سفید کردن يا بلیچینگ دندان

با گذشت سن، اغلب دندان ها زردتر می شوند. دندانهای تغییر رنگ داده شده باعث ایجاد مشکلات ظاهری و روانشناسی می شود. امروزه داشتن دندان‌های سالم و زیبا اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر است که تعداد کسانی که برای سفید کردن دندان‌ هایشان به دندانپزشک متخصص (اندودنتیست) مراجعه می‌کنند هر روز بیشتر و بیشتر می‌‌شود. دندان‌های سفید شما اولین چیزی است که به چشم دیگران می‌آید. بلیچینگ یا سفید کردن دندان درمان پر اقبال این روزهاست.

بیلیچینگ درمانی ایمن و کم تهاجمی است و باعث میشود دندان ها چندین پرده رنگ روشن تری پیدا کنند. این کار روش های متنوعی دارد و موفقیت درمان بالایی دارد و زیبایی لبخند طبیعی شما بیشتر می شود. سفید کردن دندان با مواد bleaching  موفقیت آمیز، محافظه کارانه و تقریباً ارزان و ایمن است. عوارض جانبی کمى دارد كه در اغلب موارد قابل کنترل می باشد.

 

بليچينگ داخلى جهت برطرف كردن سايه خاكسترى دندان و بستن فاصله بين دو دندان قدامى

 

دلایل تغییر رنگ دندانها چیست؟

دلایل تغییر رنگ دندان با هم متفاوت است .تغییر رنگ دندان به دلایل خارجی و یا داخلی ایجاد می شود. نوع رنگ (قهوه ای، خاکستری، زرد)، علت، شدت و موقعیت آن و میزان چسبندگی آن به دندان متفاوت است. تغییر رنگ داخلی وقتی اتفاق می افتد که تغییری در ساختمان مینا و یا عاج رخ می دهد. در این حالت مواد تولید کننده رنگ در طول شکل گیری دندان و یا بعد از رویش آن در ساختار دندان قرار می گیرند.

مثلا مرگ پالپ دندان (بافت مرکزی دندان) در اثر ضربه، باعث تغییر رنگ دندان می شود. چون محصولات ناشی از تجزیه بافتی وارد عاج دندان می شود و ایجاد بدرنگی میکند.

همچنین سایش دندان و افزایش سن چون باعث نازک شدن مینای دندان (که همان لایه خارجی دندان هست) میشود، عاج دندان که رنگ زردتری دارد بیشتر دیده شود. علاوه بر نازک شدن مینا، عاج دندان هم به مرور زمان بیشتر مینرالیزه می شود و همین موضوع عاج دندان را زردتر میکند.

همچنین بالا بودن میزان فلوراید در آب آشامیدنی در زمان تشکیل دندان، مصرف تتراسایکلین در دوران کودکی، مشکلات تکامل و زردی در کودکی می تواند باعث تغییر رنگ دندان به صورت داخلی شود.

ترمیم آمالگام هم به مرور زمان تغییر رنگ طوسی ایجاد میکند. به همین دلیل آمالگام در دندان های قدامی و آسیای کوچک استفاده نمی شود. ترمیم های کامپوزیت (همرنگ دندان) هم در صورتی که به خوبی باند و پالیش نشده باشند، با گذشت زمان در حاشیه آنها تغییر رنگ زرد ایجاد میشود.

تغییر رنگ خارجی در نتیجه فاکتورهایی مثل سیگار کشیدن، غذاهایی مثل شراب قرمز، قهوه و چای ایجاد می شود.

رنگدانه های خوراکی ها مثل پرتقال و هویج، مصرف تنباکو (جویدن یا کشیدن) نیز باعث تغییر رنگ خارجی می شود.

انواع سفید کردن دندان

 • روش خارجی یا vital که در آن دندان های وایتال (زنده) با استفاده از تماس مستقیم مواد با سطح دندان سفید می شوند.
 • روش داخلى یا nonvital که در دندان هايى مورد استفاده قرار می گیرد که غیر زنده اند. مثل دندانهایی که عصب کشی شده اند.
 • روش سوم که به طور همزمان هر دو روش فوق استفاده می شود.

سفید کردن برای اغلب دندانها قابل انجام است. سفید کردن دندان هم به روش خارجی (برای دندان های زنده) و هم به روش داخلی برای دندان های غیرزنده قابل انجام است.

روش های سفید کردن دندان

سفید کردن دندان در مطب (office bleaching)

office bleaching یا Power bleaching  روش مناسبى برای سفید کردن دندان است. این نوع سفید کردن در یک جلسه و در مطب دندانپزشکی و زیر نظر دندانپزشک صورت می گیرد. در این روش دندانپزشک از مواد شیمیایی با غلظت بالا در مدت زمان کوتاه استفاده میکند.

این روش وقتی کاربرد دارد که بخواهیم همه دندان ها را سفید کنیم، خصوصاً وقتی دندان ها شدیداً تغییر رنگ داده اند. مثل تغییر رنگ با تتراسایکلین یا قبل از ونیر کردن دندان هایی که تغییر رنگ شدید دارند. زیرا از غلظت های بالای محلول های پراکسید استفاده می شود و ماده مستقیماً روی دندان قرار می گیرد. استفاده گرما و نور باعث افزایش آزادسازی پراکسید می شود.

مراحل انجام Office bleaching

این روش به این صورت است که دندانپزشک دندان های فرد را با یک محلول اسیدی آغشته میکند.  اکسیژن آزاد در حضور اکتیواتور خارج می شود و با شکستن مولکول های درشت بد رنگی آنها رو کوچک تر میکند و درنتیجه تغییر رنگ مپکمتر می شود.  در این حین دندانپزشک از ژل های محافظت کننده روی لثه استفاده می کند تا نگذارد مواد اکسید کننده با لثه تماس پیدا کند.

باید در نظر داشت که سفید کردن دندان یک راه حل دائمی نیست. نتایج با گذشت زمان کمتر می شود. معمولاً بین 6 ماه تا 2 سال دندان سفید باقی می ماند.

مراحل انجام office bleaching

 

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

مراحل سفید کردن دندان

سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان

 

 
بلیچینگ داخلی دندان با سابقه ضربه

بلیچینگ داخلی دندان با سابقه ضربه

مطالعه بیشتر: سفید کردن داخلی دندان

روش سفید کردن دندان داخل خانه

سفید کردن دندان در خانه توسط خود فرد ولی زیر نظر دندانپزشک انجام میشود. این روش، راه حلی است که به صورت روتین استفاده می شود چرا که هم راحت است و هم ارزانتر.

معمولاً در این روش غلظت های پایین تر کاربامیدپراکسید به شکل ژل استفاده می شود. یک Tray  توسط لابراتور برای دندان ها ساخته می شود و ژل داخل این تری استفاده می شود.

در روش داخل خانه، مدت زمان استفاده از Tray بیشتر از روش Power bleaching است. معمولاً اولین تغییرات در رنگ دندان بعد از ۲ – ۴ بار استفاده مشاهده می شود.

توجه داشته باشید این قالب باید چند ساعت در روز بر روی دندان های شما بماند.

نتایج سفید کردن دندان چقدر باقی می ماند؟

البته اگر از غذاهایی که باعث تغییر رنگ می شود (قهوه، چای و …) کمتر استفاده شود، نتیجه طولانی تر باقی می ماند.

از مزایا  سفيد كردن دندان ها در خانه اين است كه با داشتن ترى و مواد بليچينگ، شما هر موقع احساس نياز كرديد، بدون مراجعه به دندانپزشك مى توانيد دندان ها را به رنگ دلخواه خود برسانيد.

سفید کردن دندان در خانه

 

 

دندانی که روت کانال تراپی شده است و تغییر رنگ داده است چه باید کرد؟

وقتی درمان ریشه روی دندان انجام می شود، پالپ دندانی که در مرکز دندان قرار دارد، خارج می شود.

تغییر رنگ بعد از عصب كشى به دلیل وجود پیگمان های خونی و گاهی به دلیل باقیماندن مواد پرکننده ریشه در داخل تاج دندان اتفاق مى افتد.

در این حالت مواد bleaching داخل فضای خالی پالپ قرار می گیرند و تغيير رنگ را از بين مى برند.

امروزه بهترین و ایمن ترین ماده برای این کار سدیم پربورات يا پراكسيد هيدروژن است.

مراحل انجام Internal bleaching به این صورت است:

 • انجام رادیوگرافی به این منظور که مطمئن شویم درمان ریشه انجام شده قبلى خوب و مناسب است و این که استخوان اطراف دندان سالم است. در صورتی که درمان ریشه قبل مشکل دار باشد، ابتدا درمان مجدد ریشه انجام می شود.
 • حفره ای در پشت دندان تعبیه می شود و این حفره کاملاً تمیز می شود و مواد رنگی باقی مانده برداشته می شود.
 • cervical seal : روی پرکردگی ریشه، ماده ای قرار داده می شود تا مانع نشت مواد bleaching به داخل کانال ریشه شود.
 • مواد سفید کننده (سدیم پربورات) داخل دندان قرار داده می شود و روی آن پانسمان گذاشته می شود که سیل مناسبی داشته باشد. چون در غیر این صورت ماده bleaching به داخل دهان نشت می کند. این روند هر 3 – 4 روز تکرار می شود تا به نتیجه رنگی مناسب برسیم. این حالت معمولاً طی 1 تا 4 جلسه رخ می دهد.
 • وقتی رنگ مناسب بدست آمد، ترمیم دائمی روی دندان قرار داده می شود.

 

سفید کردن دندان یا بلیچینگ bleaching

 

بهترین خمیر دندان های سفید کننده برای سیگاری ها

خمیر دندان های سفید کننده برای سه دسته از افراد ساخته شده است:

این خمیر دندان ها باعث سفید شدن دندانهای زرد می شود.

 • افراد سیگاری
 • افرادی که رژیم غذایی خاصی دارند که موجب ایجاد رنگدانه های خارجی روی دندان می شود.
 • افرادی که درمان بیلیچینگ انجام داده اند و می خواهند تاثیر درمانبیلیچینگ طولانی مدت تر روی دندان ها باقی بماند.

خمیر دندان های سفید کننده، ساینده های بیشتری دارند و یا از مواد یا آنزیم هایی استفاده کرده اند که می تواند رنگدانه های تشکیل شده را حل نموده و از بین ببرد.

خمیردندانی برای سفید کردن فوری دندان

سیگنال محصولی به نام white now دارد که ادعا می کند به صورت آنی و فوری می تواند رنگ های دندانی را از بین ببرد.

به این صورت که یک لایه آبی رنگی روی سطح دندان ایجاد می کند و این لایه آبی رنگ یک جلوه بصری یا خطای دید ایجاد می کند که رنگ زرد دندان ها را پوشش می دهد

و به صورت آنی و فوری موجب سفید تر به نظر آمدن رنگ دندان ها می شود.

 

خمیر دندانی که هم سفید کننده است و هم سایش اندک دارد

برند gum خمیر دندان های سفید کننده ای تولید می کند که به ادعای آن شرکت حاوی کانی های سیلیکای گرد می باشد که علاوه بر سفید کردن دندان سایش کمتری در مینای دندان ایجاد می کند.

 

معایب بلیچینگ دندان

 • یکی از معایب بلیچینک دندان این است که این روش دائمی نیست و با توجه به تغذیه شما، دندانتان بعد از مدتی تغییر رنگ میدهد.
 • بلیچینگ دندان گاهی باعث ایجاد حساسیت در بعضی افراد میشود. البته این حساسیت دائمی نیست و بعد از مدتی از بین میرود.

 

قبل از بلیچینگ چه کارهایی باید انجام دهیم؟

پیشنهاد میشود قبل از بلیچینگ تمامی دندان های پوسیده را ترمیم کنید و اگر نیاز به جرمگیری وجود دارد آن را انجام دهید. توجه داشته باشید بلیچینگ بر روی دندان هایی که دارای پرکردگی، لمینیت ، روکش و .. هستند تاثیری نخواهد داشت.

 

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

 • بعد از بلیچینگ از استعمال دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.
 • به هیچ عنوان تا 24 ساعت اول غذا و نوشیدنی هایی که حاوی رنگدانه هستند مانند چای، نوشابه و… را مصرف نکنید.
 • ممکن است دندان های شما کمی حساس شود. تا چند روز از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده کنید البته این حساسیت بیشتر از 1 تا 4 روز طول نخواهد کشید.
 • یک هفته بعد از بلیچینگ به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا معاینه شوید.
 • از مواد غذایی خیلی سرد یا گرم استفاده نشود، چون میتواند حساسیت را تشدید کند.

 

بلیچینگ دندان

دندانها تا چه مدت بعد از بلیچینگ دندان سفید می ماند؟

این مساله به عوامل مختلفی بستگی دارد.مانند :

 •  دلیل تغییر رنگ
 • مواد به کار رفته در درمان بلیچینگ دندان
 • رعایت بهداشت فردی
 • نوع رژیم غذایی فرد

هزینه بلیچینگ دندان

نتیجه بلیچینگ وقتی بهتر و مثمر ثمرتر هست که بلیچینگ در مطب به همراه بلیچینگ در خانه باشد. به این صورت که یک جلسه 45 دقیقه ای بلیچینگ در مطب انجام شود و بعد با قالبگیری، تری ساخته شود و به بیمار داده شود. دستورالعمل لازم و مواد هوم بلیچینگ به بیمار داده می شود و با ادامه سفید کردن دندان در خانه، نتیجه طولانی تر و رنگ مورد نظر مراجعه کننده بدست میاید. هزینه هر کدام از این روش ها جداگانه می باشد. این روش نسبت به سایر روش ها مانند لمینیت و کامپوزیت بسیار ارزان قیمت تر است و عوارض کمتری دارد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را رد رابطه با این موضوع زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دوازده =