سفید کردن دندان در خانه

سلام من اصلانی مقدم هستم دندان‌پزشک و متخصص درمان ریشه (عصب کشی) و  در این ویدیو می‌خواهم از A تا Z سفید کردن دندان در خانه یا Home Bleaching رو برای شما توضیح بدهم.

 

 

بیشتر بخوانید : سفید کردن دندان یا بلیچینگ چیست؟

از a تاسفید کردن دندان در خانه

با توجه به اینکه اقبال درمان‌های زیبایی ازجمله بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان در خانه بین مردم زیاد شده، در نتیجه دکتر آذر اصلانی مقدم در این مقاله خبر خوبی برای متقاضیان بلیچینگ دارد.

دکتر آذر اصلانی مقدم: در چند دقیقه پیش رو می‌خواهم توضیح بدهم که چطور می‌شود با یک درمان غیرتهاجمی و ساده دندان‌های طبیعی خودتان را به رنگ دلخواهتان برسانید. در این مقاله همراه ما باشید.

انواع بلیچینگ دندان

قبل از شروع مقاله لازم به ذکر است که بلیچینگ دندان به دو روش کلی انجام می شود، که انتخاب هر کدام از روش ها وابسته به دلیل ایجاد تغییر رنگ و میزان تغییر رنگ دندان و نوع تغییر رنگ (طوسی، زرد) مراجعه کننده است و این سه روش عبارتند از:

 • بلیچینگ دندان در مطب

  بلیچینگ دندان در مطب

 • بلیچینگ دندان در منزل

 • بلیچینگ دندان در منزل

دستورالعمل سفید کردن دندان در خانه

مراحلی که برای انجام بلیچینگ در خانه یا به  زبان تخصصی تر (Home Bleaching  )  باید انجام پشود به صورت زیر است:

 1. ابتدا در مطب دندانپزشکی یک قالب از فکی که می‌خواهیم کار سفید کردن دندان در خانه یا درمان بلیچینگ برایش انجام دهیم گرفته می‌شود.
 2. بعد کست گچی قالب‌ گرفته شده، تهیه می‌شود. این کست در اصل duplicate دندان‌های شماست.
 3. سپس در دستگاه مخصوص  یک‌تری Tray شفاف  برای دندان‌های شما ساخته می‌شود. مواد بلیچینگ که در مارک‌ها و غلظت‌های مختلف برای مصرف در خانه وجود دارد، به شما داده می‌شود (Tray ) تری دو قسمت درونی و بیرونی دارد. محل  قرار دادن ماده بلیچینگ  یک ‌سوم لبه برنده دندان‌ها در سطح درونی است.

خیلی از محصولات تجاری در داروخانه ها مواد لازم یرای تهیه تری را هم در پکیج خود دارند ولی دقت تری بدست آمده و تطابق آن با دندانها بالا نیست.

 1. برای سفید کردن دندان در خانه، مقدار خیلی کمی از ماده را در این ناحیه قرار می‌دهیم. چون فضای موجود بین ‌تری و دندان خیلی کم است. بعد تری با ماده‌ی  بلیچینگ داخل دهان قرار می‌گیرد.

بلیچینگ در خانه

درصورتی‌که اضافات ماده بلیچینگ از تری خارج شد و روی لثه‌ها قرار گرفت آن را با دستمال و پنبه ‌پاک‌کنید و باید به  این نکته توجه کنید که دفعه بعد باید مقدار کمتری از ماده را داخل‌تری قرار دهید.

تری می‌تواند به‌ صورت 12 ساعته یعنی  شب تا صبح دردهان شما قرارداده شود  ولی ابتدا بهتر است که در روزهای اول دو ساعت در طول روز این کار را انجام دهید تا کم‌کم به آن عادت کنید.

چالش سفید کردن دندان در خانه

اصلی‌ترین  مشکل  ناشی از سفید کردن دندان در خانه یا Home Bleaching  حساسیت دندان‌هاست که قابل برطرف شدن است.

متقاضیان برای انجام بلیچینگ یا سفید کردن دندان در خانه اول می‌تواند با کاهش طول مدت  مصرف یعنی  یک ‌شب در میان و یا استفاده از خمیردندان‌های  ضد حساسیت این مشکل را برطرف کنند.

همین‌طور ژل‌های ضد حساسیت وجود دارند که می‌توانید قبل از استفاده از ماده بلیچینگ  آن‌ها را داخل ‌تری قرار دهید و یک ساعت از آن‌ها استفاده کنید و بعد استفاده از ماده بلیچینگ را شروع کنید.

بعد از چه مدت دندان‌ها سفید می‌شوند؟

 • معمولاً طی مدت دو هفته استفاده شما به رنگ دلخواه خود خواهید رسید.
بلیچینگ در خانه

بلیچینگ در خانه

مزیت سفید کردن دندان‌ در خانه   Home bleaching 

 •  مزیت Home bleaching این هست که بسیار روش درمان ایمنی محسوب می شود.
 • نتیجه کار توسط خود متقاضی قابل تکرار هست بدون مراجعه به دندان پزشکی
 • و ازنظر من خوبی که دارد این هست که دندان‌های طبیعی خود شما را به رنگ دلخواه خود می‌رساند و یک زیبایی طبیعی به لبخند شما می‌دهد.
 • خوبی سفید کردن دندان در خانه ، این است که با داشتن Tray تری و ماده بلیچینگ هر زمان که مایل باشید می‌توانید دوباره خودتان یک دوره استفاده در داخل منزل را انجام دهید تا دوباره به نتیجه دلخواهتان دست پیدا کنید.

آیا بلیچینگ در خانه ایمن است؟

در روش بلیچینگ در خانه و حتی درمطب دندان پزشکی کیت های سفید کننده دندان از یک ماده سفید کننده مانند پراکسید استفاده می کنند.

غلظت مواد بلیچینگ در خانه کمتر از بلیچینگ در مطب دندانپزشکی می باشد درنتیجه این خبر خوب را باید به شما بدهم که هیچ خطری شما و دندان هایتان را تهدید نخواهد کرد ،برای افرادی که دارای دندان های حساسی هم هستند ژل های ضد حساسیت یا کاهش مدت مصرف، راه حل می باشد. در صورتی به تمام نکاتی که در رابطه با دندان های حساس در قسمت های بالاتر مقاله بیان کردم توجه کرده و آن ها را تا مدتی رعایت کنند.

ماندگاری سفید کردن دندان ها با روش بلیچینگ در خانه

وقتی روش بلیچینگ در خانه با یک جلسه آفیس بلیچ قبل از آن همراه باشد، ماندگاری سفید کردن دندان ها طولانی مدت است. البته این موضوع در ارتباط با نوع رژیم غذایی مثل استفاده زیاد از چای و قهوه و شراب و مواد خوراکی رنگی و همچنین سیگار کشیدن میباشد.

مراحل بلیچینگ در خانه

پس از مشاوره درباره سفید کردن دندان ها با دندانپزشک، ابتدا دندان ها جرمگیری و پالیش می شوند و رنگ دندان بعد از اینکار ارزیابی میشود. سپس قالب دندان ها توسط دندانپزشک تهیه می شود.

قالب ها برای ساخت تری ها،  مخصوص همان بیمار می باشد. در واقعا دندانپزشک برای هر بیمار و مراجعه کننده قالب منحصر به فرد دندان شخص را آماده می کند.

پس از آماده سازی تری شفاف ، به بیمار ماده بلیچینگ نیز تحویل داده می شود.

طرز استفاده از مواد بلیچینگ در خانه

در این قسمت از مقاله به صورت مختصر در رابطه با  نحوه استفاده از بلیچینگ در خانه توضیحاتی را ارائه خواهم کرد.

برای شروع بلیچینگ در خانه ، قبل از استفاده ، حتما اول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، آن هم با روش استاندارد. در رابطه با نحوه صحیح مسواک زدن برای شما همراهان عزیز ویدیویی آماده شده است که در قسمت بعدی می تواننید این فیلم را مشاده کنید.

(در این قسمت از مقاله فیلمی از صحبت های شما در رابطه با نحوه صحیح مسواک زدن برای مخاطبان به نمایش گذاشته می شود.)

در ادامه این مقاله فیلمی در رابطه با طریقه استفاده تری در منزل برای راحتی شما عزیزان به نمایش گذاشته شده است.

 

نکته : استفاده از تری در هر بار، فقط برای یک فک باشد ، به این معنی که تری در هر شب که مورد استفاده قرار خواهد گرفت فقط یک فک شما را پوشش دهد نه هر دو فک را چون قرار دادن تری روی هر دو فک خوابیدن را سخت میکند.

5 غذا و نوشیدنی که نباید بعد از بلیچینگ مصرف کنید:

لازم به ذکر است که بعد از استفاده از بلیچینگ در خانه تا مدتی به طور مثال یک الی دوساعت نباید از 5 نوع ماده غذایی که در قسمت پایین نام برده شده است استفاده کنید. این موارد غذایی شامل:

قهوه

افرادی که به نوشیدن قهوه و یا نسکافه روزانه عادت دارند و جز روتین روزانه آن ها محسوب خواهد شد باید به این نکته توجه کنند که متاسفانه قهوه یکی از رایج ترین مواد تیره کننده دندان است. حتی ممکن است دلیل نیاز شما به استفاده از بلیچینگ، مصرف زیاد قهوه باشد. دندانپزشکان توصیه می کنند که حداقل تا 48 ساعت بعد از سفید کردن دندان ها از قهوه و نوشیدنی ها و غذای تیره رنگ استفاده نکنید. اما اگر واقعا این مدت زمان از تحمل افراد به دور است  بهتر است از نی استفاده کنید و یا بلافاصله بعد از آن آب بنوشید و به شدت دقت کنید که مایع قهوه به سطح دندان ها برخورد نکند تا بتوانید نتایج مطلوب خود را از بلیچینگ به دست آوردید.

بلیچینگ در خانه

شکلات تلخ

ماده دیگری که در این قسمت باید شمارا از مصرف آن به مدت چند ساعت منع کنم شکلات تلخ است. زیرا شکلات تلخ می تواند دندانی را که به تازگی سفید شده است تیره کند. نیازی نیست که مصرف شکلات تلخ بعد از بلیچینگ را به طور کامل قطع کنید. ولی بهتر است تا یک هفته بعد از سفید کردن دندان شکلات تلخ مصرف نکنید.

بلیچینگ در خانه

سس و افزودنی های غذا

مواد غذایی بعدی که تقریبا یک مجموعه غذایی را شامل می شود غذاهایی هستند که در آن ها از افزودنی های تیره رنگ استفاده شده است و تا مدت کوتاهی پس از سفید کردن دندان از مصرف این دسته از مواد غذایی به شدت خودداری کنید. مواد غذایی با این ویژگی شامل موارد زیر است:

 1. سس کچاپ
 2. سس سویا
 3. سرکه
 4. ادویجات به خصوص زردچوبه

حتما به توصیه های دندانپزشک تان در مورد رژیم غذایی بعد از سفید کردن دندان عمل کنید. این رژیم باید تا چند روز رعایت شود.

بلیچینگ در خانه

مواد غذایی اسیدی

پس از سفید کردن دندان ها، باید از مصرف غذاهایی که منجر به حساسیت و درد دندان ها می شوند نیز خودداری کنید. پرتقال، لیمو، لیمو ترش، ترشی، سرکه، نوشیدنی های گازدار و مواد غذایی شبیه این ها باعث افزایش میزان اسیدی بودن بزاق شما می شوند که در نهایت به دندان تان آسیب می رسانند و حساسیت دندانی را بیشتر میکند.

بلیچینگ در خانه

چای

و در آخر به نوشیدنی مورد علاقه عامه مردم خواهیم رسید. چای ماده ایی است که می تواند رنگ دندان ها را تغییر دهد البته باید این نکته را بیان کنم که چای کم رنگ این خصویات را ندارد و تا حدی رنگ دندان ها را تحت شعاع قرار نخواهد داد ولی باید در مصرف چای تا مدتی پس از بلیچینگ دندان در خانه دقت فرمایید.

بلیچینگ در خانه

 

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟

هزینه بلیچینگ دندان به نسبت خدمات زیبایی دیگری که دندانپزشک قبل از انجام دادن بلیچینگ برای شما انجام خواهد داد متغیر است اما باید این نکته را بیان کنم که سفید کردن دندان ها با روش بلیچینگ از دیگر خدماتی که برای سفید گردن دندان ها انجام می شود مانند لمینیت دندان و کامپوزیت بسیار مقرون به صرفه و کمتر است.

اما شاید با مراجعه به چند مرکز دندانپزشکی متوجه تفاوت قیمت بلیچینگ دندان در مراکز مختلف باشید. و این تفاوت قیمت وابسته به نوع ماده بلیچ ، تجهیزات دندانپزشک وهمچنین تبحر و مهارت پزشک، نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی است در برآورد هزینه نهایی نقش بسزایی دارد.

برای انتخاب دندانپزشک خود هزینه و قیمت را در اولویت قرار ندهید تا تجربه ای رضایت بخش از خدمات زیبایی داشته باشید.

سخن آخر

در آخر این مقاله باید به خدمت شما همراهان عزیز برسانم که مراقبت از دندان ها بهترین روش برای جلوگیری از رنگ گرفتگی و خرابی دندان ها است و برای مراقبت از دندان ها باید به یک سری از نکات بسیار مهم در زمینه بهداشت دهان و دندان و انجام روتین های سالم برای مراقبت از دندان ها توجه داشته باشید. یکی از این نکات مهم فلوراید کردن دندان ها به صورت روتین و روزانه است که در ادامه فیلمی در رابطه با نحوه فلوراید دندان ها و اهمیتی که این امر در مراقبت از دندان های شما دارد به نمایش گذاشته شده است.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − دو =