آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان در اثر باکتری ایجاد می شود. مثل هر عفونت دیگر. علت اصلی آن این است که پوسیدگی دندانی درمان نشده است و این پوسیدگی به حفره مرکزی دندان که همان حفره پالپ یا عصب است رسیده است. گاهی اوقات دندان پرکردگی وسیعی دارد و این ترمیم وسیع باعث درگیری عصب دندان و عفونت آن میشود. علت سوم این است که دندان قبلاً روت کانال شده است و روت کانال انجام شده به هر دلیلی کامل نبوده است.
باکتری ها و محصولات ناشی از فعالیت آنها به انتهای ریشه می رسند و از آن جا وارد استخوان می شوند. در حفره استخوانی عفونت ایجاد می شود. چون باکتری در فضای بسته محبوس شده اند، ایجاد درد شدید نبض دار می کنند. این درد در استخوان فک منتشر می شود و حتی می تواند به گوش و گردن انتشار پیدا کند.

انواع آبسه دندان کدامند؟


آبسه دندان انواع مختلفی دارد و  نوع آن بستگی به مکان آبسه دارد.
1-آبسه پری آپیکال: این آبسه در نوک ریشه‌ی دندان به وجود می آید.
2-آبسه پریودنتال: این آبسه در لثه دندان به وجود می آید و علت آن وجود بیماری لثه هست و نه عفونت دندان به دلیل پوسیدگی عمیق. این نوع از آبسه ممکن است به بافت و استخوان اطراف گسترش پیدا کند.

آبسه دندان

آبسه دندان

علایم آبسه دندان چیست؟


آبسه دندان اگر زود درمان نشود میتواند به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کند و فرد را دچار مشکلات جدی تری کند. به برخی از علائم عفونت دندان در زیر اشاره میکنیم:
1.درد شدید نبض دار که  در استخوان فک، گردن  و گوش انتشار پیدا می کند.
2.حساسیت دندان به فشار و جویدن
3.در موارد شدید آبسه همراه تب می باشد.
4.تورم صورت، گردن و گونه
5.گره های لنفاوی  متورم و دردناک زیر فک یا گردن
6.بوی بد دهان و مزه نمکی دهان وقتی که آبسه در حفره دهان باز می شود.
7.سختی در نفس کشیدن و قورت دادن
در صورت مشاهده هر یک از این عوامل به  دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل بررسی شود و تحت درمان قرار بگیرید.

 

 

 

 

مطالعه بیشتر: کیست دندان چیست؟علائم و روش درمان

عوامل مستعد کننده یا ریسک فاکتورهای آبسه دندان:


مطمئناً اولین دلیل بهداشت ضعیف دندان ها است. به این معنی که مراقبت کافی از دندانها و لثه هایتان نکردید. همین موضوع ریسک پوسیدگی دندان و بیماری لثه و در نتیجه آبسه را بالا می برد.
دومین دلیل رژیم غذایی است که مصرف مواد قندی در آن زیاد است. تعداد دفعات مصرف مواد قندی که شکر بالایی دارند مثل شیرینی و نوشیدنی های گاز دار منجر به بالا رفتن ریت پوسیدگی  و در نتیجه ایجاد پوسیدگی وسیع و آبسه می شود.
در نهایت خشکی دهان که مثلاً در نتیجه بعضی داروها و یا افزایش سن می باشد ریسک ایجاد پوسیدگی را بالا برده و باعث ایجاد آبسه می شود.

 

آبسه دندان

درمان آبسه دندان چگونه است؟


آبسه دندان بدون درمان از بین نمی رود. خوردن آنتی بیوتیک به طور موقت علایم را از بین می برد؛ و تا درمان قطعی که شامل روت کانال یا کشیدن دندان است انجام شود آبسه از بین نمی رود و دوباره عود می کند. خوردن مکرر آنتی بیوتیک صرفاً موجب ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک در بدن شما می شود و این باعث می شود که زمانی که بدن شما به هر دلیل دیگر نیاز به آنتی بیوتیک دارد، دوز های معمول و آنتی بیوتیک های معمول پاسخگو نیستند و نیاز به دوز بالاتر و آنتی بیوتیک قوی تر هست.
اگر آبسه در حفره دهان باز شود، درد شما به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند ولی باز هم باید درمان قطعی صورت گیرد. اگر آبسه به صورت خودبخود پاره نشود ( باز نشود) امکان اینکه عفونت به نواحی دیگر در سر و گردن پخش شود وجود دارد. در این صورت امکان درگیری مجاری تنفسی و خطرناک شدن آبسه وجود دارد. اگر سیستم ایمنی و به هر دلیل مثلاً مصرف داروهای کورتونی ضعیف باشد، امکان پخش شدن آبسه، قوی تر است.


جلوگیری از آبسه دندان


طبیعتاً راه جلوگیری از آبسه، جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندانی و رعایت بهداشت دهان و دندان است. در زیر به تعدادی از مراقبت هایی که برای جلوگیری از عفونت دندان لازم است اشاره میکنیم:
•دهان شویه فلوراید استفاده کنید.
•دوبار در روز  با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
•نخ دندان بکشید.
•مسواکتان را هر 3-4 ماه عوض کنید.
•رژیم غذایی خود را از لحاظ تعداد دفعات مصرف مواد قندی کنترل کنید.
•در صورت مشاهده کوچک ترین علائمی آن را جدی بگیرید و پیگیری کنید.
•به طور سالانه برای کنترل و ویزیت به دندانپزشکی بروید.

آبسه دندان

آبسه دندان


سوالات متداول آبسه دندان


1-آیا آبسه دندان خود به خود درمان می شود؟
آبسه دندان خود به خود برطرف نخواهد شد. اگر مشکوک به آبسه هستید حتما به متخصص دندان مراجعه کنید زیرا به جدی نگرفتن این مساله ممکن است دندانتان را از دست بدهید و سایر نقاط بدن شما مانند گردن دچار عفونت شود.
2-آیا بروز آبسه دندان یک وضعیت اورژانس است؟
عفونت دندان یک مورد اورژانسی است زیرا احتمال پخش عفونت به سایر بخش ها مانند فک، گردن و… وجود دارد و حتی گاهی میتواند زندگی فرد را تهدید کند.
3-تا چه مدت می توان آبسه دندان را بدون درمان جدی نگهداشت؟
همان طور که در قبل اشاره کردیم مصرف آنتی بیوتیک میتواند مشکل را به صورت موقت برطرف کند اما برای جلوگیری از مقاوم شدن بدن نسبت به آنتی بیوتیک، مراجعه به متخصص ریشه در مراحل اولیه ضروری است.
4-چرا نمی توان دندانی که آبسه کرده است را کشید؟
برای کشیدن دندانی که آبسه کرده است ابتدا باید عفونت با دارو کنترل شود زیرا با کشیدن دندان دچار آبسه ممکن است عفونت به سایر نقاط منتقل شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هفده =