قرار دادن پست داخل ریشه دندان ممکن است عامل ترک یا شکستگی ریشه دندان بشود. از دلایلی که نیاز به عصب کشی وجود دارد می توان به پوسیدگی، ترمیم وسیع قبلی، صدمه های ضربه ایی و … اشاره کرد. در دندان هایی که درمان ریشه ی دندان یا همان عصب کشی در آن انجام شده است بیشتر شکستگی از نوع عمودی اتفاق می افتد. 

 

شکستگی ریشه دندان

شکستگی ریشه دندان

 

شکستگی ریشه دندان چگونه رخ می دهد؟

ضربه هاى وارد به دندان در اثر تصادف، ورزش و … مى تواند باعث شکستگی ریشه دندان شود.  شکستگی در اثر ضربه معمولا به صورت افقی است.

اين شكستگى ميتواند در نزدیکی لبه لثه ای ریشه، ناحيه ميانى و يا ناحيه انتهاى ريشه رخ دهد.

موقعيت شكستگى و سن دندانی روى پيش آگهى دندان تاثير دارد.

اگر شكستگى ریشه دندان به صورت افقى و در انتهاى ريشه دندان باشد، امكان باقى ماندن دندان بالاتر است. ولى اگر شكستگى نزديك لبه لثه و عمودى تر باشد، طوری که با سالکوس لثه ارتباط برقرار کرده باشد، امكان موفقيت طولانى مدت را كم ميكند.

 

انواع شکستگی دندان:

دندان پزشکان با توجه به نوع شکستگی دندان درمان را آغاز می کنند.

ترک خطی:

بر روی مینای دندان ترک های کوچکی ایجاد می شود که اغلب نیاز به درمان ندارند. در این حالت فرد باید مراقب جویدن و فشاری که بر دندان هایش ایجاد می شود باشد. می توان این حالت را یک هشدار در نظر گرفت.

 

انواع شکستگی دندان

شکستگی کاسپ دندان:

شکستگی کاسپ دندان به این معنا است که بخشی از قله های جونده ی دندان شکسته است. این نوع شکستگی اغلب دردناک نیست اما ممکن است اگر دندان زنده باشد (عصب کشی نشده باشد)  باعث به وجود امدن حساسیت دندان برای فرد بشود. اگر دندان قبلا روت کانال شده باشد، شکستگی کاسپ باعث ایجاد ناراحتی در جویدن می شود. قطعه شکسته شده باید خارج شود و بررسی انجام شود که آیا عمق شکستگی در حدی هست که بتوان دندان را با روکش کردن حفظ کرد یا نه.

کرک دندانی:

هنگامی که ترک روی دندان عمیق باشد و لایه های زیرین بجز مینای دندان را در برگرفته باشد. کرک دندانی از ناحیه ی سطح جونده تا اتاقک پالپ (که حاوی عروق و اعصاب است) ممکن است امتداد پیدا کرده باشد، اما در این حالت دندان نصف نمی شود. اگر این ترک خوردگی به مغز دندان برسد باعث ایجار حساسیت دندان می شود. برای جلوگیری از پیشرفت این ترک و جلوگیری از در برگرفتن ریشه  نیاز به عصب کشی و روکش دندان هست.

دندان نصف شده:

اگر دندان دچار ترک خوردگی شده باشد و فرد به آن توجه نکند ممکن است که دندان نصف شود. هنگامی که این اتفاق رخ دهد نمی توان کل دندان را نگه داشت و نیاز به خارج کردن دندان و انجام درمان های جایگزین هست.

شکستگی عمودی ریشه:

شکستگی عمودی ریشه از سطح جونده شروع نمی شود بلکه از ریشه ی دندان شروع می شود. درمان این نوع شکستگی به این صورت می باشد که دندانپزشک، دندان را می کشد و جای خالی آن را با ایمپلنت پر می کند.

 

مطالعه بیشتر: حفظ دندان ضربه به دندان

 

تشخیص شکستگی ریشه دندان چگونه صورت می گیرد؟  

در بعضی مواقع شکستگی را نمی توان با چشم دید و حتی در عکس های رادیوگرافی عادی و پیشرفته هم قابل تشخیص نمی باشد.  شکستگی ریشه ی دندان را می توان از روی مجموعه علامت هایی که برای بیمار به وجود می آید تشخیص داد. این تشخیص بر عهده ی دندان پزشکان با تجربه و حاذق می باشد. در بعضی موارد در رادیوگرافی های پیشرفته مانند CBCT یا همان سی تی اسکن محدود دندانی می توان شکستگی را تشخیص داد. دندان پزشکانی که در زمینه ی تشخیص شکستگی ریشه تبحر دارند متخصص درمان ریشه یا همان اندودنتیست ها هستند.

درجه بندی شکستگی دندان های قدامی در اثر ضربه:

با توجه به شدت و موقعیت نوع شکستگی می توان آن را تقسیم بندی کرد که در ادامه به آن می پردازیم.

کلاس یک: هنگامی که دندان فقط لب پر بشود یا شکستگی لایه ی مینا دندان اتفاق افتد می توان این شکستگی را در درجه کلاس 1 جایگذاری کرد.

کلاس دو: اگر شکستگی با منتهی شدن در لایه ی عاج که لایه زیرین مینای دندان هست اتفاق افتد در این دسته قرار می گیرد.

کلاس سه: در این دسته شکستگی دندان به پالپ یا مرکز دندان می رسد.

کلاس چهار: شکستگی ریشه ی دندان که به صورت عمودی رخ می دهد.

 

شکستگی ریشه دندان

شکستگی ریشه دندان

 

اقدامات و کارهای ضروری که هنگام شکسته شدن ریشه ی دندان باید انجام داد چیست؟

 • اگر فرد دچار لقی دندان، درد شدید و یا پارگی لب و لثه شده باشد باید سریعا به دندان پزشک و ترجیحا متخصص روت کانال یا اندودنتیست، مراجعه کند.
 • برای تسکین درد دهان و لثه باید از کمپرس سرد استفاده کرد.
 • در بعضی موارد که بخش کوچکی از دندان می شکند نیازی به مراجعه ی فوری به پزشک نیست اما اگر دندان بر اثر همین شکستگی جزئی لبه تیزی پیدا کند که باعث بریدگی لب و دهان بشود باید حتما به پزشک مراجعه شود.

 

اقداماتی که تا قبل از رسیدن به دندان پزشک می توان انجام داد چیست؟

می توان کمپرس سرد را بر روی گونه و یا لب که محل نزدیکی به شکستگی دندان است گذاشت تا کمی از تورم را کاهش داد.

برای بر طرف کردن موقت درد می توان تا قبل از رسیدن به پزشک از مسکن استفاده کرد. روی دندان تا مراجعه به دندانپزشک نباید چیزی گاز زد.

بهتر است اگر تکه شکسته شده تاجی را پیدا کردید با خود به دندانپزشک ببرید.

 

راه حل و درمان این مشکل چیست؟

راه حل برای دندان که دچار شکستگی ریشه شده است در دست متخصص درمان ریشه یا همان متخصص روت کانال هست.

به طور کلی بسته به ناحيه شكستگى، لقى قسمت تاجى متفاوت است. هر چه خط شكستگى ریشه دندان به لبه لثه نزديكتر باشد، لقى دندان بيشتر است. دندانپزشك بسته به محل خط شكستگى تصميم مى گيرد كه دندان را حفظ كند يا نه. درمان اين دندانها به صورت قرار دادن قسمت لق شده در محل اوليه خود (تا حدامكان) و فيكس كردن آن با اسپلينت به مدت حداقل ٤ هفته ميباشد.


در طى فالوآپ هايى كه توسط دندانپزشك انجام ميشود حيات دندان بررسى مى شود. در صورت نكروز شدن دندان بايد روت كانال (عصب كشى) براى دندان صورت گيرد. در صورتى كه تاج دندانى دچار تغيير رنگ شود اين نشان دهنده نكروز شدن پالپ دندان است و انجام روت كانال تراپى در دستور كار قرار ميگيرد.

 

مطلب مرتبط: دانستنی های ضربه های دندانی برای دندانپزشکان

 

شکستگی ریشه دندان

شکستگی ریشه دندان در عکسشكستگى ريشه دندان چپ بالا در ناحيه نزديك به لبه لثه باعث شده است دندان در اسپلينت قرار نگيرد،چون قابل نگه دارى نيست.

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

60 دیدگاه

 • سلام‌امروز‌دندون‌پزشکی‌رفتم‌ودکتر‌خواست‌دندون‌عقل‌سمت‌راستم‌بکشه‌که‌یه‌تیکه‌ازریشه‌شکست‌ودرون‌لثه‌باقی‌موند‌دکترگفت‌اقدامی‌لازم‌نیست‌انجام‌بشه‌وبه‌مرور‌زمان‌ریشه‌بالاترمیاد‌وبعدا‌میکشیم‌ریشه‌رو….آیا‌این‌‌روش‌ممکنه؟؟؟

  • سلام به شما. بله خیلی وقت ها به مرور زمان ریشه شکسته باقیمانده سطحی میشه. ولی اگر اینطور هم نشد، در اکثر مواقع، اون ریشه شکسته باقیمانده مشکلی ایجاد نمیکنه. نگران نباشید.

 • سلام دکتر دندونای بالای جلوبراثرحادثه لق شدن الان دوهفته است بااشاره ای درددارن چه مدت طول میکشه سفت بشن آیا متخصص ریشه عکس رو دید گفته مشکلی ندارن اعتماد کنم؟

  • رادیوگرافی تنها وسیله تشخیصی نیست. دندانی که در افراد بزرگسال بر اثر ضربه دچار لقی قابل توجه شود در اکثر موارد نیاز به اسپلینت و روت کانال دارد.

 • سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من سه سال پیش دندان آسیای فک پایین سمت راست رو عصب کشی کردم امسال دیوارش شکست طوری که یه طرفش دیواره نداره ، یه دندونپزشک گفت میتونم ترمیمش کنم ، یکی گفت باید روکش بشه ، یکی عکس دید گفت هیجوره نمیشه درستش کرد باید کشیده بشه
  من نمیدونم به حرف کدوم عمل کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام به شما. ببینید در این مورد طرح درمان بستگی به این داره که خط شکستگی چقدر تا زیر لثه رفته باشه ولی در هر صورت اگر دندان قابل نگه داری باشه حتما باید روکش بشه.

 • سلام مچکرم بابت اطلاعات مفید شما
  وقتی یک دندان شکسته دریک حادثه چجوری میشه تشخیص داد اون فرد عمدی دندان راشکسته واین حادثرو ایجاد کرده یا واقعابراساس حادثه اینجورشده درکل چگونگی تشخيص الگوهاي عمدي و غيرعمدي در ايجاد تركهاي دنداني به چه صورت هست؟

  • سلام به شما،
   سوال جالبی بود. روش تشخیصی از لحاظ الگوی شکستگی برای تشخیص عمدی بودن یا نبودن این موضوع وجود نداره.
   مقدار و جهت نیرو به نظر من اگر شخص به خودش مشت بزنه برای شکستن دندان کافی نیست. احتمالا از فرد دیگه ای خواسته این کار رو براش انجام بده

 • سلام دکتر
  من دندان پایین شماره 4 به اب سرد حساس شده بود البته قبلا پر شده یبار بردم پیش دکتر امروز گفت بازش میکنم اگه نزدیک عصب باشه باید روت کامال کنی دندان منو باز کرد گفت باید عصب کشی بشه و کارو انجام داد حدود یه ساعت شایدم بیشتر روش کار میکرد بعد اخرسر هم یه روکش موقت گذاشت گفت باید کشیده بشه چون ترک داره!!! دندون من مشکلی نداشت که بخواد کشیده بشه برو چند روز دیگه بیا منم گفتم نمیخوام بکشم میخوام نگه دارم ایشون جواب دادن ممکنه بتونی پرش کنم یه مدتی نگهداری ولی بغدش به درد میوفته یا شایدم نیوفته در کل !!!! الانم دندونم درد داره اگه واقعا عصب کشی درست شده پس این درد زیاد برای چه دلیلی هست؟ سوال من از شما اینه چه بلایی سر دندون من اومده که ایشون اینطوری گفتن در روز اول؟ ایا ریشه دندون من شکسته؟ احتمال داره گه روت درست انجام نشده باشه؟

  • به نظرم قبل از کشیدن دندان یه مشاوره از متخصص درمان ریشه بگیرید. اصولا احتمال ترک خیلی احتمال ضعیفی هست.

 • سلام،ممنون بابت پاسخ هایی که دادید.دندون ۶ فک بالا بیشتر از ۱۵ سال قبل عصب کشی شده .دوهفته قبل متوجه آبسه بالای دندان شدم ،بدون هیچ گونه دردی. به متخصص ریشه مراجعه کردم پیشنهاد عصب کشی مجدد دادند.بسیار تلاش کردند ولی موفق به عصب کشی مجدد نشدند. نهایتا پانسمان کرده و به هفته بعد ارجاع دادند.در این مدت اموکسی سیلین و مترونیدازول مصرف کردم ولی در ابسه تغییر ایجاد نشد در مراجعه بعدی ابتدا جراح فک با نیدل تا حدی آبسه را تخلیه کرد و احتمال شکستگی ریشه دادند و پیشنهاد CBCT دادند.اما متخصص ریشه ترجیح به کشیدن دندان داشتند و احتمال موفقیت در عصب کشی مجدد را ۱ درصد می دانند.نظر شماچیست؟ بسیار ممنونم.

 • سلام دکتر خسته نباشید من به تازگی ارتودنسی کردم دندون ۲ پایین سمت راستم خیلی درد میکنه امروز وقتی تو آینه دیدمش دیدم ریشش نزدیکه بزنه بیرون درصورتی که دندونایی دیگه اینطور نشدن ممکنه که ریشه دندونم تو لثه شکسته باشه؟

  • سلام به شما. حتما به متخصص ارتودنسی خودتون مراجعه کنید. جای بررسی داره.

   • آسیاب اولم دوسال پیش عصب کشی و پر شده
    همش درد داشت دکتر دندون رو تخلیه کرد دوباره پر کرد
    دوبار تخلیه شده دوباره پر شده
    الان هنوزم درد داره چندجا عکس گرفتم گفتن ریشه اش شکسته، الان راه درمانی داره یا نه؟

 • سلام خانم دکتر وقت بخیر هفته پیش سه واحد از روکش دندانهای جلو فک بالا دراومد اومد دکتر گفت باید دندانهای زیر روکش پست و کور بشه امروز به هنگام عصب کشی داخل دندان یک بالا گفت که داخل ریشه ترک دیده میشه آیا با چشم غیر مسلح میشه این ترک را دید یا ممکنه خودش باعث شده باشه لطفا راهنمایی فرمائید

  • سلام به شما. گاهی وقتی ترک خیلی قدیمی باشه با چشم غیر مسلح هم دیده میشه.

 • سلام وقتتون بخیر دکتر من ۱ سال پیش پیشه یه دکتر تازه کار دندان اخرم رو عصب کشی و پر کردم تا ۲ هفته خیلی درد داشتم عکس گرفتن گفتن که ریشه شکسته و دندان رو تراشیدن تا هم سطح لثه بشه الان دیگه درد زیادی ندارم فقط میکشه تا گوشم و سرم ممکن عفونت کرده باشه؟الان ۱‌سال گذشته

  • سلام به شما. لطفا یک ریوگرافی PA جدید از دندان تهیه کنید و برای ما بفرستید.

 • سلام دکتر جان. انروز دندان دوم سمت چپ بالام بر اثر گاز گرفتن لقمه نگن شکست و صدای وحشتناکی داد که حتی همکار کنار دستیم که نشسته بود شنید. الان لق شده و دردم داره. البته قبلا پرش کردم ولی یادم نیست که هصب کشیش کردم یا نه. میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام به شما. نیاز به تهیه رادیوگرافی PA از این دندان هست.

 • با سلام و وقت بخیر
  یک ماه پیش دندانهای فک بالا از بر اثر تصادف از بین رفته است و به دلیل بستری بودن جهت. جراحی سایز اعضا جراحات وارده بر لب و … نیز از بین رفته است آیا تنها با رادیوگرافی و بدون معاینه بالینی میتوان زمان شکستگی دندانهای از بین رفته را مشخص نمود ممنون میشم اگر در این خصوص توضیح بفرمائید.
  با سپاس🙏🌹

  • سلام به شما.اگر یک ماه از زمان حادثه گذشته احتمال اینکه با رادیوگرافی این موضوع تشخیص داده بش،وجود داره. ولی با گذشت زمان حفره های استخوانی پر میشه و امکان تشخیص رادیوگرافیک وجود نداره

   • سلام وعرض ادب
    من دو سال پیش دندان ۴ بالا سمت چپ را عصب کشی کردم ولی بعد از یک ماه قسمت بالای لثه این دندون جوش چرکی میزدکه با فشار تخلیه می کردم دوباره بعد از دو سه روز دونه چرکی ظاهر می شد به دکترم مراجعه کردم وعکس opg گرفتم فرمودند ریشه دندان ترک خورده وکاریش نداشته باش ی دوره آموکسی سیلین بخور وبه تخلیه ادامه بده ولی الان دو سال می گذره ومن مرتب چند وقت یکبار ر کپسول می خورم وعفونت تخلیه می کنم
    دندون جلو هست وبرام خیلی مهمه ممنون میشم راهنمایی کنید

    • مصرف بی دلیل و بی رویه آنتی بیوتیک بجز اینکه بدن شما رو به آنتی بیوتیک مقاوم کنه فایده دیگه ای نداره. با اینکار وقتی شما واقعا به آنتی بیوتیک احتیاج دارین جواب نمیگیرین. به متخصص روت کتنال مراجعه کنید و اگر دندان قابل نگه داری نیست، درمان های جایگزین مثل ایمپلنت یا بریج انجام بدید.

 • سلام دکتر جان.اگر دندانی دچار شکستگی خفیف ریشه شده باشه آیا به مرور زمان حتما آبسه میکند؟دندان ۶ پایین من که ۲ بار عصب کشی مجدد کردم کمی درد میکنه و دکتر گفت من در معاینات چیزی نمی بینم و برام عکس سی بی سی تی نوشت که به علت هزینه ی گران من عکس رو نگرفتم و الان ۶ ماه میگذره و دندان من اصلا آبسه و چرک نکرده و ظاهرش سالمه آیا امکان شکستگی ریشه بدون اینکه آبسه کنه وجود داره ؟و اصلا نشانه های ظاهری شکستگی خفیف ریشه دندان چیست؟

  • سلام به شما. اگر مشکل عمده ای با دندان ندارید پس بهتر هست فعلا کاریش نداشته باشید. شکستگی ریشه به مرور زمان خودش رو نشون میده.

   • سلام به روی ماهت .ممنونم از جواب شما عزیز جان .ولی خانم دکتر درد دندونم که عکس سی بی سی تی نوشتن و من نگرفتم هنوز وجود داره و تمام صورت منو درگیر کرده .نبض همین دندون مرتب میزنه و به اصطلاح عامیانه ذوق ذوق میکنه
    چقدر آخه صبر کنم .جراح فک میگه مشکل شاید از فک هست متخصص اندو میگه از دندونه و بعضی میگن شاید باید برم متخصص مغز و اعصاب و عصب صورتم درگیر شده .شما میگید اول چه کار کنم و دیگه اینکه بفرمایید نشونه شکستگی ریشه دندان چیه و این دندان چه مشکلی داره که درد و حس سنگینی و حس ذوق ذوق داره .

    • چند وقت هست این حالت ذوق ذوق وجود داره؟یکی از نشانه های
     شکستکی ریشه درد در حین جویدن هست. درد خودبخود نداره خصوصا که شما دندان رو عصب کشی کردین.

     • دکتر موقع جویدن درد ندارم ولی امان از موقع خواب که نمیذاره بخوابم .درد ضربه ای در زیر دندان احساس میکنم و گاهی حس زخم درد زیر دندان .ذوق ذوق هم که از اول بوده تا حالا

     • دکتر صلاح میدانید دندون رو بکنم یا اول سی بی سی تی بگیرم بعد بکنم.دیگه واقعا خسته شدم از این زندگی و درد

     • دکتر آیا عکسی وجود داره که بافت زیر دندون رو نشون بده چون رادیولوژی گفت سی بی سی تی فقط عکس استخوانه و بافت رو نشون نمیده ولی من یه حس بد در زیر دندون هم دارم

  • سلام و وقت بخیر دندان ۲ من موقع پین زدن برای روکش شکسته چون پین رو کج پیچوند ک صدای شکستنش هم موقع جاگذاری اومد ناحیه شکستگی زیر لثه هست امکان ترمیم موفق چند درصد هست؟

   • با سلام
    اگر شکستگی خیلی زیر لثه باشه امکان نگه داری دندان وجود نداره. ولی اگر شکستگی ۲-۳ میل زیر لثه باشه و طول ریشه کافی باشه و … امکان انجام جراحی افزایش طول تاج و نگه داری دندان هست.

    • سلام
     دندان ۵ بالا مدت زیادیست دردمیکنه عصب کشی شده ولثه ام ابسه کرده که با انتی بیوتیک هم درمان نشد عکس گرفتم گفته اختمال شکست ریشه ایا ابسه هم مرتبط با همونه ؟

     • سلام به شما. بیشتر از احتمال شکستگی ریشه، احتمال کامل نبودن درمان ریشه قبلی هست. درمان ریشه مشکل دار باعث ایجاد آبسه میشه. البته که شکستگی ریشه هم میتونه باعث آبسه بشه.

 • سلام
  پسرم با اسباب بازیش کوبید به دهنم و حالا دندون جلوم درد میکنه. ولی لق نشده ایا ممکنه ریشه شکسته باشه؟

  • سلام به شما،
   بعد از تهيه راديوگرافى امكان اظهارنظر هست. فعلا چيزى با اون دندان گاز نزنيد. تغيير رنگ دندان يكى علايم نشون دهنده مشكل دار شدن دندان هست.

 • سلام
  دختر ده ساله من در حین ورزش به زمین خورده و سه دندان جلو لق شده ویکی از ریشه به صورت افقی دچار شکستگی شده و متخصص ریشه با اسپلینت دندان رو فیکس کرده. میخواستم بدونم شکستگی دندانش درمان میشه یا خیر. تشکر.

  • درمانى بجز اسپلينت نداره. در جلسات بعدى مراجعه شما واكنش دندان با ريشه شكسته در راديوگرافى بررسى مى شود.

 • با سلام. من چند سال پیش دندان شش را عصب کشی و پر کردم. دیروز در هنگام خوردن غذا دندانم به صورت عمودی ترک برداشت و درد شدیدی گرفت. در حال حاضر درد ندارم ولی وقتی بهش فشار میارم کمی درد میکنه. به نظر شما راه درمان چیست؟ با تشکر

  • بايد ديد شكستگى تا چه ناحيه اى پيش رفته و در چه ناحيه اى اتفاق افتاده. قطعه شكسته بايد خارج بشه تا امكان بررسى دقيق فراهم شه.

   • سلام دندان شماره یک سمت چپم یکسال پیش پست و روکش شده و الان لق شده .اگرشکستگی ریشه باشه و دندانم‌کشیدنی باشد روشهای جایگزینی بغیر از ایمپلنت چیست؟

    • بريج در ناحيه كه با تراش دو دندان كنارى انجام مى شود. بدليل اينكه دو دندان كنارى تراش مى خورند،ايمپلنت درمان بهترى مى باشد.

   • سلام وقت بخیر دندون ۶پایین راستم چندین سال پیش عصب کشی کامل انجام دادم و هیچ مشکلی هم نداشت برای مراقبت بیشتر رفتم روکش انجام دادم،۱۴ روز بعد از روکش کامل شروع به درد کرده رفتم پیش دکتر میگه احتمال شکستگی ریشه داره..آخه چرا؟دندون من هیچ مشکلی نداشت۶میلیون هزینه روکش دادم الان اینطور

    • سلام به شما، بله این احتمال وجود داره ولی بیشتر درد بعد از درمان ریشه به دلیل مشکل در روت کانال انجام شده هست تا شکستگی ریشه. بهتر هست به متخصص روت کانال مراجعه کنید.

 • باسلام و احترام_ دندان 2 بالا که سالها قبل عصب کشی و پر شده بود اخیرا شکسته و از قسمت لثه آبسه کرده است با عنایت به اینکه شکستگی بصورت افقی است ودر معاینه مشخص شده که از قسمت کام پایینتر از خط لثه اما از جلو خط شکستگی مشخص نیست همکارانتان توصیه به جراحی لثه و افزایش طول تاج دندان و اجرای پوست وروکش را دارند وفقط یک دندانپزشک معتقد است که نیازی به اینکارها نیست و با با برداشتن قسمت لق و شکسته دندان و گذاشتن پین و پرکردن دندان را میتواند حفظ کند تقاضا می شود نظرتان را مرحمت فرمایید_با تشکر

 • با سلام و ممنون بابت پاسخگویی به سوالات
  مادر من مدتی است که دندان 6 بالایی که قبلا پر شده و ظاهر سالمی دارد و اصلا حالت لقی ندارد اما مدام لثه عفونت می کند. پس از مراجعه به چندین دکتر و عنوان درمان های مختلف درنهایت پس از عکس سه بعدی تشخیص شکستگی ریشه دندان داده شد و دکتر گفتند باید کلا دندان کشیده شود
  لطفا راهنمایی بفرمایید آیا واقعا نیاز به کشیدن دندان هست؟ درصورتیکه برای تشحیص نیاز به ارسال عکس سه بعدی هست چطور می تونم براتون ارسال کنم با توجه به اینکه ساکن مشهد هستیم و امکان مراجعه و ویزیت حضوری نیست

  • اگر تشخيص شكستگى ريشه داده شده هيچ درمانى بجز كشيدن وجود نداره. راديوگرافى رو به شماره ٠٩٣٥٠٧٢٣١٩٣ بفرستيد.

  • باسلام. دندان شماره ۱۲ و۱۴ من چندین سال قبل بریج شده . الان بریج لق شده .چه درمانی برای من پیشنهاد میکنید . میتونم عکس دندانم را برای شما بفرستم؟
   بااحترام

   • ذلايل لقى بريج زياد هست. بايد معاينه كلينيكى انجام بشه. با اينحال ميتونيد راديوگرافى تون رو به موبايل مطب بفرستيد.

    • با عرض سلام و خسته نباشید
     ببخشید تشخیص دادن شکسته شدن ریشه با عکس سه بعدی قطعی است؟

     • بلى، با درصد بالايى قابل تشخيص هست.

 • با سلام
  ضمن تشکر از مطالب مفیدی که ارائه میکنید
  من دذ دو‌دندان انتهایی پایین دچار شکستگی ناشی از پوسیدگی هستم. به نظر شما بهترین راهکار چیست؟
  با تشکر فراوان

   • سلام
    دندان 7 فک بالا دو طرف بعد از غذا خوردن وقتی به آرومی تکونشون میدم تا چند دقیقه صدای تق تقی احساس میکنم و بعد رفع میشه اصلا هم لق نیستن و یکی از دندان ها پر شده و دیگری سالم هست دلیلش چی میتونه باشه؟ ممنون

    • سلام به شما. فکر کنم بهترین توصیه من به شما این هست که تکونش ندین ؛)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + چهارده =