متخصص روت کانال، اندودنتیست یا متخصص عصب کشی چه کسی است؟

اندودنتیست یا متخصص عصب کشی یا روت کانال تراپی

اندودنتیست Endodontist یا متخصص روت کانال تراپی (متخصص عصب کشی) بعد از گذراندن 6 سال دوران دندانپزشکی عمومی، سه سال دیگر به صورت تخصصی، صرفاً در رشته اندودانتیکس آموزش می بیند. در این سه سال، به طور متوسط متخصص روت کانال یا عصب کشی، هفته ای 15 کیس روت کانال انجام می دهد.برای بسیاری از افراد سوال است که متخصص روت کانال و یا اندودنتیست چه تخصصی دارند و چه زمانی باید به این افراد متخصص مراجعه کرد، در پایان این مطلب اطلاعات کاملی درباره این مسئله بدست خواهید آورد.

پانسمان پس از عصب کشی

پانسمان دندان پس از انجام روت کانال تراپی

روت کانال تراپی یا درمان ریشه یا عصب کشی زمانی انجام می شود که پوسیدگی دندان به هسته مرکزی دندان که پالپ یا عصب نامیده میشود رسیده است.

گاهی هم وقتی در اثر ضربه، دندان دچار شکستگی میشود، عصب دندان درحفره دهان عریان می شود و نیاز به روت کانال هست.

در طی این سه سال، آموزش صرفاً محدود به یک قسمت از دندان که آن هم پالپ دندانی و کانال های دندانی می باشد، محدود می شود و متخصص روت کانال تراپی با انواع وسایل و مواد و تکنولوژیهایی که در ارتباط با درمان این قسمت از دندان (پالپ دندان) می باشد، آشنا می شود. درمان انواع کیس های روت کانال تراپی، درمان دندانهای ضربه خورده،(درمان بیمار با شکستگی تاج دندان) درمان دندان‌های تغییر رنگ داده، ( سفید کردن داخلی دندان ) جراحی انتهای ریشه، انجام retreatment و درمان موارد اورژانس و … جزء پروتکل آموزشی در این سه سال دوران تخصص می باشد.

 

دکتر آذر اصلانی | متخصص عصب کشی
دکتر آذر اصلانی | متخصص عصب کشی

تفاوت اندودنتیست (متخصص روت کانال تراپی) با دندانپزشک عمومی

1 – دانش لازم و تجربه کافی

  • متخصص روت کانال تراپی (اندودنتیست، متخصص عصب کشی دندان)، علاوه بر دوران دندانپزشکی عمومی،
  • سه سال به صورت اختصاصی در ارتباط با اندودانتیکس (ریشه دندان) آموزش دیده است.

2 – کارآیی

  • از آنجایی که متخصص روت کانال (اندودنتیست،متخصص عصب کشی
  • فعالیت خود را به درمان ریشه محدود کرده است،
  • این کار باعث افزایش کارایی و دقت در این زمینه شده است.
  • در نتیجه باعث ایجاد تجربه بهتر بیمار و بهبود سریعتر می شود.

3 – تکنولوژی پیشرفته

اندودنتیست ها از تکنولوژی مدرن روز مثل Digital Imaging، اولتراسونیک، Rotary Preparation، Apex locator و Operative microscope و .. جهت انجام درمان ها استفاده می کنند و این باعث می شود انجام درمان برای بیماران سریعتر و راحتتر صورت گیرد.

4 – دسترسی راحت تر

از آنجایی که اکثر بیماران مراجعه کننده به اندودنتیست (متخصص عصب کشی)دارای سابقه درد می باشند، نیاز به انجام درمان های اورژانسی برای آنها ضروری است و این مهم در مطب متخصص روت کانال به سرعت اتفاق می افتد و تأخیر برای انجام درمان و تجربه درد به حداقل می رسد.


عکس از انجمن اندودنتیست های آمریکا

اندودنتیست (متخصص عصب کشی) یا متخصص روت کانال تراپی (درمان ریشه دندان) دندانپزشکی است که پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی، سه سال دیگر در رشته اندودانتیکس آموزش می بیند.

باید به مردم آموزش داده شود که این فرزندان بیشتر نیاز به حداقل های بهداشتی دارند که شامل بهداشت دهان و دندان نیز می شود. زیرا دنیا به سمتی پیش می رود که کیفیت زندگی اهمیت پیدا می کند و این کیفیت شامل استاندارد دهان و دندان هم می شود.

پرکردن ریشه دندان: عکس از خانم دکتر آذر اصلانی مقدم متخصص اندو روت کانال تراپی

دکتر آذر اصلانی مقدمAuthor posts

متخصص عصب کشی (متخصص اندو یا روت کانال تراپی یا درمان ریشه) و دکترای تخصصی در رشته اندودانتیکس هستم. استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد دندانپزشکی با کیفیت، دانش و تجربه سالها فعالیت، باعث اطمینان بخشی به بیماران از لحاظ تجربه درمانی متفاوت می باشد. درتلاشم از طریق وب سایتم به شما کمک کنم. حتما سوالات خود را در قسمت دیدگاه یا بخش مشاوره دندانپزشکی سایت از من بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =